VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zneužít sociální dávku? Policie musí prokázat úmysl

Vyškovsko - Hned o šest set nových zaměstnanců posílil po celé republice od srpna úřad práce. Na Vyškov z čísla připadli dva. Mají se pohybovat v terénu mezi příjemci sociálních dávek. A mimo jiné zajistit, aby nedocházelo k podvodům spojeným s jejich pobíráním.

29.10.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: archiv

„Přijde mi to vůči nám ostatním, kteří jsme poctiví, nefér. Myslím, že by takovým lidem neměla být odebraná jen ta dávka, o kterou se obohatili, ale všechny. Takže by už neměli nárok je pobírat. A také by měli dostat pokutu," je přesvědčená jedna z příjemkyň sociální pomoci, která si však nepřála uvést své jméno. Redakce ho však zná.

Souhlasí s ní také Josef Chudý. „Pokud má někdo dost energie na vymýšlení podvodů, měl by mít dost energie i pracovat. Takovým lidem bych nic nedal. S tím, že úřad přijal dva pracovníky, kteří podvody odhalují, plně souhlasím. Doufám, že to bude mít patřičný efekt," sdělil Vyškovan.

Podle ředitelky kontaktního pracoviště vyškovského úřadu Jaroslavy Šmejkalové však situace ve městě kritická zatím není. „Řešíme jednotky případů ročně. Ovšem v minulosti úřad práce neměl dostatek zaměstnanců k zajištění sociální práce v terénu, zejména u příjemců dávek pomoci v hmotné nouzi. Nyní se nám už daří dělat daleko větší objem šetření s cílem odhalit případné neoprávněné pobírání sociálních dávek," vysvětlila ředitelka.

Mezi typické případy jejich neoprávněného pobírání patří například zamlčení skutečností pro nárok na dávku, její výši nebo výplatu, sdělení nepravdivých údajů pro okruh společně posuzovaných lidí nebo zjištění, že se klient nezdržuje na adrese, kterou úředníkům sdělil. „Také míváme třeba neohlášení úmrtí nebo hospitalizace v nemocnici," doplnila Šmejkalová.

Přeplatek vrátí

Pokud úředníci zjistí, že příjemce bral sociální pomoc neoprávněně, vezmou mu ji a následně vyčíslí přeplatek, který je povinný úřadu práce vrátit. „V případě spáchání přestupku ukládáme sankce dle zákona o přestupcích," popsala ředitelka.

V krajním případě při podezření ze spáchání podvodu informuje orgány činné v trestním řízení. To potvrdila i mluvčí vyškovské policie Alice Musilová. „Pokud škoda přesáhne pět tisíc korun, což v těchto případech bývá, šetříme případy jako trestný čin podvodu. Musíme ovšem pachateli prokázat úmysl. Za to mu pak hrozí odnětí svobody až na dva roky. Na Vyškovsku se takové případy vyskytují, bohužel v nich ale nevedeme statistiky, takže přesné číslo nemůžu sdělit," informovala Musilová.

Noví pracovníci úřadu ověřují skutečnosti, které rozhodují o nároku na dávku, její výši nebo výplatě. Tedy ty, které jsou uvedené v jednotlivých žádostech. „Jejich náplní je i sociální šetření v přirozeném prostředí klienta. Týká se lidí pobírajících jak dávky pomoci v hmotné nouzi, tak příspěvky na péči, případně dávky pro zdravotně postižené. Mají za úkol zjistit schopnosti klienta zvládat základní životní potřeby v přirozeném sociálním prostředí, kontrolují využívání příspěvku na péči," přiblížila ředitelka kontaktního pracoviště.

Zatím je podle ní však předčasné hodnotit jejich efektivitu. Na úřadě jsou tři měsíce. „Noví zaměstnanci jsou na vytvořených pozicích teprve krátce, takže se postupně zapracovávají v jednotlivých agendách nepojistných sociálních dávek. Personální posílení úřadu nicméně vítáme, bylo potřeba. Zejména z důvodu dosavadního nedostatku pracovníků a nárůstu objemu vyplácených nepojistných sociálních dávek od roku 2012 nebylo možné zajišťovat efektivní a systematickou práci s klienty. Posílení pomůže zkvalitnění sociální práce v terénu," dodala Šmejkalová.

Autor: Alena Grycová

29.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rys Kryštof je dál v krasu. O kořist se dělí.
6

Rys Kryštof loví srnce v Moravském krasu. O kořist se dělí

Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Jižní Morava - Rozdělat táborák a uvařit si v přírodě při kempování jídlo nebo spustit ohňostroj mohou Jihomoravané opět bez obav. Stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů kvůli suchu i vysokým teplotám totiž v úterý ve dvě hodiny odpoledne jihomoravský hejtman Bohumil Šimek odvolal.

Punkeři odjeli z Vyškova, sysli dostali jablka

Vyškov – Ospalé sysly hudba nerušila. Na rozdíl od některých Vyškovanů, kteří diskutují na sociálních sítích o Festu Pod Parou, jenž se na marchanickém letišti konal od minulého čtvrtka. Obyvatelé se už potřetí rozdělili na dva tábory. Část se rozčiluje nad hlasitou produkcí, druzí se je snaží uklidnit. „Jednou za rok se to dá vydržet,“ uvedla například Mirka Dingová.

Křenovický domov pro staré obyvatele už dostává svou podobu

Křenovice - Starší obyvatelé Křenovic se pravděpodobně už příští rok dočkají začátku stavby nového domova pro seniory. Vedení Křenovic už zadalo vypracování jeho architektonického návrhu.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení