Podle ředitele jihomoravské krajské hygienické stanice Jan Mareček se do vysokého počtu naočkovaných lidí promítá i velký počet obyvatel regionu. „Jižní Morava je jeden z největších krajů, absolutní čísla tedy není možné přeceňovat. Stejně jako ostatní kraje ale děláme všechno pro to, aby se vakcína dostala k co největšímu počtu lidí. Očkování totiž rozhodně má význam,“ řekl Mareček.

Mezi lidmi, kteří letos onemocněli chřipkou, nový typ nákazy momentálně silně převažuje. Od běžné sezónní chřipky se prakticky vůbec neliší, oba ohrožují především lidi s vážně podlomeným zdravím.

V prosinci jižní Moravu zasáhla první vlna chřipkové epidemie, počet nemocných ale krátce nato spadl zpátky pod epidemickou hranici. Že k tomu přispělo právě očkování, ale Mareček odmítá. „K oddálení epidemie bychom proti chřipce museli naočkovat devadesát procent obyvatelstva. Tolik vakcíny ale ani zdaleka mít nebudeme,“ podotkl Mareček.

Očkovací látka proti pandemické chřipce vystačí pro přibližně desetinu všech lidí. Přednostní právo na očkování proto mají dlouhodobě nemocní lidé a zdravotníci.

Někteří z lékařů se přitom očkování odmítají. Pandemická vakcína podle nich není dostatečně odzkoušená a pacientům může přivodit nežádoucí účinky. „Očkování je samozřejmě dobrovolné. Z našich zaměstnanců se zatím nechala naočkovat přibližně desetina, tedy asi čtyři desítky lidí,“ uvedla například mluvčí jihomoravské záchranky Barbora Zuchová.

Do minulého pátku se v Česku nechalo naočkovat téměř devětatřicet tisíc lidí. Národní referenční laboratoř pro chřipku Státního zdravotního ústavu Praha potvrdila víc než dvanáct set případů nákazy virem pandemické chřipky, skutečný počet nakažených je ale zřejmě až stonásobně vyšší. Dosud zemřelo asi padesát pacientů, kteří se nakazili pandemickým virem. Drtivá většina z nich ale trpěla dalším závažným onemocněním.