VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neduhy oslaví půl roku. Lidé je hojně využívají

Bučovice - Služba Neduhy, kterou zřídila bučovická radnice, pomáhá odhalit nedostatky ve městě. Doba řešení jednotlivých neduhů je individuální.

23.10.2011
SDÍLEJ:

Na radnici v Bučovicích se lidé můžou obracet i ohledně nepořádku u kontejnerů.Foto: DENÍK/Roman Volek

Služba Neduhy, která umožňuje obyvatelům Bučovic upozorňovat radnici na různé nedostatky a problémy ve městě, brzy oslaví půl roku své existence. A lidé o ni mají zájem. Za necelých šest měsíců se sešlo přes třicet podnětů, z nichž už většinu technické služby vyřešily.

Starosta města Radovan Válek si zavedení Neduhů pochvaluje. „Spousta lidí dává náměty na zlepšení, takže se služba určitě osvědčila. Navíc jsme zjistili, že podobné služby zřizují i jiná města. Něco jako naše Neduhy teď funguje třeba v Mikulově,“ uvedl starosta.

Telefon i e–mail

Na neduhy města můžou lidé upozorňovat jak e–mailem, tak telefonicky. Evidence námětů spadá pod bučovický odbor životního prostředí. „Vždy, když nějaký neduh přijde, zveřejníme ho na stránkách města a začneme ho řešit. Momentálně je vyřešených přes sedmdesát procent oznámených problémů,“ řekl vedoucí odboru Miloslav Babyrád.

Úplně všechny náměty se ovšem na stránky města nedostanou. „Můžeme řešit jen věci, které se týkají majetku města a které nejsou extrémně nákladné. Pokud někdo podá námět, který se majetku města netýká, řešíme to s ním individuálně a oslovíme s námětem na zlepšení majitele,“ vysvětlil Babyrád.

Právě velké investiční akce, které služba Neduhy neřeší, představí plánovaná nová služba města. „Chceme lidi průběžně informovat, s kterými akcemi jsme začali a jaké chystáme, aby měli přehled o investicích města,“ dodal starosta.

Odstraňování nahlášených problémů mají na starosti městské technické služby. „Rozpočet technických služeb sice neduhy pocítí, ale nijak zásadně. Většinou jde o věci typu sečení trávy nebo úklidu,“ ujistil Babyrád.

Doba od podání stížnosti do odstranění problému je různá. „Drobnější věci zvládnou technické služby v podstatě okamžitě. Problém je u větších neduhů, jako je třeba čištění výpustí. V takovém případě musíme vyhledat správce a kontaktovat odbory, kterých se věc týká, takže to zabere nějaký čas,“ vysvětlil Babyrád.

I bývalý místostarosta a současný opoziční zastupitel František Šujan zavedení služby vítá. „Není to špatný nápad, radnice tak alespoň zjistí, jaká je ve městě situace a na co se má zaměřit,“ uvedl Šujan. Očekává ovšem, že služba bude řešit skutečné neduhy ve městě. „Nechci hodnotit, jakým směrem se to ubírá, ale důležité je, aby to nezklouzlo k úplným drobnostem. Třeba aby si lidé stěžovali, že někde není zameteno,“ doplnil zastupitel.

Obyvatelé Bučovic si službu také chválí. „Podnět jsem sice ještě nedával, ale myslím, že je to dobrý nápad,“ řekl například Josef Fajtl.

Oceňuje především skutečnost, že podněty můžou lidé podávat anonymně. „Je spousta věcí, které je potřeba řešit, ale ne každý je schopný a ochotný o nich mluvit veřejně. Takhle město dostane anonymní podnět a může si na místě ověřit, jestli je neduh pravdivý, a něco s ním udělat,“ souhlasil Fajtl.

Neduhy začaly fungovat letos v květnu. Poslední problém, který radnice řeší, upozorňuje na stav chodníku a silnice před železničním přejezdem směrem ke kasárnám. Jeho autorka s uveřejněním svého jména problém neměla. „Při pracích tu dělníci vyndali železniční koleje, a i když je tu informace o probíhající úpravě, nic takového se neděje a stav silnice i chodníku je hrozný,“ uvedla v námětu Jana Mahdalová.

K námětům fotky

Radnice lidi žádá, aby k námětům přikládali fotky, které usnadní nalezení problematického místa. Někdy to ovšem není potřeba. „Informační nástěnky u kostela jsou velmi zarostlé. To nejen znesnadňuje jejich čitelnost, ale především brání v přístupu do nich,“ uvedl ve své stížnosti například Filip Zachariaš.

Fotografie nepřiložil právě vzhledem k notorické známosti místa. „Technické služby už jednou větvě zřejmě ostříhaly, nicméně s nevalným výsledkem. Prosím o redukci dřevin tak, aby si lidé mohli nerušeně a pohodlně přečíst obsahy nástěnek a nástěnkáři neměli problém s dostupností,“ doplnil svůj podnět Zachariáš.

Autor: David Němeček

23.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Města už shání brigádníky. Sběr odpadků za 70 korun na hodinu netáhne

Archeopark Pavlov. Ilustrační foto.

Soutěžilo muzeum i studio televize. Kraj rozdával ceny za stavby

Přišel o nohu a nechtěl, aby ho zachránili. Svůj příběh říká začínajícím řidičům

Brno - Přestože při dopravní nehodě před třemi lety přišel o pravou nohu, třiačtyřicetiletý Aleš Eger se své lásky k motorkám nevzdal a jezdí dál. Vozí s sebou batoh, který měl při nehodě. „Je to takový můj talisman. Připomíná mi, že už se nemusím vrátit domů," říká Eger. Ve čtvrtek o svých zkušenostech vyprávěl na Integrované střední škole automobilové v Brně na akci pro nezkušené a začínající řidiče Jezdím cool.

Největší obavy důchodců? O zdraví i z migrantů, ukázal dlouholetý výzkum

Brno – Jak vnímají lidé odchod do důchodu a z čeho mají největší starosti? Na podobné otázky i mnoho dalších hledali odpověď výzkumníci z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Několik let analyzovali pomocí dat z evropských šetření, dotazníků i hloubkových rozhovorů kvalitu života českých důchodců. Ve středu představili výsledky.

AKTUALIZOVÁNO

První vertikální farma. Firma vypěstuje ekologické saláty v patrech nad sebou

Břeclav - Břeclavská Fosfa bude historicky první v republice, která vypěstuje zeleninu uvnitř speciální budovy. V takzvané vertikální farmě porostou saláty bez pesticidů a chemikálií.

Auta vojáků blokují sídliště. Pomůže rezidenční zóna, zní z armády

Vyškov – Na trávníku, na cestě i kdekoliv jinde. Všude, kde najdou volné místo, parkují účastníci kurzů Velitelství výcviku – Vojenské akademie na sídlišti Víta Nejedlého ve vyškovských Dědicích. A přestože loni armáda v areálu uvolnila stovky míst, situace se nelepší. „Parkují, kde se dá," potvrdil zastupitel Vyškova a současně obyvatel sídliště Petr Nováček.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies