VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové z Vyškovska: Protikorupční novela z nás dělá grázly

Vyškovsko – Novela zákona o obcích má podle některých starostů Vyškovska výrazně ztížit správu obcí. Nesouhlasí hned s několika body. Třeba s prodejem prostřednictvím veřejné dražby.

13.3.2013 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Deník/Martin Divíšek

Zvítězí ten, kdo nabídne nejvíc. Nemovitost prodaná přes dražbu tak může klidně skončit v rukou spekulantů. Novela zákona o obcích, kterou mají poslanci už brzy projednávat v prvním čtení, přidává vrásky na čele vedení radnic a obecních úřadů regionu. Stanovuje třeba totiž právě povinnost prodat nemovitý majetek pouze prostřednictvím veřejné dražby.

Podle starosty okresního města Karla Goldemunda však není veřejná dražba vhodná pro každý prodej. „Když budeme prodávat pozemek, na kterém má budoucí majitel postavit školu nebo domov důchodců, tak nám dražba nepomůže. Nový vlastník si totiž může s pozemkem dělat, co chce," varuje Goldemund s tím, že nyní si město může jasně stanovovat podmínky prodeje svého majetku. „Proč bychom nemohli prodat dráž, když to jde, a proč naopak levněji, když chceme podpořit něco, co Vyškovanům pomůže? Od toho jsou tady radní a zastupitelé, aby to pečlivě zvážili. Nechápu, proč by měl stát zasahovat do samosprávy měst a obcí," diví se starosta.

Prodej veřejnou dražbou může být problém i podle starosty Slavkova u Brna Ivana Charváta. „Určitě není dobře, aby se přihlíželo pouze k ceně. Když si budu něco kupovat domů, také nemůže být jediným kritériem výhradně cena. Nemůžeme prodávat městské pozemky kdekomu," přidal se Charvát.

Připomínky končí v koši

Takzvaná protikorupční novela, která má zpřísnit nakládání s obecním majetkem a lidem rozšířit možnosti kontrolovat, co se na radnicích děje, má podle vedení měst další mouchy. „Novela nás uráží způsobem podle sebe soudím tebe. Dělá z nás grázly. Novelou nám totiž dávají najevo, co si o naší práci myslí. Naše připomínky se vždy hodí pouze do koše a pak na nás stejně všechno spadne," kritizuje rousínovský starosta František Havíř.

Starostům se nelíbí ani třeba povinnost zveřejňovat jakoukoliv smlouvu, která se týká nemovitostí, a jakoukoliv uzavřenou smlouvu nad padesát tisíc korun. „To nebudeme dělat nic jiného, než vyvěšovat papíry. Zaplevelí to naši práci. Ze všech stran slyšíme, jak je moc úředníků, jak je všechno moc drahé, a pak přijde podobná novela. S takovou bude úředníků přibývat, přitom už nyní doplácíme na státní správu," upozornil Goldemund.

Limit ke zveřejňování smluv se nelíbí ani jeho rousínovskému kolegovi. „Na vyvěšování takového množství materiálu vůbec nemáme prostory. Už toho máme dost. Celá novela znamená nárůst administrativy a výdajů," připomněl Havíř.

Podle Goldemunda je navíc psaná těžkopádným právnickým jazykem. Na malých vesnicích by si tak podle něj museli najímat advokáty k jejímu výkladu. Přitom starostové obcí dlouhodobě kritizují nekonečné papírování, které jim brání v práci pro obec. „Pod to se každý starosta podepíše. Administrativy je rok od roku víc. Je to hrozné," potvrdil třeba starosta Křenovic Jaromír Konečný.

Neznámou je podle vyškovského starosty také bod o změně veřejnoprávních smluv. „Jde o jejich zkrácení. Na jejím základě vykonává jedna obec pro druhou určitou agendu. U nás jde o přestupkovou agendu, kterou děláme pro malé obce v našem obvodu," zmínil Goldemund.

Předkladatel novely se však rozhodl, že takové smlouvy je možné uzavírat jen na tři roky. „Jak k této délce dospěl a hlavně proč, se v odůvodnění bohužel nedočteme. Komu vadí, že Vyškov vykonává přestupkovou agendu pro okolní obce, které jednoduše nemají možnosti k tomu, aby přestupek rychle a v souladu s právem vyřešily? Předkladatel jde však ještě dál, neboť po třech letech podle něj rozhodne krajský úřad, zdali je vůbec účelné v dané smlouvě pokračovat," upozornil vyškovský starosta.

Nad dodržováním zákonů má nově dohlížet kromě řady kontrolních orgánů i nejvyšší státní zastupitelstvo.

Neplatná smlouva?

To má mít oprávnění zahájit řízení o neplatnosti jakékoliv smlouvy, kterou obec uzavřela. „Někdo tak bude tvrdit, že jsme podepsali smlouvu, která je neplatná. Nejvyšší státní zastupitelství podnět prošetří a rozhodne, zdali v dané věci návrh na řízení o neplatnosti podá. Konečné rozhodnutí bude mít nezávislý soud v civilním řízení. Jenže v těchto případech nikdo nečeká na výsledek rozhodnutí kompetentního orgánu nebo soudního sporu. Očerňuje se hned. Obávám se, že pravomoc bude spíš chápaná jako nástroj šikany," poznamenal Goldemund.

Ten je přesvědčený, že pro města a obce by bylo nejrozumnější, pokud by poslanci celý návrh vzali a vrátili předkladateli k přepracování. „Se základní myšlenkou se ztotožňuji, nicméně rád bych viděl novelu, která by nám život zjednodušovala a nikoliv ztrpčovala tak, jak zřejmě ztrpčí tato, pokud ji poslanci schválí," doplnil starosta Vyškova.

Autor: Michal Kočí

13.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Města už shání brigádníky. Sběr odpadků za 70 korun na hodinu netáhne

Archeopark Pavlov. Ilustrační foto.

Soutěžilo muzeum i studio televize. Kraj rozdával ceny za stavby

Přišel o nohu a nechtěl, aby ho zachránili. Svůj příběh říká začínajícím řidičům

Brno - Přestože při dopravní nehodě před třemi lety přišel o pravou nohu, třiačtyřicetiletý Aleš Eger se své lásky k motorkám nevzdal a jezdí dál. Vozí s sebou batoh, který měl při nehodě. „Je to takový můj talisman. Připomíná mi, že už se nemusím vrátit domů," říká Eger. Ve čtvrtek o svých zkušenostech vyprávěl na Integrované střední škole automobilové v Brně na akci pro nezkušené a začínající řidiče Jezdím cool.

Největší obavy důchodců? O zdraví i z migrantů, ukázal dlouholetý výzkum

Brno – Jak vnímají lidé odchod do důchodu a z čeho mají největší starosti? Na podobné otázky i mnoho dalších hledali odpověď výzkumníci z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Několik let analyzovali pomocí dat z evropských šetření, dotazníků i hloubkových rozhovorů kvalitu života českých důchodců. Ve středu představili výsledky.

AKTUALIZOVÁNO

První vertikální farma. Firma vypěstuje ekologické saláty v patrech nad sebou

Břeclav - Břeclavská Fosfa bude historicky první v republice, která vypěstuje zeleninu uvnitř speciální budovy. V takzvané vertikální farmě porostou saláty bez pesticidů a chemikálií.

Auta vojáků blokují sídliště. Pomůže rezidenční zóna, zní z armády

Vyškov – Na trávníku, na cestě i kdekoliv jinde. Všude, kde najdou volné místo, parkují účastníci kurzů Velitelství výcviku – Vojenské akademie na sídlišti Víta Nejedlého ve vyškovských Dědicích. A přestože loni armáda v areálu uvolnila stovky míst, situace se nelepší. „Parkují, kde se dá," potvrdil zastupitel Vyškova a současně obyvatel sídliště Petr Nováček.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies