VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trnitá a upocená pouť ke zničení Moreny: v Lulči nadobro skoncovali se zimou

Luleč /VIDEO/ - Smrt, smrt ukrutná, kyselica nechutná! Kyselicu sníme a smrt utopíme! Morbidní říkadlo se v pravidelných intervalech ozývá celou Lulčí – přes jeho kopce, zapadlé zahrádky i kopaniny. A rytmický zvuk se přitom dostává k místním, kteří vystrkují hlavy z oken svých domů a pozorují nejméně stohlavý dav. V čele průvodu, vysoko nad všemi, se ve větru kácí prapodivná figura ze slámy – Morena symbolizující Smrt, kterou jdou Lulečtí utopit, zapálit a zničit. Aby se tak rozloučili s tuhou zimou a přivítali jaro.

2.4.2017
SDÍLEJ:

Lulečtí zničili Morenu symoblizující Smrt, a přivítali tak jaro.Foto: Deník / Jelínková Adéla

Ačkoli je nádherná slunečná neděle, všudypřítomné lulečské stromy růžově kvetou a zima, jak to vypadá, se už nevrátí, Lulečtí se s ní přece jenom vypořádají nadobro. Přišla totiž smrtná neděle a s ní i vznesení holdu životu a potlačení chladné smrti. Morena, dvoumetrová postava ze slámy a rákosu, oděná v lidově vzorované zástěře po babičce, se zubatým obličejem a roztaženýma rukama, ale zatím stojí opřená o zábradlí u obecního úřadu.

Vyrobily ji a také zničí místní děti. „Vedoucí kulturní komise Lenka Kučerová ji vytvořila s dětmi v kroužku Tvořínek,“ přibližuje za kulturní komisi Mirka Klusalová.

V ruce zrovna drží tavicí pistoli, kterou připevňuje bílý provázek na papírové tělo malé ovečky. Dílničkami, kterými korzují děti od dvou do čtyř odpoledne, kdy vychází pochod s Morenou, baví na padesát dětí.

Jarmark s dětskými dílničkami spojený s vynášením smrti je v Lulči teprve potřetí. „Spíš to vzniklo impulsivně, na každý měsíc v roce jsme se snažili vymyslet nějakou akci, a na duben připadla Morena,“ vysvětluje obnovení tradice vedoucí lulečské kulturní komise Lenka Kučerová.

Ta se proplétá mezi všusypřítomnými zvědavci a barevnými stánky, jejichž obchodníky většinou dobře zná. „Prodávají tu buď místní, nebo jejich kamarádi,“ směje se žena.

Jednou z domácích trhovkyň je i Vlasta Poldaufová. Na rozložitém stole potaženém čistým bílým ubrusem vystavuje keramické zápichy do bylinek, hliněné ptáčky na pověšení nebo třeba domácí perníčky. „Všechno vyráběli členové kulturní komise, já tu jenom prodávám,“ objasňuje žena, která v Lulči bydlí teprve rok.

Dřív do vesnice jezdila jen na chalupu. S tradicemi a obyvateli se ale rychle sžila.

Keramických figurek a ozdob je na jarmarku nejvíc. Návštěvníci ale v rukou nejčastěji drží celofán s pestře zdobenými perníky nebo pytlíky s trdelníkem. Kristýna Popeláková, která si nese tašky s polštářky a keramikou, původně nic pořizovat nechtěla. „Člověk si říká, že nic nekoupí, aby ušetřil, ale tím, že si něco vyberu, alespoň podpořím akce, které se tu dějí,“ svěřuje se mladá žena.

Jako malá sama chodila na smrtnou neděli po známých zpívat lidové písně a recitovat básně. Teď ve zvyku pokračují její děti.

Jakmile starosta obce Adam Majchrák všechny děti svolá mikrofonem k obecnímu úřadu, dav vyráží k přírodnímu koupališti U Libuše. Velkou Morenu nesou dvě dívky, po pár metrech do kopce jsou obě upocené a udýchané. Lidé za nimi je nechávají nést „kříž“ až do úplného konce. „Nic domluvené nebylo, najednou jsme se tu ocitly, se smrtkou v ruce. Je hrozně těžká,“ naoko si stěžuje jedna z vyvolených nosiček čtrnáctiletá Renata Mátlová.

Spolu s kamarádkou po pravici chvíli nesou Morenu ve výšce několika metrů nad zemí, po chvíli si ji opřou o ramena, potom ji zase tahají za rozevřené ruce. Kopec je dlouhý. A kluci tam prý nefungují. „Ti jsou radši u počítačů,“ smějí se děvčata.

V uhrančivém kamenolomu zaplaveném vodou, kde podle pověstí napájela své koně bájná kněžna Libuše, pouť končí. Někteří diváci čekají už na místě. Nynější koupaliště lidé obešli ze všech stran, chtějí pád Smrti do zdejších, zatím studených vod, dobře vidět.

Za nestávajícího pobízení všech kolemstojících a recitování naučeného říkadla dívky Morenu shodí z vysokého skokanského můstku. Slámová figura dopadne na hladinu stojaté vody, děti křičí nadšením, mokrou postavu z vody někdo vyloví a po seschnutí na horkém slunci ji zapálí. Smrtná neděle tímto v Lulči splnila svůj účel. Jaro je definitivně u moci a shluk lidí se rázem rozprchává.

ADÉLA JELÍNKOVÁ

Autor: Redakce

2.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rys Kryštof je dál v krasu. O kořist se dělí.
6

Rys Kryštof loví srnce v Moravském krasu. O kořist se dělí

Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Jižní Morava - Rozdělat táborák a uvařit si v přírodě při kempování jídlo nebo spustit ohňostroj mohou Jihomoravané opět bez obav. Stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů kvůli suchu i vysokým teplotám totiž v úterý ve dvě hodiny odpoledne jihomoravský hejtman Bohumil Šimek odvolal.

Punkeři odjeli z Vyškova, sysli dostali jablka

Vyškov – Ospalé sysly hudba nerušila. Na rozdíl od některých Vyškovanů, kteří diskutují na sociálních sítích o Festu Pod Parou, jenž se na marchanickém letišti konal od minulého čtvrtka. Obyvatelé se už potřetí rozdělili na dva tábory. Část se rozčiluje nad hlasitou produkcí, druzí se je snaží uklidnit. „Jednou za rok se to dá vydržet,“ uvedla například Mirka Dingová.

Křenovický domov pro staré obyvatele už dostává svou podobu

Křenovice - Starší obyvatelé Křenovic se pravděpodobně už příští rok dočkají začátku stavby nového domova pro seniory. Vedení Křenovic už zadalo vypracování jeho architektonického návrhu.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení