Poštovní volby v časech mobilů. Na výsledek z USA budeme čekat
Donald Trump je ve středu ráno zpátky ve hře, ale Joe Biden má stále šanci zvítězit. To je asi tak všechno, co lze říci nad stále ještě částečnými výsledky amerických prezidentských voleb. Trumpovi se podle všeho podařilo sice v několika klíčových amerických státech, na prvním místě na Floridě, dosáhnout úspěchu a Bidena, hlavně s pomocí tamní hispánské komunity, tam porazit.
Když už se ale nad ránem středoevropského času zdálo, že má nakročeno k druhému, možná ještě senzačnějšímu triumfu, než před čtyřmi roky, získal Biden podle zpráv amerických zpravodajských agentur Arizonu, která před čtyřmi roky hlasovala pro Trumpa a misky vah se opět trochu přehouply na druhou stranu.
Pokud se ve státech, které v době, kdy se Evropa probouzela, ještě sčítají hlasy, nestane něco velmi nečekaného, všechno míří k finále, jehož se mnozí obávali. K tomu, že se o tom, kdo bude americkým prezidentem rozhodnou korespondenční hlasy v několika státech kolem velkých jezer v čele s Pensylvánií. A je stále pravděpodobnější, že se bude na výsledek čekat se sečtením korespondenčních hlasů, jejich počet je v letošních „koronavirových“ amerických volbách opravdu enormní.
V době, kdy si lidé na celé planetě, v naší vyspělé části světě obzvlášť, zvykli, že chtějí zprávu o čemkoli ve svém mobilu pokud možno hned, budeme proto možná dlouho čekat. Dlouhé hodiny a možná i dny, v případě soudních sporů možná i několik týdnů na to, kdo nakonec bude prezidentem Spojených států. To je tak, když se v době počítačů a mobilů i v tak vyspělé zemi, jako jsou Spojené státy, hlasuje v obálce odeslané poštou. Není to nic nedemokratického, naopak, ale s výsledkem to při nečekaně těsném souboji, jehož jsme v USA svědky, pak trochu trvá. Jde o to, zda čekat na vítězství vydrží i oba soupeři, Donald Trump především.