VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miroslav Jandora: Výstava je spíš na ostudu

Slavkov u Brna – Neodborně a narychlo vytvořená varianta, která bude pro odbornou veřejnost trpkým zklamáním a pro běžného návštěvníka nevypovídající a neatraktivní. Taková je podle jednatele společnosti Projekt Austerlitz Miroslava Jandory ve středu zpřístupněná velkolepá expozice Napoleon-Austerlitz. Podnik má na libreto k ní licenční smlouvu.

16.5.2013 3
SDÍLEJ:

Miroslav JandoraFoto: archiv Miroslava Jandory

„Jeho autoři konstatovali hrubé formální i obsahové nedostatky v textech pro panely expozice, a to v českých verzích, překlady jim nikdo neposkytl. Zásadní chyby shledávají ve způsobu, jímž zhotovitel přistoupil k jednotlivým videofilmům, zejména těm, které se věnují oživené historii," vyjmenoval některé nesrovnalosti Jandora.

Podle něj firma, která výstavu dělala, sháněla exponáty na poslední chvíli. Navíc údajně neměla ani scénář, ze kterého by vycházela. „Klasický postup je, že se libreto předá podniku, který má dílo zhotovit. Ten udělá návrh, jenž společně konzultují. Jenomže jakékoliv připomínky z naší strany byly nepřijatelné," doplnil Jandora, podle kterého je nový slavkovský tahák spíš ostudou.

Z toho důvodu se prostřednictvím právní zástupkyně své firmy obrátil na příslušné soudy. „Expozice nás prezentuje jako šašky. Každý ví, že jsme byli jedni z těch, kdo navrhoval právě tento projekt. Od soudů očekávám narovnání právních vztahů. Doufám, že rozhodnou v náš prospěch a výstava se bude muset zavřít a předělat. Bude to menší ostuda, než aby zůstala tak, jak je," neskrýval své rozhořčení majitel licence na libreto.

Podle ostatních subjektů, které se na tvorbě expozice podílely, však výsledek odpovídá projektu, který připouštěl změny. „Veškerý postup jsme průběžně konzultovali a odsouhlasovali jak s městem, které je investorem akce, historiky, tak i Regionálním operačním programem Jihovýchod, který poskytl dotaci. Opakovaně jsme řešili s objednatelem neshody v projektové dokumentaci, kterou vytvořil tým pana Jandory. Dílo jsme předali v souladu s dokumentací odsouhlasenou poskytovatelem dotace," řekl jednatel společnosti SKR Stav Ivo Skřivánek.

Jeho slova potvrdil i slavkovský místostarosta Jiří Doležel. „Pan Jandora signalizuje svůj postoj už delší dobu. Podle mě však nemá dostatek důvodů k takovým tvrzením. Město bude záležitost, která možná bude na delší dobu, obezřetně sledovat. Zřejmě se nevyhneme právnímu řešení," naznačil Doležel.

Původní koncepci expozice zhotovitel zachoval i podle slov ředitele slavkovského zámku Aleše Šilhánka. „Nechci nijak znevažovat názor pana Jandory, který v současné době prezentuje, ale projekt je zpracovaný podle pravidel. Podle mého názoru jde o domáhání se autorských práv, ale to není problém náš ani města, ale zhotovitele," je přesvědčený Šilhánek.

I přes kritiku vedení slavkovského zámku ve středu dlouho připravovanou expozici otevřelo ve zkušebním provozu. Zavítalo na ni sedmdesát návštěvníků.

Autor: Martina Hašková

16.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Rys Kryštof je dál v krasu. O kořist se dělí.
6

Rys Kryštof loví srnce v Moravském krasu. O kořist se dělí

Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Jižní Morava - Rozdělat táborák a uvařit si v přírodě při kempování jídlo nebo spustit ohňostroj mohou Jihomoravané opět bez obav. Stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů kvůli suchu i vysokým teplotám totiž v úterý ve dvě hodiny odpoledne jihomoravský hejtman Bohumil Šimek odvolal.

Punkeři odjeli z Vyškova, sysli dostali jablka

Vyškov – Ospalé sysly hudba nerušila. Na rozdíl od některých Vyškovanů, kteří diskutují na sociálních sítích o Festu Pod Parou, jenž se na marchanickém letišti konal od minulého čtvrtka. Obyvatelé se už potřetí rozdělili na dva tábory. Část se rozčiluje nad hlasitou produkcí, druzí se je snaží uklidnit. „Jednou za rok se to dá vydržet,“ uvedla například Mirka Dingová.

Křenovický domov pro staré obyvatele už dostává svou podobu

Křenovice - Starší obyvatelé Křenovic se pravděpodobně už příští rok dočkají začátku stavby nového domova pro seniory. Vedení Křenovic už zadalo vypracování jeho architektonického návrhu.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení