VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Workoutové hřiště i učení venku. Rousínovská škola chystá velké změny

Rousínov – Místo učení se v lavicích ve vydýchané třídě probírat látku pod širým nebem? I to mohou v budoucnu zažít žáci Základní školy Habrovanská v Rousínově. Kromě nového nádvoří s prostorem pro vzdělávání jim však chce vedení školy zajistit i zcela moderní výuku odborných předmětů. Na několikamilionovou investici už město hledá zhotovitele projektu.

31.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Švancara

Základní škola Habrovanská v Rousínově stojí od roku 1963. „Snažíme se ji udržovat v kondici, aby odpovídala trendům a potřebám dnešního vzdělávání. Nyní se před námi otevřela příležitost, jak si pomoct k věcem, které vyžadují větší investici," nastínil ředitel školy Jiří Kyjovský.

Největší finanční zátěž představuje zásadní obnova odborné učebny fyziky. „Je potřeba ji kompletně změnit, aby byla variabilní a poskytovala zázemí žákům. Chceme vytvořit i demonstrační pracoviště pro učitele a učebnu vybavit moderní technikou," sdělil Kyjovský s tím, že modernizace se mají dočkat také další odborné učebny, například jazyků, přírodopisu a výtvarné výchovy.

Úpravy od 90. let
• nástavba nového patra (prostor pro nové odborné učebny)
• rekonstrukce školní kuchyně
• zateplení a výměna oken
• modernizace otopného systému
• výstavba sportovního areálu
• stavba sportovní haly

Do projektu pak škola plánuje zahrnout i chemickou laboratoř a cvičnou kuchyni. Podle místostarosty Rousínova Zdeňka Šedého kvalitní odborné učebny v Rousínově chybí. „Škola má odborné učebny, které jsem ještě jako dítě navštěvoval já. Takže víc to asi není třeba komentovat," poznamenal s úsměvem Šedý.

Jak zmínil, právě investice do školství jsou v Rousínově na předních místech. Na začátku září město otevřelo dvě třídy pro druháky v areálu nábytkářského učiliště v Tyršově ulici. „Přibývá víc žáků, Rousínov se rozrůstá. V učilišti tak postupně zajišťujeme opravy a otevíráme v něm třídy pro základní školu, která má hlavní sídlo právě v Habrovanské," připomněl Šedý.

Město chce proto využít aktuální možnosti, kdy lze žádat o dotace na vybavení škol. „Proto jsme se rozhodli připravit projekt na Habrovanskou," vysvětlil rousínovský místostarosta. Ten se však nezaměří pouze na interiéry.

Změny se má v ideálním případě dočkat také okolí školy. „Školní dvůr má nově sloužit jako přírodní učebna i prostor pro volný čas. Měl by mít tři zóny. Víceúčelové hřiště s umělým povrchem, část pak zabere technické zázemí pro přezouvání žáků a odložení věcí. A ve třetí části vznikne krytý altánek pro výuku," popsal Kyjovský. Co se týká odpočinku, chybět nemá ani workoutové hřiště pro protažení školáků a odpočinek.

Školu zná například obyvatelka Rousínova Štěpánka Kolkopová. Chodil do ní její vnuk. „Určitě si rekonstrukci zaslouží. Jediné, co mě trochu zaráží, je výuka venku. Neumím si představit, jak děti udrží pozornost. Ale doba je dnes prostě jiná, stejně jako výukové techniky, takže to možná zvládnou," přemítala Kolkopová.

Hrubé odhady mluví o nákladech mezi deseti až patnácti miliony korun. Prvním krokem bude zpracování projektové dokumentace. Výzvy z Integrovaného regionálního operačního programu budou vyhlášené po Novém roce. „Připravujeme projektovou dokumentaci na podání žádosti na odborné učebny, které nám v Rousínově schází. Pokud dotace nezískáme, pak budeme muset učebny rekonstruovat jen po částech. Jde o velmi drahou záležitost, proto chceme využít současné možnosti," dodal Kyjovský.

Autor: Alena Grycová

31.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hnojte popelem

Ilustrační foto.

Mrazy jsou na ústupu, škody na úrodě budou zemědělci znát na konci května

Karanténa. Školu v Němčanech dezinfikovali kvůli žloutence

Němčany – Do Základní školy a Mateřské školy v Němčanech chodí osmdesát dětí. Část z nich v uplynulých dnech podstoupila přeočkování i testy. Na žloutenku typu A, která v Jihomoravském kraji řádí už řadu měsíců. „Nevíme, jak se k nám dostala. Patrně ji ale přinesl někdo z personálu," sdělila ředitelka školy Jana Doleželová.

Novorozená miminka Vyškovska 17. týdne 2017

Vyškov - Novorozená miminka na Vyškovsku. Redakce Vyškovského deníku Rovnost gratuluje jejich rodičům a přeje jim i jejich dětem mnoho štěstí.

Neznámá bílá látka znečistila biotop v Kroužku

Rousínov – Dvě jednotky profesionálních hasičů a chemická laboratoř. To vše vyrazilo v pátek v podvečer do terénu kvůli neznámé látce, která znečistila biotop rybníčku v místní části Rousínova Kroužku. Na místě hasiči nezaznamenali po půl šesté večer žádné uhynulé ryby ani živočichy. Hladina kyslíku ve vodě byla v normě. Neobsahovala ani stopy po hnojivech.

Flotila parníků po zimě vyrazí na přehradu. V Brně otevřou čarodějnickou školu

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Flotila šesti lodí míří zpátky na hladinu přehrady. Brněnský dopravní podnik totiž v sobotu slavnostně zahájí letošní plavební sezónu. „Ceremoniál bude mít už tradiční scénář návštěvníkům se představí všichni kapitáni a potom vytáhnou vlajku na výpravně lodní dopravy. Doprovodí je originální znělka skladatele Jaromíra Hniličky," popsala sobotní dopoledne mluvčí podniku Barbora Lukšová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies