Policisté z Vyškovska proto nedávno vyrazili na preventivní akci, při které zkontrolovali přes dvě stě chat a chalup. Vloupání do rekreačních objektů v regionu rok od roku přibývá, policisté proto chaty preventivně kontrolují několikrát ročně. „Za loňský rok jsme zaznamenali šestnáct vloupání, letos jich už bylo čtyřiadvacet,“ upozornila mluvčí vyškovských policistů Alice Navrátilová.

Opuštěné chaty a chalupy se stávají lákavým cílem pro zloděje pravidelně. „Policisté jich proto zkontrolovali v katastru obcí Hvězdlice, Pavlovice, Orlovice, Nemojany a Luleč víc než dvě stě. Pomáhali jim i dva služební psi,“ řekla Navrátilová.

Špatné zabezpečení

Lidé při ukončení letní sezony a opuštění chaty často zapomínají věnovat se zabezpečení opravdu důkladně. „Kromě zabezpečení dveří a oken je potřeba věnovat pozornost i přilehlým prostorám, jako jsou například kůlny. Při delší nepřítomnosti je rovněž dobré odvézt z chaty cennosti a elektroniku, ale i sekačky a různé nářadí. Zloději často odnášejí také alkohol a někdy i uskladněné jídlo,“ zdůraznila.

Nepříjemné zkušenosti s nezvanou návštěvou má i Ludmila Valná, která má chatu v Lulči. „Jednou nám ukradli zahradní nábytek přímo v letní sezoně. Od té doby všechno zamykáme. Chatu máme také pojištěnou. Pojišťovna ale bohužel vyplácí peníze stejně jenom tehdy, když chytnou zloděje,“ podotkla před časem Valná.

Toto tvrzení však vyvrací mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. „V případě krádeže nebo loupeže má samozřejmě pojištěný právo na výplatu pojistného plnění i tehdy, pokud se nepodaří pachatele dopadnout. Pokud ho policisté najdou a ukradené věci vrátí původnímu majiteli, záleží na domluvě klienta s pojišťovnou, jestli si chce věci nechat nebo ne,“ podotkl Káňa.

Časté pojistky

Rozumní majitelé rekreačních objektů si podle mluvčího svůj majetek pojistit nechávají. „U rekreačních domácností jsou kromě živelního pojištění pochopitelně velmi podstatná i rizika krádeže a vandalismu. Pojištění proto chrání chatu i v případě pouhého násilného vniknutí přes dveře, okna nebo mříže. Rekreační objekty ale zpravidla bývají zařízené spíš staršími nebo objemnými věcmi, které pro zloděje nejsou tak atraktivní,“ podotkl mluvčí.

Častěji se tak spíš stává, že majitelé se po zimě vrátí a zjistí, že jejich chata sloužila jako dočasné ubytování pro potulné bezdomovce. Nevyplácí se proto ani nechávat uvnitř jídlo nebo alkohol, protože mnoho bezdomovců láká právě možnost, že něco takového najdou, a dostanou se dovnitř i za cenu mnohem vyšších škod na dveřích nebo oknech.