VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řidiče vítá na značkách Vyškov, hledají ho však marně

Vyškovsko - Vyškov Hamiltony, Lhota, Opatovice, Pařezovice a Rychtářov. Místní části Vyškova a asi šest let staré dopravní cedule, které informují o začátku a konci obce. Na klasických bílých značkách je uvedený Vyškov, pod ním pak na modré dodatkové tabuli konkrétní místní část. Jenže to se možná změní.

24.1.2014 2
SDÍLEJ:

Dopravní cedule s názvy místních částí matou turisty. Vítá je Vyškov, přestože jsou třeba v Opatovicích.Foto: redakce

„Cedule jsou nevhodné. Řidiči, kteří lokality neznají, můžou být zmatení. Několikrát vidí, že vjeli do Vyškova a zase z něj vyjeli. Stálo by za úvahu současné značení změnit, už jen ze slušnosti k turistům a návštěvníkům města," upozornil vyškovský zastupitel Jaroslav Kupka.

Podle místostarosty Vyškova Břetislava Usnula má jeho kolega ze zastupitelstva pravdu. „Alespoň podle nových technických podmínek, které mi sdělila policie. Nejsem ovšem schopný posoudit, zda někdo před lety umístěním značení pochybil. Nicméně i současné značky můžou být tolerované tak, jak jsou osazené," sdělil místostarosta.

Podle vyškovské policejní mluvčí Ivy Šebkové z technických podmínek nazvaných Zásady pro orientační dopravní značení na pozemních komunikacích vyplývá, že je žádoucí vycházet z obecně platného názvu obce ve veřejně přístupných mapách. „A to i v případě, že se nezohlední její administrativní členění. Pokud tedy obce nebo jejich části nejsou propojené souvislou zástavbou, označují se samostatně," citovala mluvčí vyškovských policistů.

S tím však nesouhlasí vedoucí vyškovského odboru dopravy Petr Buchta. „Není pravda, že to není podle normy, před časem totiž došlo k její změně. V době, kdy jsme nové značení montovali, se takto místní části označovaly. Jenže policie změnila názor, a to se promítlo do současných norem. Takže dnes je zase trend označovat obce původními názvy, tak jak se dřív jmenovaly. Rozhodně současné cedule nejsou špatně, správně je momentální i případné budoucí označení," stojí si za svým Buchta.

Podle Kupky jde mimo jiné o to, aby šofér sundal nohu z plynu a v obci zpomalil. „Netvrdím, že jde o závažné pochybení. Územní význam je až druhotný. Ale přesto je to trochu jak v Kocourkově a řidič může být zmatený z toho, kde se vlastně nachází," zdůraznil zastupitel.

Na dvou místech současně

Místostarosta okresního města ho v názoru podpořil. „Kdysi někdo v dobré víře změnil označení místních částí. Přikláním se nicméně k názoru, že cedule jsou zmatečné. Když je řidič zrovna v Rychtářově, nemůže být současně i ve Vyškově," ironicky poznamenal Usnul.

O výměně zastupitel Kupka hovořil podle svých slov už na zastupitelstvu loni v létě. „Navrhoval jsem, aby k výměně v místních částech došlo tak, aby značení odpovídalo zeměpisným názvům. Takhle to jednoduše mate," zopakoval Kupka s tím, že návrhem by se měli zabývat radní, kteří by pak mohli dát podnět odboru dopravy.

To se však od té doby ještě nestalo. „Dvakrát se mi připomínku nepodařilo zařadit, ale věřím, že na příštím zasedání rady města, které se bude konat v únoru, už věc předám k řešení. Rada potom rozhodne, jestli zůstane situace stejná, nebo dojde k přeznačení vyškovských místních částí. Myslím ale, že o věci ještě bude pravděpodobně muset rozhodnout i zastupitelstvo," poznamenal Usnul.

Názory vedení vyškovské radnice a odboru dopravy se liší také ve výši ceny, na kolik by případné přeznačení městskou kasu vyšlo. „Kolik by nové značení stálo, teď nedokážu říct, věřím ale, že nepůjde o žádné velké peníze. Pilíř se měnit nebude a na místě zůstane, dojde tak pouze k nahrazení tabule s názvem. Pod názvem Vyškov na bílé značce by byla uvedená i konkrétní místní část. Nejprve se nicméně na případné změně musíme dohodnout, cena samozřejmě bude hrát také svou roli," prohlásil vyškovský místostarosta.

Vedoucí odboru má jiný pohled na věc. „Samozřejmě je na vedení města, jestli nám uloží cedule vyměnit. Myslím ale, že se tím zbytečně vyhodí velké peníze. V každé místní části jsou čtyři cedule, někdo by musel odmontovat ty současné, zajistit a namontovat nové s tím, že staré budou nepotřebné a zřejmě se vyhodí. Obávám se, že půjde o poměrně velkou sumu," dodal za dopravní odbor Buchta.

Autor: Alena Grycová

24.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ilustrační foto.

Na procházku ke Třem smrkům? Lesníci kvůli poničeným lesům výlet nedoporučují

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Tragické prázdniny. Na silnicích zemřelo už 17 lidí, může za to vedro i opravy

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Auto slisované projíždějícím vlakem nebo rozmlácená auta v příkopě. I takové jsou výsledky tragických dopravních nehod, při nichž umírali lidé. Počet mrtvých od začátku prázdnin na jihomoravských silnicích je už teď vyšší než v předchozích letech za celé léto. Při nehodách zemřelo od začátku července na jižní Moravě sedmnáct lidí.

Rys Kryštof loví srnce v Moravském krasu. O kořist se dělí

Blanensko /FOTOGALERIE/ – Jsou to dva měsíce, co vědci rysu ostrovidovi v Moravském krasu nasadili telemetrický obojek. Slibovali si od toho hlavně informace o jeho pohybu a každodenním životě. Sledování je zatím naplánované na rok. Už teď přineslo zajímavá zjištění.

Jen okřikovat děti je špatné, tvrdí pedagožka zabývající se problémovým chováním

Vyškov - Učitel nebo rodič okřikne dítě. Řekne mu přestaň, ale už nevysvětlí proč. „Neukáže, že to jde i jinak,“ tvrdí čtyřiadvacetiletá rodačka z Vyškova Karolína Ilgnerová. Věnuje se etopedii, což je odvětví speciální pedagogiky, zabývající se výchovou a vzděláváním lidí s problémovým chováním nebo jeho poruchami.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení