Přesto byly páskou obtočeny osady kolem spišských Krompach a nikoli Bratislava. I pro izolaci slovenských romských osad se dá nějaký racionální důvod najít. Rozum ale zůstává stát nad tím ponechat nakažené Romy v tamních zoufalých hygienických a ubytovacích podmínkách, kde nějaké podmínky karantény nemůžete dodržovat, ani kdybyste se postavili na hlavu. Teprve včera, po čtyřech dnech izolace osad, začali být první nakažení odváženi.

Přes velmi nepodařený začátek snahy slovenské vlády omezit šíření koronaviru z romských slumů lze stále doufat, že Slovensko konečně pochopí, že něco takového nemá ve vyspělé evropské zemi v 21. století místo. Že nejen najde způsob, jak zabránit epidemii koronaviru v romských ghettech. Ale že se konečně začne zabývat tím, jak zamezit tomu, aby stovky tisíc občanů Slovenska a EU žily v tak nedůstojných sociálních i hygienických podmínkách.

Svět slovenských romských slumů totiž prostě nejde obtočit kolem dokola páskou nevšímavosti a mlčení a dělat, že je všechno v pořádku. Příště by z toho mohla pro Slovensko vyrůst větší hrozba, než je koronavirus.