Vedení města a Historického muzea se proto chce dohodnout s památkáři, jak problém řešit.

Dřevěný altán je již v dost špatném stavu. „Společně s Historickým muzeem proto budeme jednat s památkovým ústavem, jakým způsobem altán uchránit nebo opravit. Zřejmě ho nejvíce ničí mládež, která chodí do zámeckého parku,“ vysvětlil slavkovský tajemník Pavel Dvořák.

To potvrzuje i ředitelka Historického muzea ve Slavkově Jana Omar. Představ, jak by se měla významná historická památka z konce osmnáctého století zajistit, je podle ní víc.

„Radili jsme se však s pracovníky odborných firem, které se zabývají zabezpečením, a shodli se, že jakékoliv opatření nikdy nebude stoprocentní. To by u toho musel stát hlídač čtyřiadvacet hodin denně,“ vysvětlila Omar. Podotkla, že problém se týká nejen dřevěného altánu, ale také soch.

Vandaly láká zámecká zahrada v nočních hodinách. Někdy musí pracovníci bezpečnostní agentury dokonce přizvat na pomoc i muže zákona. „Už několikrát povolali výjezd, protože si nebyli jistí, jestli by situaci sami zvládli,“ uvedla Omar. Doplnila, že s ředitelem Národního památkového ústavu v Brně by se chtěli sejít co nejdříve.