VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlépe opravená památka může být z Vyškovska

Vyškovsko – Jihomoravský kraj zveřejnil seznam staveb, které se ucházejí o titul nejlépe opravená památka Jihomoravského kraje. Na rozdíl od loňska, kdy v této soutěži zástupci Vyškovska chyběli, se objevily hned tři přihlášené památky.

9.2.2011
SDÍLEJ:

Komořanská faraFoto: pamatky.kr-jihomoravsky.cz

Ty ale musí teprve postoupit do užšího kola. Porotci jich tak vyřadí třináct. „Soutěžní komise zatím nevybírala památky do užšího kola. Soutěžit může podle pravidel pouze třicet památek. Přihlášených je třiačtyřicet, což je o dvě méně než loni. Komise bude vybírat do užšího kola nejdříve příští týden,“ uvedl referent Krajského úřadu Jihomoravského kraje Jiří Klement.

Ten také prozradil, které památky z Vyškovska a v jakých kategoriích jsou přihlášené. „Do kategorie Velké stavby přihlásila obec Komořany faru čísla popisného jedna, kterou vlastní. Město Slavkov zase přihlásilo opravený zámek. V kategorii Drobných staveb město Slavkov přihlásilo hradby, na kterých obnovilo torzo na Hradební ulici,“ informoval Klement. Podle jeho slov do třetí kategorie Díla výtvarného umění není přihlášená žádná památka z Vyškovska.

Podle slavkovských si hradby ocenění zaslouží. Jejich oprava je přišla na půl milionu korun. „Přihlásili jsme do kategorie drobných staveb opravené torzo hradeb na Hradební ulici. Oprava trvala jen přes léto roku 2010 a náklady byly ve výši pět set pětasedmdesát tisíc korun,“ potvrdil vedoucí slavkovského odboru životního prostředí Miroslav Zavadil.

Další památkou, kterou město Slavkov u Brna přihlásilo je jeho dominanta zámek. Opravy na něm však ještě neskončily. „Památku opravujeme už od roku 1997. Za tuto dobu jsme do ní investovali už asi čtyřiačtyřicet milionů korun. Opravili jsme například krovy a střechu, fasádu, povrch nádvoří a přístupové komunikace, staticky ji zajistili a podobně. Práce nejsou dokončené, zbývá ještě část fasády na nádvoří a pracujeme na úpravách interiéru předzámčí,“ objasnil Zavadil.

Podle něj je účelem účasti soutěže hlavně památky zviditelnit. „Není to kvůli odměně, památky je třeba veřejně prezentovat, zvláště ty drobné, které nejsou tak známé,“ vysvětlil.

Komořanská fara prohlédla

Zámku chtějí konkurovat komořanští se svojí farou. Na opravách tehdejší ruiny začali pracovat v roce 2006. „Faru jsme celkově zrekonstruovali. Spodní patro jsme museli dělat úplně nové, protože vše bylo navlhlé. V prvním patře jsme měnili dveře, zárubně, podlahy a podobně. Dávali jsme i novou střechu, repliku krovu a dělali omítky. Opravy nám trvaly pět let,“ vypověděla komořanská starostka Marie Šimáčková.

Ani stavba v Komořanech ale ještě není zcela u konce. „Letos v červnu bychom měli dokončit půdu. Chceme také v takzvaném salonku udělat dobovou výmalbu. Kdybychom ale památku v roce 2003 od církve nekoupili a neopravili, tak by zde už nestála. Myslím, že se nám její oprava povedla a velmi nás chválí i památkáři,“ byla spokojená Šimáčková.

To, že udělali kus práce potvrzuje i vedoucí vyškovského odboru kultury Petr Bařinka. Z ruiny podle něj komořanští udělali citlivě opravenou budovu. „Fara v Komořanech je krásný příklad památkové obnovy. Objekt byl v havarijním stavu. Jen díky obětavosti paní starostky Šimáčkové se nezbortil. Cílem prací bylo zachovat co nejvíc původních věcí. Kde to nebylo možné, snažili se co nejkvalitněji přiblížit původnímu vzhledu,“ pochvaloval si Bařinka.

Při opravách se podle Bařinky zjistilo, že fara je mnohem starší, než se předpokládalo. „V kartě památek je napsané, že faru lidé postavili v roce 1821. Podle krovů a podobně jsme ale zjistili, že musela stát už v osmnáctém století,“ překvapil.

Krajská soutěž ale na památky nejenom upozorní veřejnost, lákavá je i odměna pro vítěze. „V první kategorii budou oceněná první dvě místa částkou sto padesát tisíc a padesát tisíc korun. V druhé a třetí kategorii jen první místa částkou padesát tisíc korun,“ uzavřel Klement.

Autor: Petra Daňková

9.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prvek uprostřed nádvoří váží třicet tun. Historikové umění označují bučovický zámek za renesanční perlu Moravy a jeho fontánu za jeden z nejhezčích vodních prvků Evropy.

Tři roky po rekonstrukci netryská. Příčinu zasolení fontány odhalí až testy

Škoda Rapid 136 MTX Cabrio.
AUTOMIX.CZ
49

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

Účet za tropický červen? Osm set kolapsů, jeden skončil dokonce smrtí

Jižní Morava - Zdravotní potíže, požáry i nedostatek vody způsobilo na jižní Moravě tropické počasí. Horka však mají v pátek skončit.

Přespí mezi ještěry. Děti prožijí noc v dinoparku, ty s vyznamenáním zdarma

Vyškov – Nevšední zážitek, nebo raději stovku do pokladničky? Pokud rodiče jako dárek za vysvědčení pro své dítě volí první variantu a hledají vhodnou akci, jednu má aktuálně v nabídce vyškovský zoopark. Komu nechybí odvaha, může přespat mezi druhohorními ještěry. Vedení zoo v pátek pořádá Noc v dinoparku.

Lék na bolavá záda? Dynamicky se rozvíjející paddleboarding

Jižní Morava /LÉTO S POHYBEM/ – Vyznavači jízdy na koni tvrdí, že nejhezčí pohled na svět je z koňského sedla. O alternativu na vodě se hlásí paddleboarding – dynamicky se rozvíjející sport, při kterém lidé ve stoje pádlují na dlouhém prkně. „Člověk má úplně jiný výhled na svět," zmínil Michal Budík z brněnské firmy Kiboko, která se zabývá designem a půjčováním paddleboardů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies