Zájem Čechů o cestování s karavany nebo obytnými auty sice už neroste tak rychle jako za časů covidu, ale zatím také neklesá. Vyplývá to z rozhovorů, které jsem vedl během letošního ročníku veletrhu For Caravan, který se uskutečnil na výstavišti v pražských Letňanech.

Na některé zajímavé exponáty se můžete podívat do naší fotogalerie.

„Během loňského roku jsme prodali 170 kusů vozidel, přičemž poměr mezi obytnými vozy a připojnými karavany je zhruba půl na půl,“ informoval Michal Vašek z Hykro Caravan Centra. Podle něj je stabilní zájem také o vozy z jejich půjčovny.

FullVans a jeho vzestup

Obrovský vzestup zažívá v současném období společnost FullVans, za kterou stojí úspěšný automobilový závodník Petr Fulín. Podle něho se vloni vyrobilo více než dvě stovky vestaveb do klasických plechových dodávek, letos to bude hodně přes tři sta.

close Tato novinka firmy Knaus umožňuje po sklopení střechy i vjezd do podzemních garáží info Zdroj: Deník/Radek Pecák zoom_in Tato novinka firmy Knaus umožňuje po sklopení střechy i vjezd do podzemních garáží

„Sice se i my, stejně jako celý automobilový průmysl, potýkáme s tím, že čas od času nejsou k mání určité potřebné díly, ale obvykle se s tím dokážeme vypořádat,“ uvedl pro Deník.

Nová značka českých přívěsů

Jeho specialitou je, že nabízí vestavbu do ojetých vozidel, zaujmout umí také nízkou cenou. Nyní již má v nabídce vestavby i pro čtyři cestovatele, přemýšlí dokonce o dalším rozšíření nabídky.

V jedné z výstavních hal v expozici společnosti Svoboda Caravans zaujaly také dva přívěsy ozdobené českou vlajkou. „Vyvinuli jsme je a budeme vyrábět v České republice,“ prozradil obchodní ředitel Adam Hubálek.

Menší s označením Keta S má výsuvnou střechu, hmotnost do 750 kilogramů a určený je hlavně pro dvojici, větší Keta M pak nabídne prostor pro čtyři cestující a třeba i vnitřní kuchyň,  koupelnu a záchod. Kromě toho nadále tato firma nabízí různé typy přívěsů vyráběných v Turecku.

Stále se rozšiřuje nabídka kempingových vestaveb do vozidel. Jejich výhodou je možnost jejich vyjmutí a tedy využívání vozidla mimo období dovolených nebo víkendů i klasickým způsobem.

Postele i pro běžné kombíky

Například liberecká firma Visu nabízí rozložitelné postele s délkou 190 centimetrů i do běžných kombíků jako je třeba Octavia nebo Superb. Jejich konstrukce je kovová a měly by tedy bez problémů sloužit opravdu dlouho.

Líbilo se mi, že na výstavě prezentovala řada produktů, které vylepšují využitelnost obytného vozu nebo přívěsu například za nepříznivého počasí. Lze totiž obklopit takové vozidlo celou soustavu stanů, v nichž získáte další prostor třeba pro vaření nebo hry dětmi.