DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Majitelé rodinných domků i družstevníci mají důvod k radosti. Už příští zimu by totiž neměli nést odpovědnost za stav chodníků přiléhajících k nemovitostem. Naopak pro radnice je to špatná zpráva. Někteří dokonce návrh hodnotí jako nesplnitelný a tvrdí, že se bez pomoci obyvatel, kteří si uklidí před svým domem, stejně neobejdou.

V současné době jsou sice chodníky majetkem města, ale o údržbu se musejí starat majitelé přilehlých objektů. Navrhovaný zákon by to změnil. Prošel už Parlamentem a čeká na schválení v Senátu. Lidé plánovanou změnu jen vítají.

„Budu ráda, pokud údržbu převezme město. Považuji za nespravedlivé, že se musíme starat o chodník, který nám nepatří,“ uvedla Vyškovanka Radmila Regéciová, která patří ke společenství vlastníků bytových jednotek.

Jenže lidé z radnice už tak nadšení nejsou. Například ve Slavkově u Brna mají technické služby na starosti patnáct kilometrů místních komunikací.

„Nedovedu si představit, že by šmahem hned po schválení zákona měli pracovníci technických služeb dělat stovky hodin práce rukama navíc. Staletá tradice, kdy si každý zametal před vlastním prahem, by měla být zachovaná. A město by jim při tom mělo pomoct,“ řekl ředitel Technických služeb města Slavkova u Brna Radoslav Lánský, podle nějž prý podnik nehledí na to, kdo je vlastníkem komunikace.

Všechny hlavní tahy ale jeho pracovníci uklízejí a lidem na požádání rozvážejí posypový materiál. Podle Lánského by nová povinnost znamenala nutnost sáhnout hodně hluboko do kasy. Má obavy z toho, že by bylo nutné nakoupit novou techniku, která by se použila jen několik dnů v roce.

Starosta Vyškova Petr Hájek uvedl, že by nová povinnost pro Vyškov znamenala ukrojit z rozpočtu nemalé peněžní prostředky, které budou chybět jinde. „Nejsem v tuto chvíli schopný říct, kolik peněz by to mělo být, ale problematiku jsme diskutovali s několika starosty obcí a vím, že návrh nepřijímají nikde příliš kladně,“ je přesvědčený Hájek.

O tom, že nový zákon přinese pouze potíže a komplikace, je přesvědčená i starostka Bučovic Šárka Šilerová. „Rozhodně to ovšem neznamená, že bychom uvolnili nějaké další peníze z našeho rozpočtu. Nemůžeme si to dovolit. Už teď tu funguje úklidový řád, který stanovuje, ve kterých částech města je potřeba uklidit prvořadě,“ řekla Šilerová.

Řád určuje, že prvořadý je například střed města a také přístupové části do škol nebo na vlakové či autobusové nádraží.

„Sídliště budou muset počkat až se k nim pracovníci dostanou. Ovšem otázka je také ta, jestli to vůbec budou stíhat. Mohlo by to znamenat, že bychom museli přijmout zaměstnance nové, ale na tyto úvahy je zatím brzy,“ je přesvědčená Šilerová.

Zatímco pro města je odklízení sněhu problém, pro vesnice, které hospodaří s malými rozpočty, je to téměř katastrofa. Doufají, že Senát návrh neschválí.

„V tuto chvíli vůbec nejsem schopná říct, jak situaci budeme řešit. Úklid veřejných prostranství u nás dělá traktor s radlicí, ovšem ten se nedostane na všechny chodníky. Nejspíš budeme muset koupit nějaký další drahý stroj, který našich dvě stě metrů chodníků bude schopný uklidit,“ objasnila starostka Krásenska Hana Šíblová.

Ta zároveň doufá, že lidé, kteří byli doposud zvyklí u svých domů uklízet sníh sami, v tom budou pokračovat i nadále.

Ironicky hodnotí návrh o uklízení sněhu obcemi, který vzešel od senátora Jaroslava Kubery z ODS, třeba starosta Moravských Málkovic Jan Bouda. „Zatímco starostové na menších obcích si budou muset zakoupit lopaty, Jan Kubera si bude užívat v teplíčku dvou platů jako senátor a primátor Teplic, protože tam budou uklízet technické služby,“ zlobí se Bouda. Podle něj je rada ministra financí Kalouska, že obce mají právo zvýšit až pětkrát koeficient daní z nemovitostí na zaplacení úklidových firem, zvláštní. „Takže člověk nemusí ten kousek před svým domem uklízet, ale pěkně si to zaplatí,“ kroutí hlavou Bouda.

Lidé ale už dnes na to, že chodník jim nepatří, hřeší. „Neuklízím. Chodník je obecní,“ prohlásil před časem například Lubomír Langhammer z Podomí. Důchodkyně Věra Kučerová z Moravských Málkovic sice sníh odmetá, ale jenom s vypětím sil. „Mám zdravotní problémy, ale musím se přemoct a sníh odklidit,“ řekla invalidní důchodkyně Kučerová. Chodník uklízí prý hlavně proto, aby ji někdo nenařknul, kdyby třeba uklouznul a zlomil si nohu. Pokud návrh projde Senátem, bude mít Kučerová o starost míň.

ANETA DĚDIČOVÁ