VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé: Dodavatel tepla nás šidí

Vyškov – aktualizováno - Ze tří set dvanácti na pět set pět korun. Tak narostla za čtyři léta částka, kterou musejí platit obyvatelé domů Na Hraničkách za jednotku tepla městské společnosti Bytové hospodářství.

14.3.2008
SDÍLEJ:

Společnost začala s přípravou na topení minulý týden v pondělí, podrobila zákonné revizi jednotlivé expanzní nádoby. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Podle nich cena neodpovídá smlouvě, již obě strany uzavřely. Neodvíjí se od vzájemné dohody, ale od jednostranného navýšení dodavatelem.
„Dodavatel nám není schopný doložit kalkulaci, kde by navýšení ceny bylo zdůvodněné. Jen uvádí, že cenu za rok 2004, kdy jsme museli zaplatit o devatenáct korun padesát za gigajoule víc, způsobil nárůst ceny zemního plynu. To ovšem taky nedoložil. Zjistili jsme, že mezi roky 2003 a 2004 se naopak cena plynu o třicet haléřů snížila,“ objasnil předseda Společenství vlastníků jednotek domu číslo 499/68 Radoslav Mrňka.


Od té doby se navýšení ceny tepla v domech Na Hraničkách stalo každoročním pravidlem. Za rok 2004 byla cena za jednotku tepla tři sta devětapadesát korun. O rok později to bylo o několik procent víc.


„V roce 2006 už o pětačtyřicet procent víc a za následující rok jsme zaplatili za gigajoule čtyři sta devadesát korun. Pro rok 2008 je předběžná cena už pět set pět korun. Navíc nesouhlasíme se zprůměrněním ceny pro všechny kotelny. Ve smlouvě máme, že vyúčtování platí jen pro výtopnu Na Hraničkách,“ popsal Mrňka.

Roční spotřeba tepla v domě se podle něj pohybuje kolem devíti set gigajoulů. Rozdíl tří set nebo pěti set korun za jednotku je tak prý ve výsledku opravdu znát.

Společenství vlastníků nechtělo nic nechat náhodě. Už v roce 2005 podalo stížnost na Státní energetickou inspekci. A ta jejich námitky potvrdila. „Podle cenových předpisů jsme stanovili maximální hodnotu tři sta jedenáct korun a padesát haléřů za jednotku. Zahájili jsme správní řízení a rozhodli o uložení pokuty vyškovskému Bytovému hospodářství. To se odvolalo k vyššímu orgánu, který odvolání zamítl. Účastník řízení se ale neztotožnil se závěry a podal proti nim žalobu u Městského soudu v Praze,“ uvádí ve zprávě vedoucí právního oddělení Státní energetické inspekce Johana Špičková.

Doplňuje, že soudní přezkum dosud trvá, a proto nemůže inspekce pokračovat v cenových kontrolách.

Ředitel vyškovského Bytového hospodářství Michal Koutník si ale stojí za tím, že částku za tepelnou energii ovlivnila hodnota zemního plynu.
„V případě Vyškova tvoří cena plynu až sedmdesát procent ceny tepla. Zbývajících třicet jsou náklady na odpisy, opravy, mzdy a podobně. V ceníku plynu, který je dostupný i na internetu, je od roku 2003 zcela zřejmý posun,“ uvedl Koutník.

K pokutě, ke které se usnesla energetická inspekce, se vyjadřovat nechtěl. „Soud o tom ještě nerozhodl. Může nakonec říct, že jsme v žádném případě nepochybili. Mohl bych tak společnosti uškodit, kdybych to teď rozebíral,“ řekl Koutník.

Cena za jednotku energie je podle něj opravdu stejná v celém Vyškově. „Ale zákazníkům fakturujeme jen to, co naměříme v konkrétním domě,“ podotkl ředitel.

Autor: Martina Vilímová

14.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rys Kryštof je dál v krasu. O kořist se dělí.
6

Rys Kryštof loví srnce v Moravském krasu. O kořist se dělí

Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Jižní Morava - Rozdělat táborák a uvařit si v přírodě při kempování jídlo nebo spustit ohňostroj mohou Jihomoravané opět bez obav. Stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů kvůli suchu i vysokým teplotám totiž v úterý ve dvě hodiny odpoledne jihomoravský hejtman Bohumil Šimek odvolal.

Punkeři odjeli z Vyškova, sysli dostali jablka

Vyškov – Ospalé sysly hudba nerušila. Na rozdíl od některých Vyškovanů, kteří diskutují na sociálních sítích o Festu Pod Parou, jenž se na marchanickém letišti konal od minulého čtvrtka. Obyvatelé se už potřetí rozdělili na dva tábory. Část se rozčiluje nad hlasitou produkcí, druzí se je snaží uklidnit. „Jednou za rok se to dá vydržet,“ uvedla například Mirka Dingová.

Křenovický domov pro staré obyvatele už dostává svou podobu

Křenovice - Starší obyvatelé Křenovic se pravděpodobně už příští rok dočkají začátku stavby nového domova pro seniory. Vedení Křenovic už zadalo vypracování jeho architektonického návrhu.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení