Už 23. září vyšla poštovní známka s jeho vyobrazením. Objevil se také na zlaté minci v hodnotě dvou a půl tisíce korun, již předevčírem vydala Česká národní banka.

Nová emise mince i známky potěšila majitelku ruprechtovského mlýna Blanku Sládkovou. „Mám velkou radost. Uvidíme, zda se mlýn dostane do širšího povědomí veřejnosti. Samozřejmě bych tomu byla ráda,“ svěřila se Sládková.

Zároveň připomněla, že památka je přístupná o víkendech v době od 14 do 17 hodin i mimo hlavní sezonu a na objednání kdykoliv pro skupiny nejméně deseti lidí. Objednat se lze na telefonu 517 385 556.

Podle údajů zveřejněných na webové stránce České národní banky se mince vyrábí ve dvou provedeních, běžném a luxusním. To má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a matovaný reliéf. Mince z cyklu Kulturní památky technického dědictví váží necelých osm gramů. Autorem výtvarného návrhu je akademický sochař Jiří Harcuba.

Větrný mlýn v Ruprechtově vznikl v roce 1873 jako klasický mlýn holandského typu. V 80. letech 19. století prošel modernizací. Majitel Cyril Wágner nechal místo klasického větrného kola instalovat takzvanou Halladayovu turbínu, jež byla mnohem výkonnější.

Toto zařízení se v Evropě vyskytuje zcela ojediněle. Ruprechtovský mlýn je technická památka navržená na seznam národních kulturních památek a památek UNESCO.

#nahled|https://g.denik.cz/70/97/mince_narodni_banky_vetrny_mlyn_ruprechtov_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/70/97/mince_narodni_banky_vetrny_mlyn_ruprechtov.jpg|Mince České národní banky s vyobrazením ruprechtovského mlýna. #