VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na čistírnu zatím čekají Habrovany marně

Habrovany - Příprava na stavbu čistírny odpadních vod vHabrovanech je zdlouhavá. Hrozilo ivypršení platnosti stavebního povolení.

20.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/David Taneček

Ještě žádná stavební akce v Habrovanech netrpěla takovým zpožděním, jako připravovaná výstavba čistírny odpadních vod. Takové zklamání dalo najevo obyvatelům Habrovan vedení obce v posledním zpravodaji. Žádost totiž podali už více než před rokem. Sehnali už i potřebných více než čtyřicet milionů korun. Ale do země u Habrovanského potoka pod bývalým JZD, kde má čistička stát, zatím kopnout nemohli. Na vině je hlavně zdržování administrativy.

„Zejména průtahy na ministerstvech se nám zdají nepřiměřené. Přišly volby, měnila se ministerstva. Byrokracie je všeobecně zdlouhavá. Například více než měsíc vyjednáváme jenom podmínky na výběrové řízení na dodavatele,“ postěžoval si místostarosta Habrovan Jan Krček.

Namále už tak dokonce měla i platnost stavebního povolení. Rousínovský stavební úřad vyšel Habrovanům vstříc a platnost prodloužil o další dva roky. „Důvodem žádosti je skutečnost, že stavba byla zařazená do projektů, které mají odsouhlasené finanční prostředky, a proto stavební práce dosud nezahájily. A protože podmínky, za kterých bylo stavební povolení vydáno, se nezměnily, zejména zůstala v platnosti stanoviska dotčených orgánů, stavební úřad žádosti vyhověl,“ uvedla v písemném rozhodnutí vedoucí stavebního úřadu v Rousínově Jana Vlková.

Obecnímu úřadu se pak následně podařil další krůček vpřed. „V současné době máme firmu, která zvítězila ve výběrovém řízení na technický dozor, monitoring pro Státní fond životního prostředí, celkový dohled nad výstavbou, spolupráci při zkušebním provozu a poradenství. Zakázku za milion a tři sta tisíc korun získala olomoucká agentura. Právě nyní připravuje dokumentaci pro výběrové řízení na firmu, která bude stavbu provádět,“ uvedl místostarosta.

Obec tlačí čas. „Snažíme se vše maximálně urychlit, aby zejména s ohledem na práce v parku mohla výstavba kanalizace začít,“ dodal Krček.

Habrovany totiž získaly dotaci na revitalizaci zámeckého rybníku, na které právě pracují. Rádi by kanalizaci udělali zavčas, dokud nejsou zapravené cestičky a zeleň. „Peníze z dotace na park musíme proinvestovat v určitém časovém období. Možná že, ale to teď hodně předjímám, budeme žádat o odklad,“ přemítal Krček.

Pokud se bude všechno dařit, představovalo by si vedení obce zahájení stavby čistírny ještě letos v říjnu nebo v listopadu.

Kanalizace s čistírnou v Habrovanech bude stát přes třiačtyřicet milionů. Zhruba deset milionů zaplatí obec, zbytek společně hradí Státní fond životního prostředí a Fond soudržnosti EU.

O čistírně obec uvažovala zhruba deset let. Už v době, kdy musela nařízením od odborníků na životní prostředí napravit kanalizaci s jedinou výpustí, rozhodla se vše směrovat do lokality pod bývalým zemědělským družstvem, kde získala hektarový pozemek. Čistírna je řešená jako spádová s možností pozdějšího připojení sousedních Olšan.

Podle závazků České republiky vůči Evropské unii musí mít i malé obce vyřešenou likvidaci odpadních vod do roku 2014. Do tohoto data mohou čerpat dotace z Operačního programu Životní prostředí. Letos však na ni dosáhlo zatím jenom pět obcí na Vyškovsku, a to kromě Habrovan i Tučapy, Komořany, Nesovice a Otnice.

Z nich jsou s přípravami nejdále Otničtí. Majitelem vodovodu a investorem tam je společnost Vodovody a kanalizace Vyškov. „Do konce roku vybereme zhotovitele a začátkem roku 2010 zahájíme stavbu,“ informoval před několika dny vedoucí technického úseku společnosti Oldřich Novoměstský. Obec se na zhruba stodvacetimili­onovém projektu bude podílet pravděpodobně deseti procenty.

O čistírnu usilují i další obce na Vyškovsku. Například čtyři sousedé Heršpice, Hodějice, Křižanovice a Nížkovice se rozhodli za tímto účelem vytvořit svazek nazvaný Ligary podle lokality u řeky Litavy, kde čistírna do budoucna vyroste. Zatím se ale řeší teprve majetkoprávní vztahy.

Autor: Šárka Dubská

20.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rys Kryštof je dál v krasu. O kořist se dělí.
6

Rys Kryštof loví srnce v Moravském krasu. O kořist se dělí

Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Jižní Morava - Rozdělat táborák a uvařit si v přírodě při kempování jídlo nebo spustit ohňostroj mohou Jihomoravané opět bez obav. Stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů kvůli suchu i vysokým teplotám totiž v úterý ve dvě hodiny odpoledne jihomoravský hejtman Bohumil Šimek odvolal.

Punkeři odjeli z Vyškova, sysli dostali jablka

Vyškov – Ospalé sysly hudba nerušila. Na rozdíl od některých Vyškovanů, kteří diskutují na sociálních sítích o Festu Pod Parou, jenž se na marchanickém letišti konal od minulého čtvrtka. Obyvatelé se už potřetí rozdělili na dva tábory. Část se rozčiluje nad hlasitou produkcí, druzí se je snaží uklidnit. „Jednou za rok se to dá vydržet,“ uvedla například Mirka Dingová.

Křenovický domov pro staré obyvatele už dostává svou podobu

Křenovice - Starší obyvatelé Křenovic se pravděpodobně už příští rok dočkají začátku stavby nového domova pro seniory. Vedení Křenovic už zadalo vypracování jeho architektonického návrhu.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení