VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba supermarketů na Vyškovsku stále vázne

Vyškovsko - Z pětice dlouhodobě plánovaných obchodních center potvrdil zahájení stavby jediný, a to Spar ve Slavkově u Brna.

16.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Eva Kořínková

Lidé, kteří si zvykli na velké nákupy do auta, jsou zvědaví, kdy k nim dostanou další příležitosti. Na Vyškovsku mají hned několik nadějí, ale na staveništích je zatím stále klid.

V areálu bývalého cukrovaru ve Slavkově u Brna měl už předloni na podzim začít vznikat Spar. Se stavbou musí začít nejpozději na začátku příštího roku, jinak mu propadne územní rozhodnutí. V tamní lokalitě lidé jakoukoliv prodejnu postrádají. „Stoprocentně se stavba rozběhne koncem roku nebo začátkem roku příštího,“ uvedl pracovník firmy Fuertes development Petr Jonáš. Uvedl, že práce vázly kvůli uzavírce v Bučovicích. Zpočátku ale byly na vině administrativní průtahy. Pak nedostatek peněz, protože náklady měly být větší, než majitel předpokládal. Developer před časem Vyškovskému deníku Rovnost potvrdil, že Spar měl interní problémy, hrozilo, že se stavba ani neuskuteční. Developer měl dokonce v úmyslu parcely odkoupit a postavit jiný market. Spar prostřednictvím svého mluvčího už dříve vzkázal, že se k záležitosti vyjadřovat nebude.

Ve Vyškově na někdejších kalových polích cukrovaru v Brněnské ulici vedle Lidlu mělo už dávno stát Tesco. Jeho osud by měl být jasnější zhruba za měsíc. Naznačil to Tomáš Valehrach, majitel firmy Tomas holding Dražovice, která má pro Tesco provádět ve Vyškově územní práce. „V současné době nechává Tesco znovu odsouhlasit investice v centrále. Výsledky rozhodnutí by měly být známé zhruba do jednoho měsíce,“ uvedl Valehrach. Dodal, že na stavební ploše došlo k nečekaně vysokému navýšení prací a tím i nákladů. „Nejprve se měly vyndávat jenom kaly, ale pak bylo nutné vybagrovat i hráze. Tak se cena prodražila o zhruba patnáct milionů. Poté se musely do drnovického mokřadu přestěhovat chránění obojživelníci. A takových nečekaných prací přibylo více,“ vysvětlil Valehrach.

Tesco se k současnému stavu vyjadřovat nechce. „Vyškov stejně jako každé okresní město je pro nás zajímavou lokalitou. Další detaily nemůžeme zatím upřesnit,“ uvedla mluvčí Tesca Eva Karasová, a to až po urgenci redaktorky Vyškovského deníku Rovnost.

Plány Tescu značně narušilo a pozdrželo odvolání konkurentů Lidlu a Aholdu proti územnímu řízení. Neúspěšné. „Krajský úřad rozhodnutí našeho stavebního úřadu potvrdil. Územní rozhodnutí nabylo právní moci v prosinci loňského roku,“ upřesnila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Lidl místo bývalé sípky?

Do Bučovic by se rád vnutil Lidl. Okrašlovacímu spolku se ale nelíbí, že by kvůli němu měla padnout historická budova bývalé sýpky a tím by se odkryl pohled na průmyslovou zónu poblíž zámku. Tím by památka utrpěla. Bučovický stavební úřad stavbu povolil, ale spolek se odvolal. „V současné době probíhá odvolací řízení na Krajském úřadě v Brně. Doposud nebylo pravomocně rozhodnuto,“ uvedl tajemník bučovické radnice Jiří Frolec.

Neoficiálně mají Bučovice naději na nové obchodní centrum, které by do budoucna mělo vzniknout z bývalých UP závodů mezi autobusovým a vlakovým nádražím. Bučovická radnice ale tyto informace nepotvrdila. „V současné době není podán u stavebního úřadu žádný návrh na vydání územního rozhodnutí o umístění stavby nebo vydání stavebního povolení na výstavbu v této lokalitě,“ dodal Frolec.

V Rousínově na jižním okraji města u křižovatky ulic Rudé armády a Slavkovské, kde se prozatím prostírají pole a zahrady, možná už brzy vyroste prodejna řetězce Penny Market. Obyvatelé města se tak dočkají historicky prvního supermarketu.

Obchod má vyrůst na ploše větší než třináct set metrů. Investor počítá také s parkovištěm pro třiaosmdesát aut a bezbariérovým přístupem. Plán už posoudili krajští úředníci z odboru životního prostředí a dali mu zelenou. Zatím ale ještě stavbu neposvětil rousínovský stavební úřad. Pokud nenastanou komplikace, mohla by stavba začít už letos na podzim a skončit příští rok na jaře.

Ve vyškovské čtvrti Dědice na zeleném poli v sousedství Posádkového domu armády chce stejně jako ve Slavkově developerská firma Fuertes Development postavit Spar. „Získali jsme kladná stanoviska od všech dotčených orgánů státní správy. Brzy požádáme o územní rozhodnutí,“ řekl jednatel firmy Zdeněk Přichystal. Situaci ale pozorně sledují obyvatelé Dědické ulice, kterým má obchodní dům stát přímo naproti jejich domů. Kritizují způsob najíždění na parkoviště obchodu. Podle nich způsobí dopravní zácpy a dále zatíží životní prostředí.

Autor: Šárka Dubská

16.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prvek uprostřed nádvoří váží třicet tun. Historikové umění označují bučovický zámek za renesanční perlu Moravy a jeho fontánu za jeden z nejhezčích vodních prvků Evropy.

Tři roky po rekonstrukci netryská. Příčinu zasolení fontány odhalí až testy

Škoda Rapid 136 MTX Cabrio.
AUTOMIX.CZ
49

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

Účet za tropický červen? Osm set kolapsů, jeden skončil dokonce smrtí

Jižní Morava - Zdravotní potíže, požáry i nedostatek vody způsobilo na jižní Moravě tropické počasí. Horka však mají v pátek skončit.

Přespí mezi ještěry. Děti prožijí noc v dinoparku, ty s vyznamenáním zdarma

Vyškov – Nevšední zážitek, nebo raději stovku do pokladničky? Pokud rodiče jako dárek za vysvědčení pro své dítě volí první variantu a hledají vhodnou akci, jednu má aktuálně v nabídce vyškovský zoopark. Komu nechybí odvaha, může přespat mezi druhohorními ještěry. Vedení zoo v pátek pořádá Noc v dinoparku.

Lék na bolavá záda? Dynamicky se rozvíjející paddleboarding

Jižní Morava /LÉTO S POHYBEM/ – Vyznavači jízdy na koni tvrdí, že nejhezčí pohled na svět je z koňského sedla. O alternativu na vodě se hlásí paddleboarding – dynamicky se rozvíjející sport, při kterém lidé ve stoje pádlují na dlouhém prkně. „Člověk má úplně jiný výhled na svět," zmínil Michal Budík z brněnské firmy Kiboko, která se zabývá designem a půjčováním paddleboardů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies