Architektonickou kancelář Papundekl architekti oslovila mladá rodina, která si nevybrala z řady běžných typových domů, které bývají ve specializovaných katalozích. Rodina se totiž nechtěla smířit s běžným řešením už proto, že měla k dispozici krásnou trojúhelníkovou parcelu v podhůří Beskyd ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Neobvyklá, ale funkční koncepce

Vybrané architektonické studio přišlo s poměrně odvážným návrhem, který rozhodně stojí za pozornost. Nabídlo totiž koncepci tří malých zděných kvádrů s racionální dispozicí navržených tak, aby byly konstrukčně i materiálově snadno proveditelné.

„Jsou vyzděny ze systémových tepelně izolačních tvárnic na betonových základech. Zdivo je pak zakončeno ztužujícími věnci a strop vynesen fošnami,“ popsal architekt Jan Bárta, který na projektu spolupracoval s Šimonem Bierhanzlem a Markem Fischerem.

Tým svůj počin přihlásil i do letošního ročníku prestižní soutěže Česká cena za architekturu.


Nahrává se anketa ...

Náměstíčko v domě nemá jen tak někdo

Trojice popsala, že tři striktně vymezené obytné kvádry s odlišnými funkcemi vytvářejí mezi sebou velkorysý nepravidelný obytný prostor.

„Díky tomu vzniká i specifická prostorová atmosféra náměstíčka, kterému dominuje přiléhající kuchyňský kout s barovým pultem,“ uvedl architekt Jan Bárta.

Jak dále popsal, obývací pokoj s jídelnou pak zpestřují vestavěné skříně, krbová kamna i zákoutí pracovny a předsíně.

close Obývací pokoj s kuchyní. info Zdroj: se svolením Alex Shoots Buildings zoom_in Obývací pokoj s kuchyní.

Splynutí se zahradou díky velkým oknům

Důležitým faktorem celého konceptu je pak skutečnost, že prostor je v co největší možné míře propojen se zahradou prostřednictvím velkých prosklených ploch.

„Jednotlivé aktivity lze oddělovat otočnou knihovnou a posuvnými dveřmi. Společné náměstí se tak může flexibilně měnit podle aktuálních potřeb rodiny,“ přiblížil architektonický tým.

Prostor obývacího pokoje, předsíně a pracovny je zastřešen trámovým stropem.

„Ten vytváří hravé členění, které vychází z geometrie základních kvádrů. Trámy se sbíhají do těžiště nad betonový pilíř v kuchyni,“ uvedl tým ze studia Papundekl.

Prestižní soutěž oznámí vítěze v listopadu

Jak již bylo uvedlo, projekt byl přihlášen do letošního ročníku prestižní architektonické soutěže Česká cena za architekturu. Jde o soutěžní přehlídku, jejímž vyhlašovatelem je Česká komora architektů.

Záměrem komory je propagace kvalitních výsledků práce etablovaných i začínajících architektů směrem k veřejnosti, a to nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu.

„Nejvyšší ocenění, tedy finalisté a vítěz hlavní ceny České cena za architekturu, pak budou vyhlášena na galavečeru 7. listopadu,“ uvedli organizátoři akce.

Máte rádi pěkné stavby a udržované zahrady? Mohly by vás zaujmout i nápady českých kutilů: