VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slavkovský Lojza. Muž, který stavěl stadion a soudil nacisty

Slavkov u Brna – Tisíce hodin strávil nadšený volejbalista a úspěšný právník Alois Zyka, kterého jeho svěřenci a kolegové familiérně nazývali Lojza, stavbou slavkovského sportovního stadionu. Ten se stal jeho druhým dítětem. Přestože se jej nacisté pokoušeli ve svých věznicích morálně zlomit, podle historiků i pamětníků Zyka nikdy neustoupil ze svých postojů.

11.3.2017
SDÍLEJ:

Alois Zyka.Foto: archiv Českého volejbalového svazu

Narodil se v rodině hodináře. „Jeho otec byl ale poměrně významnou slavkovskou postavou, později se stal dokonce radním,“ upřesnil historik ze slavkovského zámku Martin Rája. Jak uvádějí webové stránky Českého volejbalového svazu, Zyka vystudoval gymnázium v Bučovicích.

VE VĚZENÍ PO HITLEROVI

V roce 1938 úspěšně absolvoval práva na Masarykově univerzitě. „Studoval také na filozofické fakultě, ale nechal toho,“ doplnil Rája. Jak uvedl, gestapo Zyku zatklo v roce 1942 v Brně, kde pracoval jako praktikant u krajského soudu.
Nacisté odhalili jeho odbojovou činnost, která spočívala ve vynášení informací ze soudního prostředí. „Na soudu získával informace od úřadů a ty předával odboji. Díky tomu se vědělo, kdy a kde Němci plánují nějaký zásah nebo kde jsou uvěznění Češi a jak se k nim věznitelé chovají. Zprávy pak putovaly k rodinám odsouzených,“ popsal Zykovu protifašistickou revoltu Rája.

Právníka nacisté věznili na několika místech. Nejdříve v Brně, potom v Berlíně, kde ho Němci prostřednictvím Lidového soudního dvoru odsoudili k deseti letům těžkého žaláře za vlastizradu. „Potom se ocitl ve dvou různých věznicích v Bavorsku, z nichž jedna byla tou, kde drželi i ve dvacátých letech minulého století Hitlera po jeho neúspěšném mnichovském puči proti Výmarské republice,“ objasnil Zykovo věznění historik.

Z té samé věznice, kde Adolf Hitler napsal nacistickou ideologickou doktrínu Mein Kampf, Zyku po skončení války osvobodili Spojenci.

Hned po návratu domů začal pracovat jako podnikový právník, a to jak ve Slavkově, tak třeba i v Brně a Vyškově. Stal se také soudcem a později prokurátorem. Podle údajů Českého volejbalového svazu se Zyka podílel na souzení poválečných zločinců z řad nacistů.

ÚSPĚŠNÝ VOLEJBALISTA

Obdivuhodná byla Zykova aktivita při stavbě slavkovského sportovního stadionu. „Byl významným příslušníkem Sokola a nadšeným sportovcem. Na stadionu začal pracovat od roku 1946. Stál v čele odboru, který se zabýval jeho výstavbou,“ objasnil Rája. Zyka ale pouze neorganizoval práci, sám se jí aktivně účastnil. Stavbě areálu věnoval několik tisíc hodin vlastního času. Dodnes toto jeho úsilí připomíná pamětní deska připevněná na zdi stadionu.

Zyka byl nejen právníkem, ale také všestranným sportovcem. Vyhrával klání v gymnastice, působil v oddílech lehké atletiky, ledního hokeje, košíkové i odbíjené. Ze všech sportů mu byl ale nejbližší volejbal. „Byl aktivním hráčem, ale i trenérem, potom i jako funkcionář byl v organizacích Českého volejbalového svazu. Určitě se zasloužil o rozvoj volejbalu po celém Jihomoravském kraji,“ prozradil Rája.

Slavkovští pamětníci na Zyku dodnes vzpomínají. „Lojza, jak jsme mu říkali, byl nesmírně laskavý a obětavý člověk. Měl jsem to štěstí prožít s ním šestnáct let na volejbalových kurtech a v tělocvičně. Měl jsem ho moc rád,“ uzavřel Slavkovan Milan Florian.

KDO BYL ALOIS ZYKA● Narodil se 30. července 1912 v Brně, zemřel 12. května 1986 ve Slavkově● V roce 1938 získal diplom doktora práv, v roce 1942 ho zatklo gestapo, 1945 pak osvobodili Spojenci
● Jako člen Sokola se podílel na výstavbě sportovního stadionu ve Slavkově
● Jeho jediný syn Milan (ročník 1947) se věnoval dráhové cyklistice, dodnes žije ve Slavkově

ADÉLA JELÍNKOVÁ

Autor: Redakce

11.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zuzana Korčáková, 50 cm, 3 360 g, 15. srpna 2017, Hoštice – Heroltice, Nemocnice Vyškov
12

Novorozená miminka Vyškovska 33. týdne 2017

Výpustek táhne. Jeskyni si 
už prohlédlo 200 tisíc turistů.
14

Výpustek táhne. Jeskyni si už prohlédlo 200 tisíc turistů

Rockový festival Rousfest rozproudí i parodující Morčata na útěku

Rousínov – Na pořádnou nálož muziky a zábavu do nočních hodin se můžou podle pořadatelů těšit lidé, kteří v sobotu dorazí k zimnímu stadionu v Rousínově. Na volné ploše se tam odehraje další, už jedenáctý ročník rockového festivalu Rousfest.

Nová sportoviště: u zimního stadionu si mladí užijí i parkour

Blanensko, Vyškovsko /FOTOGALERIE/ – Stavba nového zimního stadionu ve Vyškově, rozsáhlé opravy dvou sportovních hal v Blansku nebo záměr Boskovic odkoupit od státu tenisové kurty v areálu Červené zahrady. To jsou aktuální klíčové investice do sportovišť v regionu.

AKTUALIZOVÁNO

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Olbramkostel /FOTOGALERIE/ – Málo frekventovaný železniční přejezd u stanice Olbramkostel na Znojemsku se stal v pátek svědkem nebývalé tragédie. Přímo na přejezdu se srazil osobní motorový vlak se Škodou Octavia. Srážka si vyžádala dva lidské životy. 

Dům zchátral. Může strhnout i část radnice

Slavkov u Brna – Jeho demolici plánují dlouhodobě. Už na ni i vyčlenili peníze v rozpočtu. Tři a půl milionu korun. Krátce před tím, než se dělníci pustili do bourání domu s číslem popisným 63 v Husově ulici ve Slavkově u Brna, jeden obyvatel podal námitku na prozkoumání, zda nejde o kulturní památku. „Teď čekáme, jak rozhodne komise ministerstva kultury,“ přibližuje mluvčí města Veronika Slámová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení