Lidé se odpoledne vydají k volebním urnám, aby dali svůj hlas poslancům do Evropského parlamentu. Pro policisty a strážníky to znamená větší vypětí než obvykle. Klidný průběh voleb totiž nesmí nic narušit.

„Jako při každých volbách, tak i při těch do Europarlamentu budeme monitorovat jejich průběh. Nemáme samozřejmě takovou kapacitu, aby naši muži hlídali každou volební místnost na Vyškovsku. Ale pokud se něco přihodí, budeme připravení zasáhnout,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Přichystaní jsou i strážníci. Například vyškovští podle slov velitele Petra Sedláček vždy objíždějí volební místnosti v okresním městě. „Žádné mimořádné hlídky ovšem stavět nebudeme. Ani si nepamatuji, že by se někdy během voleb stalo něco závažného,“ řekl Sedláček.

Ani šéf bučovické městské policie Jiří Wasserburger za svou osmnáctiletou kariéru nezaznamenal, že by se v Bučovicích v době voleb stala nějaká výtržnost či jiný incident. „Po celou dobu voleb však zesílíme hlídky. Budeme dbát na to, aby byl ve městě klid a pořádek,“ zdůraznil Wasserburger

Zvláštní opatření se nevyhnou ani Slavkovu u Brna. Přestože jsou tam jen tři strážníci, hlídkovat budou podle slov velitele Pavla Ehrenbergera v pátek u volebních místností mimořádně v nočních hodinách. V sobotu a v neděli službu zajistí státní policie.

Policisté ovšem žádné výtržnosti ve spojitosti s volbami neočekávají. Zřejmě z toho důvodu, že Evropské volby jsou tradičně nejméně navštěvovanými volbami nejen u nás, ale i v celé Evropě. „Lidé si totiž nedokáží představit činnost a pravomoci Evropského parlamentu. A mají do určité míry pravdu, protože Europarlament nemá zákonodárnou pravomoc jako třeba národní parlament a omezuje se především na to deklarativně potvrzovat kroky Evropské komise,“ uvedl brněnský politolog Stanislav Balík.

Přesto si myslí, že letos bude poněkud vyšší účast než v roce 2004. „Na podzim se totiž budou konat předčasné parlamentní volby a v těch evropských si strany testují podporu u voličů. Výsledek eurovoleb pak může posloužit jako argument ve vnitrostranickém boji. Vidím tu i prostor pro některé nové strany mimo nejsilnější čtyřku z českého parlamentu,“ naznačil Balík.

Zároveň ovšem v evropských volbách nepředpokládá žádná jihomoravská regionální specifika. Pár procent rozdílu v podpoře stran v jednotlivých krajích podle něj nic neznamená.

Přestože se volební místnosti zavřou už v sobotu ve dvě odpoledne, sčítání začne až v neděli v deset večer, kdy volby skončí v poslední evropské zemi, v Itálii. „Je to kvůli zachování regulérnosti voleb. Voliče by totiž zveřejnění výsledků voleb v sousední zemi mohlo ovlivnit. Strany, jejichž zahraniční protějšek prohrál volby, by na poslední chvíli mohli ještě masivně mobilizovat nerozhodnuté voliče,“ řekl Balík.


MARTINA GRYCOVÁ

MICHAL SKLENÁŘ