Ekonomická krize, závěr sezonních prací a příliv absolventů. To jsou podle odborníků hlavní příčiny současné míry nezaměstnanosti na Vyškovsku, která ze zářijových 8,59 procent poskočila ke konci října na 8,76 procenta.

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí je nyní ve vyškovském okrese bez zaměstnání čtyři tisíce čtyřiačtyřicet lidí. „Tento vývoj jsme bohužel očekávali. Obávám se, že počet nezaměstnaných ještě ke konci roku poroste tak, jak budou utichat sezonní práce. Některé firmy prostě nemají zakázky, a tak se svých pracovníků zbavují,“ konstatoval ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Potvrzují to zkušenosti samotných pracovníků. „Mně se to naštěstí netýká, ale spousta známých přišla o práci. Nadávají, že teď nemohou nic sehnat,“ řekl dělník z Bučovic, který si nepřál zveřejnit jméno. Redakce ho zná.

Na Vyškovsku nyní připadá na jedno volné pracovní místo šestatřicet lidí. To je dvanáctá nejhorší bilance v republice a v regionu nejhorší od poloviny devadesátých let. Někteří lidé prakticky nemají šanci v okrese práci sehnat. „Lidem pouze se základním nebo dokonce nedokončeným základním vzděláním, jichž je v naší evidenci devět set, nemáme v podstatě co nabídnout. Různé pomocné profese, jako telefonistky, skladníci a podobně nejsou. Firmy si je obsazují vesměs samy,“ uvedl Marek.

Stále ale existují zaměstnavatelé, kteří nové lidi přijímají. Není jich ovšem mnoho a taky poptávka je omezená. Patří k nim třeba vyškovská továrna koncernu Fritzmeier. „Sháníme nové pracovníky, jedná se ale o cílené nástupy v omezeném množství,“ potvrdil přednedávnem personalista firmy Aleš Dobrovolný.

Současná krize těžce postihuje také absolventy, o které měly v době loňského boomu ještě firmy velký zájem. Dnes je pro ně obtížný problém sehnat práci. Na Vyškovsku ji nemá čtyři sta sedmdesát mladých lidí, kteří opustili školy. To je o dvě stě šedesát víc než vloni.

Jednou z možností, jak budoucí potíže s hledáním uplatnění eliminovat, je výběr vhodné školy. Úřad práce ve Vyškově pořádá každoročně Veletrh vzdělávání a pracovních příležitostí, kde se kromě škol představují také firmy.

Začíná v Posádkovém domě armády v úterý v deset hodin. „Novinkou letošního ročníku veletrhu bude projekt Živá knihovna. Budoucím studentům se představí přímo zaměstnanci, například policista, automechanik, vedoucí pracovník. V tomto případě jsme se inspirovali ve Skandinávii,“ popsal Marek.

Podle něj ale v dnešní složité době nemusí znamenat výhru ani samotný výběr školy. „Je důležité mít kvalitní vzdělání a stát se odborníkem. To je dobrý základ, člověk ale musí pružně reagovat na nabídku trhu práce. Prakticky nikdo už dnes nedělá celý život jedno povolání,“ nastínil ředitel vyškovského úřadu práce.