Lidé pochroumaní při kutilských pracích nebo při rekreačním sportu. Takoví pacienti nejčastěji míří do ambulance nebo ve vážnějších případech na chirurgické oddělení vyškovské nemocnice.

„Běžně ošetříme za měsíc kolem sto padesáti lidí. V poslední době jejich počet stoupl na šest set,“ informoval primář chirurgie vyškovské nemocnice František Jagoš.

Velmi časté jsou podle něj úrazy na kole. Od lehčích, jako jsou zlomené klíční kosti, po vážné otřesy mozku. Úrazů hlavy ale ubývá díky rozšířenějšímu používání přileb.

Na rozdíl od loňského roku ubylo automobilových havárií. Zato výrazně přibylo nehod při domácích pracích. „Častěji se setkáváme s pády a úrazy na stavbách. Pak také s nehodami při zahrádkaření,“ dodal Jagoš.

Už předloni vyškovští chirurgové evidovali výrazný nárůst řezných poranění na rukou, často s pořezáním šlach. Vloni tento negativní trend pokračoval a letos je situace podobná. „Zrovna včera jsme ošetřovali muže, který si poranil šlachy na zápěstí úhlovou bruskou,“ dodal Jagoš. Podle něho jsou také obvyklé úrazy při grilování, často pak pod vlivem alkoholu.

Novinkou posledních let jsou podle Jagoše úrazy po pádu z koně. V minulosti se s tím setkali lékaři jen vzácně, ale teď je jezdectví více v módě. „Pády z koně mohou být velmi zrádné, hrozí otřesy mozku a poranění krční páteře,“ varoval primář.

Vzhledem k tomu, že horké počasí panuje jenom pár dnů, neošetřovali zatím žádné úrazy z vodního prostředí. Sportovních úrazů ovšem přibývá. „Po víkendu chodí fotbalisté a volejbalisté. V průběhu týdne pak sem tam nějaká ta popálenina a domácí úrazy. Kupodivu zatím nepřibylo tak jako obvykle po začátku prázdnin dětských úrazů,“ uvedl lékař chirurgické ambulance Jaroslav Pavlík.

Mnohem častěji se teď ozývá houkání sanitek. „Můžu potvrdit zvýšený nárůst výjezdů, a to i na Vyškovsku. Tento týden se počty výjezdů vždy vyšplhaly přes dvě stě v celém kraji,“ uvedl mluvčí krajských záchranářů Radek Turin.

Zatím nejhorší byla sobota 4. července, kdy se uskutečnila řada sportovních a kulturních akcí před svátkem Cyrila a Metoděje. „Záchranáři v ten den vyjeli v kraji téměř dvě stě padesátkrát. V porovnání s minulým rokem to bylo o osmdesát případů víc,“ dodal Turin.

Doplnil, že některé případy se dají přičíst dusnu a extrémním teplotám. „Potíže mívají hlavně kardiaci, astmatici, těhotné ženy, malé děti a staří lidé,“ informoval záchranář.

Nejčastější výjezdy k těmto případům jsou kolem poledne, od jedenácti do šestnácti hodin. „Obyvatelé se neumějí vyrovnávat s horkým počasím a častěji kolabují. Chataři naopak více padají ze střech, stromů a žebříků a dochází u nich k sečným, řezným či bodných poraněním při práci na chalupách, chatách a zahradách,“ potvrdila pracovnice záchranné služby Tereza Janečková.