VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba supermarketů na Vyškovsku stále vázne

Vyškovsko - Z pětice dlouhodobě plánovaných obchodních center potvrdil zahájení stavby jediný, a to Spar ve Slavkově u Brna.

16.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Eva Kořínková

Lidé, kteří si zvykli na velké nákupy do auta, jsou zvědaví, kdy k nim dostanou další příležitosti. Na Vyškovsku mají hned několik nadějí, ale na staveništích je zatím stále klid.

V areálu bývalého cukrovaru ve Slavkově u Brna měl už předloni na podzim začít vznikat Spar. Se stavbou musí začít nejpozději na začátku příštího roku, jinak mu propadne územní rozhodnutí. V tamní lokalitě lidé jakoukoliv prodejnu postrádají. „Stoprocentně se stavba rozběhne koncem roku nebo začátkem roku příštího,“ uvedl pracovník firmy Fuertes development Petr Jonáš. Uvedl, že práce vázly kvůli uzavírce v Bučovicích. Zpočátku ale byly na vině administrativní průtahy. Pak nedostatek peněz, protože náklady měly být větší, než majitel předpokládal. Developer před časem Vyškovskému deníku Rovnost potvrdil, že Spar měl interní problémy, hrozilo, že se stavba ani neuskuteční. Developer měl dokonce v úmyslu parcely odkoupit a postavit jiný market. Spar prostřednictvím svého mluvčího už dříve vzkázal, že se k záležitosti vyjadřovat nebude.

Ve Vyškově na někdejších kalových polích cukrovaru v Brněnské ulici vedle Lidlu mělo už dávno stát Tesco. Jeho osud by měl být jasnější zhruba za měsíc. Naznačil to Tomáš Valehrach, majitel firmy Tomas holding Dražovice, která má pro Tesco provádět ve Vyškově územní práce. „V současné době nechává Tesco znovu odsouhlasit investice v centrále. Výsledky rozhodnutí by měly být známé zhruba do jednoho měsíce,“ uvedl Valehrach. Dodal, že na stavební ploše došlo k nečekaně vysokému navýšení prací a tím i nákladů. „Nejprve se měly vyndávat jenom kaly, ale pak bylo nutné vybagrovat i hráze. Tak se cena prodražila o zhruba patnáct milionů. Poté se musely do drnovického mokřadu přestěhovat chránění obojživelníci. A takových nečekaných prací přibylo více,“ vysvětlil Valehrach.

Tesco se k současnému stavu vyjadřovat nechce. „Vyškov stejně jako každé okresní město je pro nás zajímavou lokalitou. Další detaily nemůžeme zatím upřesnit,“ uvedla mluvčí Tesca Eva Karasová, a to až po urgenci redaktorky Vyškovského deníku Rovnost.

Plány Tescu značně narušilo a pozdrželo odvolání konkurentů Lidlu a Aholdu proti územnímu řízení. Neúspěšné. „Krajský úřad rozhodnutí našeho stavebního úřadu potvrdil. Územní rozhodnutí nabylo právní moci v prosinci loňského roku,“ upřesnila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Lidl místo bývalé sípky?

Do Bučovic by se rád vnutil Lidl. Okrašlovacímu spolku se ale nelíbí, že by kvůli němu měla padnout historická budova bývalé sýpky a tím by se odkryl pohled na průmyslovou zónu poblíž zámku. Tím by památka utrpěla. Bučovický stavební úřad stavbu povolil, ale spolek se odvolal. „V současné době probíhá odvolací řízení na Krajském úřadě v Brně. Doposud nebylo pravomocně rozhodnuto,“ uvedl tajemník bučovické radnice Jiří Frolec.

Neoficiálně mají Bučovice naději na nové obchodní centrum, které by do budoucna mělo vzniknout z bývalých UP závodů mezi autobusovým a vlakovým nádražím. Bučovická radnice ale tyto informace nepotvrdila. „V současné době není podán u stavebního úřadu žádný návrh na vydání územního rozhodnutí o umístění stavby nebo vydání stavebního povolení na výstavbu v této lokalitě,“ dodal Frolec.

V Rousínově na jižním okraji města u křižovatky ulic Rudé armády a Slavkovské, kde se prozatím prostírají pole a zahrady, možná už brzy vyroste prodejna řetězce Penny Market. Obyvatelé města se tak dočkají historicky prvního supermarketu.

Obchod má vyrůst na ploše větší než třináct set metrů. Investor počítá také s parkovištěm pro třiaosmdesát aut a bezbariérovým přístupem. Plán už posoudili krajští úředníci z odboru životního prostředí a dali mu zelenou. Zatím ale ještě stavbu neposvětil rousínovský stavební úřad. Pokud nenastanou komplikace, mohla by stavba začít už letos na podzim a skončit příští rok na jaře.

Ve vyškovské čtvrti Dědice na zeleném poli v sousedství Posádkového domu armády chce stejně jako ve Slavkově developerská firma Fuertes Development postavit Spar. „Získali jsme kladná stanoviska od všech dotčených orgánů státní správy. Brzy požádáme o územní rozhodnutí,“ řekl jednatel firmy Zdeněk Přichystal. Situaci ale pozorně sledují obyvatelé Dědické ulice, kterým má obchodní dům stát přímo naproti jejich domů. Kritizují způsob najíždění na parkoviště obchodu. Podle nich způsobí dopravní zácpy a dále zatíží životní prostředí.

Autor: Šárka Dubská

16.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Města už shání brigádníky. Sběr odpadků za 70 korun na hodinu netáhne

Archeopark Pavlov. Ilustrační foto.

Soutěžilo muzeum i studio televize. Kraj rozdával ceny za stavby

Přišel o nohu a nechtěl, aby ho zachránili. Svůj příběh říká začínajícím řidičům

Brno - Přestože při dopravní nehodě před třemi lety přišel o pravou nohu, třiačtyřicetiletý Aleš Eger se své lásky k motorkám nevzdal a jezdí dál. Vozí s sebou batoh, který měl při nehodě. „Je to takový můj talisman. Připomíná mi, že už se nemusím vrátit domů," říká Eger. Ve čtvrtek o svých zkušenostech vyprávěl na Integrované střední škole automobilové v Brně na akci pro nezkušené a začínající řidiče Jezdím cool.

Největší obavy důchodců? O zdraví i z migrantů, ukázal dlouholetý výzkum

Brno – Jak vnímají lidé odchod do důchodu a z čeho mají největší starosti? Na podobné otázky i mnoho dalších hledali odpověď výzkumníci z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Několik let analyzovali pomocí dat z evropských šetření, dotazníků i hloubkových rozhovorů kvalitu života českých důchodců. Ve středu představili výsledky.

AKTUALIZOVÁNO

První vertikální farma. Firma vypěstuje ekologické saláty v patrech nad sebou

Břeclav - Břeclavská Fosfa bude historicky první v republice, která vypěstuje zeleninu uvnitř speciální budovy. V takzvané vertikální farmě porostou saláty bez pesticidů a chemikálií.

Auta vojáků blokují sídliště. Pomůže rezidenční zóna, zní z armády

Vyškov – Na trávníku, na cestě i kdekoliv jinde. Všude, kde najdou volné místo, parkují účastníci kurzů Velitelství výcviku – Vojenské akademie na sídlišti Víta Nejedlého ve vyškovských Dědicích. A přestože loni armáda v areálu uvolnila stovky míst, situace se nelepší. „Parkují, kde se dá," potvrdil zastupitel Vyškova a současně obyvatel sídliště Petr Nováček.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies