VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce na Vyškovsku investují do zeleně miliony

Vyškovsko - Na upravená města i vesnice se ještě na počátku devadesátých let jezdily dívat zájezdy českých turistů k rakouským nebo německým sousedům. Od té doby se situace změnila. Města i vesnice z Vyškovska si na své zelené kráse zakládají a investují do ní stále víc.

30.7.2009 1
SDÍLEJ:

Města i obce považují údržbu zelených ploch za svoji prioritu. Například Ivanovice na Hané letos vynaložily na květinovou výzdobu přes sto tisíc korun. Foto: Vojtěch Baláš

Například Vyškov do roku 2006 vynakládal na údržbu veřejné zeleně téměř čtyři miliony korun. Od roku 2007 se částka zvyšovala až na současných osm milionů šest set tisíc korun. „Částka narůstala především s rostoucím rozsahem činností, zvyšujícími se požadavky města na počet sečí v jednotlivých lokalitách, sběru trávy, spadaného listí a samozřejmě kvalitu. Mezi významné náklady patří i postupná údržba přerostlých stromů, které dříve byly nevhodně vysázené,“ informovala mluvčí Městského úřadu ve Vyškově Dana Bednářová.

Radnice v roce 2006 uzavřelo smlouvu na údržbu veřejné zeleně s městskou společností Vyškovské služby. „Jenom sečení travnatých ploch představuje asi čtyřicet procent veškerých výdajů za údržbu zeleně. Město je rozdělené na lokality a v nich je smlouvou daná intenzita pokosu. Střed města se kosí sedmkrát ročně, větší sídlištní plochy čtyřikrát až pětkrát ročně a okrajové plochy města dvakrát do roka,“ vysvětlila Bednářová.

Další prostředky proudí do květinové výsadby. „Na Masarykově náměstí letos přibylo sedm mobilních zahradních květináčů. Plánujeme tam umístit dalších deset. Podobnými květináči chceme také postupně nahrazovat velké betonové kontejnery, které jsou například v Husově a Sušilově ulici i jinde. Původní betonové pak využijeme v jiných místech. Údržba mobilních zahradních květináčů stojí město ročně téměř dvacet tisíc korun,“ konstatovala mluvčí.

S krásou vysazených záhonů souvisí i jiné těžkosti. „Například květiny na pěti záhonech na Masarykově náměstí se některým lidem líbí natolik, že si je bohužel někdy odnáší i domů. Výsadbu pak musíme doplňovat. Ročně za sazenice i jejich údržbu město zaplatí dvě stě šestačtyřicet tisíc korun. Dalších třiačtyřicet tisíc korun stojí třeba výzdoba s muškáty upevněnými na sloupech veřejného osvětlení na vyškovském náměstí a tak bych mohla pokračovat dál,“ popsala Bednářová.

Také menší města považují za prioritu zvelebovat svoje prostředí. Například Ivanovice na Hané letos vynaložily na květinovou výzdobu přes sto tisíc korun. Pracovníci města pravidelně zajišťují sečení a mulčování zelených ploch, další dosadbu i výsadbu stromků nebo okrasných keřů. „V současné době je před dokončením příprava projektu lesoparku a revitalizace náměstí ve výši asi půl milionu korun. Také jsme navázali spolupráci s občanským sdružením Manner kvůli krajinotvorným opatřením. Podobně tomu bude při pozemkových úpravách ve Chvalkovicích na Hané,“ popsal místostarosta Ivanovic na Hané Vojtěch Baláš.

V Rousínove se o veřejné plochy starají i sami obyvatelé. „Na několika místech ve městě jsou vysázené záhony růží. Některé úseky udržují místní lidé, o zbytek se starají zahradnice městských služeb. Jen do rostlinného materiálu město každoročně investuje asi čtyřicet tisíc korun. Na údržbu zeleně vynakládá radnice každoročně z rozpočtu Městských služeb Rousínov částku kolem tří milionů korun. Největší podíl z této částky zahrnuje údržba trávníků. Květinové záhony, které jsou na náměstí, na hřbitovech a kolem Domu chráněného bydlení vysazují zahradnice Městských služeb sami, pouze se nakupuje rostlinný materiál,“ vysvětlil vědoucí Městských služeb Rousínov Václav Hůlka.

V Bučovicích plánuje město vysázet za stromy vykácené při opravách silnice nové listnáče. „Na tři sta vzrostlých stromů, od javorů, jasanů, přes třešně, hrušně, lípy a asi stovka keřů vyroste v biocentru ve Vícemilicích. Dalších asi deset vzrostlých dubů červených a okrasných javorů vysadí pracovníci technických služeb kolem chodníků mezi Bučovicemi a Vícemilicemi,“ uvedl tajemník Městského úřadu v Bučovicích Jiří Frolec. Technické služby Bučovice každoročně investují do údržby zeleně tři a půl milionu korun ze svého rozpočtu.

Také obce Vyškovska se snaží držet krok s požadavky doby. Například v Křenovicích každoročně počítají se dvěma až třemi sty tisíci korunami na údržbu veřejné zeleně, především za sečení trávy a údržbu i prořez dřevin. Za každý skácený strom vysadí dva nové. Křenovičtí osnují i smělejší plány.

„Vytipovali jsme asi třináct ploch, na kterých plánujeme rozsáhlou revitalizaci zeleně a doplnění o vhodné dřeviny podle charakteru naší obce, úpravu parčíků a jejich doplnění vhodným mobiliářem. V jižní části obce, poblíž jezu přes potok Rakovec, chceme na obou březích vytvořit nové zelené parčíky. Jeden by sloužil jako odpočinková zóna, druhý by byl v blízkosti nového hřiště se sportovnějším charakterem, případně doplněný asfaltovými chodníky pro in-line a skateboard. V současné době připravujeme studii, se kterou brzy seznámíme i obyvatele. Sami se pak mohou do projektu zapojit. Na projekt podáme na podzim žádost o dotaci z evropských fondů, z Operačního programu Životní prostředí,“ vysvětlil místostarosta Křenovic Jaromír Konečný.

Autor: Hana Bajáková

30.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dal si pár panáků slivovice. Pak se vydal na projížďku na kole

Ujížděl policistům, tachometr vytočil na víc než 200.
1

Ujížděl policistům, tachometr vytočil na víc než 200

Na záchranu ohrožených soch jsou potřeba miliony. Pomůže i veřejná sbírka

Slavkov u Brna – Některé nemají ruku, jiné se nacházejí v o dost horším stavu. U několika může hrozit, že se rozpadnou. I proto jsou vzácné barokní sochy v areálu slavkovského zámku, převážně v parku, už delší dobu zapsané na seznamu ohrožených kulturních památek. Jaký je jejich skutečný stav, o tom řekne víc odborný monitoring.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Půldruhého roku povinných reflexních prvků? Ubylo usmrcených chodců

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Povinnost nosit při chůzi po neosvětlených silnicích mimo obec reflexní prvky platí rok a půl. Smyslem novely zákona, která novou povinnosti zavedla, bylo zvýšit bezpečnost chodců. Jak se jí to podařilo, je vidět na číslech. Minulý rok bylo v Jihomoravském kraji devět usmrcených chodců, o šest méně než předloni. Stejný trend hlásí policie i celostátně. „Podíl na tom nepochybně mají i reflexní prvky,“ řekla Zuzana Ambrožová z oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení