VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři roky po rekonstrukci netryská. Příčinu zasolení fontány odhalí až testy

Bučovice – Jen necelé tři sezony tryskala voda z manýristické Bakchovy fontány na zámku v Bučovicích. Jak už Deník Rovnost informoval, uprostřed loňské návštěvnické sezony chrliče vyschly. Spodní část fontány narušily výkvěty solí, které kromě estetického dojmu ničí i kamenicko-sochařskou výzdobu.

29.6.2017
SDÍLEJ:

Prvek uprostřed nádvoří váží třicet tun. Historikové umění označují bučovický zámek za renesanční perlu Moravy a jeho fontánu za jeden z nejhezčích vodních prvků Evropy.Foto: DENÍK/Michal Sklenář

Jak vysvětlila kastelánka zámku Jana Burianková, fontána musela přes zimu vyschnout. Nyní se bude řešit další postup, který povede k odsolení. „Asi za dva týdny budeme mít schůzku s firmou, která ji restaurovala. Bližší informace tak budeme mít po ní,“ sdělila.

To potvrdila i mluvčí památkového ústavu Dagmar Šnajdarová. „Máme zpracovaný a doplněný restaurátorský záměr na odsolení. To je možné zajistit buď na konci léta, nebo na podzim, kdy panují příhodné podmínky. Máme také zpracovaný popis stavu kašny a ten konzultujeme s dodavatelem,“ přiblížila.

Fontána při pracích asi zůstane na místě. „Měla by se balit do buničiny, několikrát se odeberou vzorky, které zpracuje laboratoř. Jak dlouho práce potrvají, bude záviset na výsledcích,“ uvedla Burianková. Z čeho zasolení vzniklo, se zatím neví. „Pracujeme s několika variantami. Sůl mohla vzejít z půdy, vody nebo deště,“ nastínila.

Zámek a fontánaPrvek uprostřed nádvoří váží třicet tun. Historikové umění označují bučovický zámek za renesanční perlu Moravy a jeho fontánu za jeden z nejhezčích vodních prvků Evropy. Loni zámek navštívilo přes deset tisíc lidí. Zájem o něj roste.

Až restaurátoři osmimetrový manýristický skvost soli zbaví, můžou doporučit další postup, který zajistí, aby se už nezasolil. „Vše ale řešíme i s laboratoří a pražskou památkovou péčí a jejich odborníky na restaurování. I ti doporučí, co dál,“ přiblížila kastelánka.

Rok 2017 v objektech ve správě památkového ústavu připomíná období renesance. Vyvrcholením je zítřejší otevření nové prohlídkové trasy na zámku v Bučovicích Moravský aristokrat v labyrintu světa. Památka se tak stala klíčovým objektem letošního roku.

Nová trasa láká Ondřeje Zouhara. „Samozřejmě by se mi víc líbilo, kdyby fontána tryskala, myslím, že by mohla přilákat i víc turistů do Bučovic. Co se dá dělat, snad příští sezonu,“ řekl.

Autor: Alena Grycová

29.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Blanenská umělkyně Sylva Tomková. Archivní snímek

Jazz a šrot. Umělci svaří nové sochy z odpadu

Ilustrační foto.

U čerpací stanice hořela malá dodávka. Požár hasiči likvidovali téměř hodinu

Vyškovská nadace Tři brány rozdělí další granty

Vyškov – Už popáté zkouší vyškovská nezisková organizace Paprsek získat peníze z projektu grantového řízení nadace Tři brány, která rozdělí peníze mezi žadatele a jejich projekty.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

AKTUALIZOVÁNO

Kiss and ride? Rodiče školáků stále hledají parkovací místa

Blanensko, Vyškovsko – Marek Novotný občas vyzvedává neteř u jedné ze dvou základních škol v Bučovicích. Běžnou výpomoc příbuzným popisuje jako stresovou záležitost a souhlasí s ním i řada rodičů. „Je to tragédie. Stojí tam kolony aut, lidé parkují, kde se dá, z místa se nedá vymotat,“ řekl Novotný. Připomněl, že problémy mají u dvojice škol na okraji města i řidiči autobusů.

Čtrnáct milionů za úraz? Soud rozhodne za týden, žádost o nový posudek zamítl

Vyškov – Před šesti lety se na Borise Trávníčka svalil při školní exkurzi na židovském hřbitově v Rousínově náhrobní kámen. On zůstal upoutaný na invalidní vozík. Ve čtvrtek dopoledne o odškodném pro poškozeného znovu rozhodoval Okresní soud ve Vyškově. Muž žádá po škole částku ve výši čtrnácti milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení