Náročná práce s neustálými přesčasy a směnami. A k tomu plat rozhodně nijak oslňující. To je v současnosti úděl zdravotních sester. Na Vyškovsku tak zájemkyň o toto poslání ubývá. A lékaři i management nemocnice řeší, kde je v budoucnu vzít.

Problémy mohou vzniknout každou chvíli. Sestry jsou nyní v době dovolených doslova vzácným zbožím. „Situace je skutečně vyhrocená. Zatím žádné problémy nemáme. Nastaly by ale, kdyby dvě či tři zdravotnice onemocněly. Pak bychom krizi řešili tak, že bychom se museli spojit se sestrami které jsou na mateřské dovolené,“ informoval například primář chirurgického oddělení vyškovské nemocnice František Jagoš.

Už nyní přitom zdravotníci někdy kvůli dovoleným zažívali perné chvilky. Personál nemocnice to připouští. „Náhrady za sestry, které zrovna mají dovolenou, jsme zabezpečili. Musím se ale přiznat, že už vznikly situace, kdy to tu opravdu trochu drhlo. Ale díky obětavým pracovníkům jsme je zatím vždycky bez problémů vyřešili,“ objasnila hlavní zdravotní sestra vyškovské nemocnice Marie Smejkalová.

Dále ještě dodala, že nedostatek zdravotních sester ji vůbec neudivuje. „Od letošního roku musejí mít minimálně vyšší, bakalářské anebo magisterské vzdělání. Tak vznikl tento problém. Ze čtyřletých oborů vycházejí pouze zdravotní asistenti a ti musejí dělat pod dohledem zdravotních sester,“ doplnila Smejkalová.

Nějaká krize, která by mohla ohrozit péči o pacienty ale podle vedení vyškovské nemocnice rozhodně nehrozí. Alespoň ne v dohledné době. „Naštěstí máme splněný plán pracovníků tak, že nepředpokládáme žádné problémy. Pacientům v žádném případě nemusíme odepírat stoprocentní péči,“ vysvětlila ředitelka vyškovské nemocnice Věra Seidlová.

Připustila však, že uchazeček o tuto práci je v současnosti minimální množství. V součastné době má vyškovská nemocnice v průměru na každé stanici jednu vysokoškolsky vzdělanou sestru. V budoucnu by na každé stanici měli pracovat tři vysokoškolsky vzdělané sestry a tři asistenční pracovníci.

ANETA DĚDIČOVÁ