Čím větší město, tím také zpravidla větší problémy s holuby. Alespoň ve vyškovském okrese tomu tak je. Vyškovská radnice vynakládá podle mluvčí Dany Bednářové na odchyt holubů do klecí a jejich odborné usmrcení ročně sto tisíc korun. „Samozřejmě vše probíhá pod veterinárním dohledem, přesně podle předpisů,“ zdůraznila Bednářová.

Přesto se nezdá, že by toto tažení stavy obtížných ptáků v centru okresního města nějak výrazně snížilo. Mnoho z nich si třeba oblíbilo budovu hygienické stanice. Odstrašujícím případem se stala historická Radnická ulice, jejíž dlažba je doslova pokrytá trusem a peřím. Navzdory instalovaným bodcům holubi hnízdí na prampouších a v různých výklencích.

Město je ale odtamtud hodlá definitivně vypudit. „Odborná firma tam sítě, jež jsme reklamovali, znovu nainstaluje. V kombinaci s bodci by měly být skutečně účinné,“ zdůvodnila Bednářová.

V jiných městech nepostupují proti přemnoženým holubům tak nekompromisně. Ne zrovna levnou metodu odchytu navíc ne všichni považují za dostatečně účinnou. Třeba v Rousínově se příliš neosvědčila. Tyto zkušenosti od ní odradily také bučovickou radnici. „Omezujícím činitelem pro úspěšný odchyt holubů je tuhá zima, trvalá sněhová pokrývka a mrazy větší než minus pět stupňů Celsia,“ připomněl referent odboru životního prostředí slavkovské radnice Zdeněk Mařík.

Odborná firma ve Slavkově odchytávala holuby naposledy v zimě 2006/2007, akce radnici vyšla na dvaačtyřicet tisíc korun. Holubi z města ani zdaleka nezmizeli.

Existuje tedy vůbec účinné metody boje se zdivočelými holuby? Kromě dokonalého zamezení přístupu ptáků na střechy a půdy jich mnoho není. „Proti holubům by se mělo zkusit prostě všechno. Ideální by bylo vypustit sokola, ale kde ho vzít? Na žádost soukromé osoby jsme zkoušeli třeba siluety dravců. Holubi opravdu na měsíc, dva zmizeli, ale pak si na ně zvykli. Odchyt do lapačů neměl velký úspěch, nebylo jich tam moc,“ podělil se o zkušenosti amatérský ornitolog Jiří Bartl z Rousínova.

Originální způsob plašení holubů zvolil majitel jednoho z domů v centru Bučovic. Holuby ruší nahrávka se zvuky exotického ptactva. Podle některých lidí je tento plašič skutečně účinný, podstatnou nevýhodou je, že neruší jen holuby ale také lidi v bezprostřed­ním okolí.

Mnoho dalších metod k dispozici není. Bartl i veterináři varují před tím, aby se někdo pustil do boje s obtížnými ptáky na vlastní pěst nevybíravými prostředky. „Rozhodně bych nikomu neradil, aby holuby střílel. Je to protizákonné, postižitelné, a navíc pramálo účinné. Hlavně by to ale mělo hrozný morální dopad na děti a mládež,“ tvrdil Bartl.

Situaci navíc komplikuje skutečnost, že tažení proti holubům neprobíhá koordinovaně. „Pokud nebudou vlastníci nemovitostí postupovat společně, bude výsledek jednostranné aktivity města vždy poměrně malý,“ nastínil tajemník bučovického městského úřadu Jiří Frolec. Vlastníkům nemovitostí ale povinnost potírat holuby radnice pouze doporučují. Na rozdíl do deratizace totiž žádné město v okrese nepřijalo obecně závaznou vyhlášku, jež by je zavazovala v tomto smyslu k nějaké aktivitě.

Najít účinný způsob, jak potlačit populace zdivočelých holubů ve městech, je tedy běh na dlouhou trať. „Holub je hodně chytrý pták a navíc vyspívá s člověkem,“ připomněl Bartl.

K tématu čtěte víc v týdeníku Vyškovské noviny v pátek 22. května.