VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ADAM HRBÁČ

Adam Hrbáč / Vyškovský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nový obchod ve Slavkově je opět v nedohlednu. Kvůli posunutí křižovatky

Slavkov u Brna – O stavbu nového nákupního centra ve městě se Slavkovan Radim Vágner nijak zvlášť nezajímá. Přesto si nemohl nevšimnout, jak často se jeho téma ve městě skloňuje. „Naposledy jsem slyšel, že začít stavět se má do konce letošního roku," podotkl Vágner. Tak to skutečně bylo, až tedy do nedávné doby. Letitému záměru se totiž postavila do cesty další překážka. Už poněkolikáté.

Na opravě cesty se podílí lidé. Každá rodina dá dvacet tisíc

Šaratice – Když se ve vesnici opraví nějaký kus cesty, nebývá to nic výjimečného. Plánovanou rekonstrukci místní komunikace v šaratické části Kavriánov však vedení vesnice za výjimečnou považuje. „V rámci naší obce určitě. Na opravě se totiž budou podílet obyvatelé domů, kolem kterých se cesta opraví. Jde celkem o šest rodinných domů, s nimiž máme předběžnou dohodu, že každý vloží do opravy dvacet tisíc korun," řekl starosta Šaratic Karel Kalouda.

OBRAZEM: Dominanta Liliové hory konečně dostává novou střechu

Luleč – S opravou kostela svatého Martina v Lulči se podle původního plánu mělo začít v březnu. Farnost však musela počkat, jestli akci kromě obce a ministerstva kultury dotačně podpoří i kraj. Ten stopadesátitisícový příspěvek potvrdil, takže se střecha dominanty na Liliové hoře před několika týdny odkryla. Její havarijní stav si vyžádá investici ve výši dvou a půl milionu korun. Letos dodavatelská firma opraví jen její část zhruba za pět set tisíc korun. V dalších letech budou opravy pokračovat podle toho, jak se farnosti bude dařit získávat další peníze.

AKTUALIZOVÁNO

Značení objížďky v Komořanech je podle řidičů špatné. Stanovili si proto vlastní

Vyškovsko /FOTO/ – Na jednom se mnozí shodnou. Nějak už to vydržíme, vždyť zbývá necelý měsíc. Řeč je o opravě průtahu Komořany, která od začátku července v jednom místě zcela uzavřela státní silnici z Brna na Vyškov.

Protipovodňový systém se ještě může rozšířit. O Kojátky

Kojátky – Třináct obcí z mikroregionu Ždánický les a Politaví si nechalo v posledních měsících instalovat nový varovný protipovodňový systém. V mikroregionu je nicméně obcí sedmnáct, ne každá však systém potřebovala.

Integrovaná střední škola slaví 110. výročí. Vystaví i práce žáků

Slavkov u Brna – Do historické budovy v Tyršově ulici ve Slavkově u Brna první žáci vkročili v roce 1905. Nově vzniklá instituce tehdy nesla název Zemská odborná hospodářská škola. Za sto deset let existence prošla mnohými změnami. Dnes nese název Integrovaná střední škola.

Iniciativu smíření ve Slavkově letos chystají ve velkém

Slavkov u Brna – Znatelně bohatší program přinese Slavkovská iniciativa smíření, kterou stejně jako loni i nyní bude hostit slavkovský zámek. Celá akce, která letos připadá na 2. a 3. října, bude zaplacená z dotace. Slavkov u Brna byl úspěšný se žádostí o příspěvek z programu Evropa pro občany. Půjde přibližně o půl milionu korun.

Slavkov řeší místo pro mini knihovničku. Bojí se vandalismu

Slavkov u Brna – Začalo to díky vydání jednoho měsíčníku, v němž si Helena Přikrylová ze Slavkova u Brna přečetla o trendu mini knihovniček, který se do Česka pomalu dostává ze západních zemí. Malé budky poskytují několik desítek svazků, které si může kdokoli půjčit bez registrace a jiných formalit známých z kamenných knihoven.

Fenomén dlouhodobých plánů: Muzeum v Letonicích? V plánu trčí už roky

Vyškovsko – Mluví se o tom už roky, ale skoro každému je jasné, že to jen tak nebude. Pokud vůbec někdy. Fenomén dlouhotrvajících plánů, které leckdy představují až zbožná přání, je známý v řadě vesnic Vyškovska. Někde se už pomalu smiřují s tím, že takhle vysoko nastavenou laťku nejspíš nelze překonat, jinde stále doufají a pořád plánují. A někde se daří krůček po krůčku ony body plnit.

Midway podruhé: v Letonicích opět ožije slavná námořní bitva

Letonice – Znovu a ve větším. Před čtyřmi lety uspořádal Klub lodních modelářů Midway Mini Navy Club v Letonicích ve spolupráci s obcí rekonstrukci bitvy u Midway, jednoho z nejdůležitějších námořních a leteckých konfliktů druhé světové války. Letos, při příležitosti sedmdesátého výročí konce války, akci zopakují. Rybník Šmolesy se tak opět promění v oceán příští sobotu 5. září.

Po stavbě kanalizace se v Lovčičkách kříží sítě na čtyřiceti místech

Vyškovsko – Čistička odpadních vod pracuje, místa výkopů už znovu pokrývá asfalt, lidé se postupně připojují k nové splaškové kanalizaci. Starosti okolo stavby za desítky milionů v Lovčičkách ovšem pokračují. Vedení vesnice nyní řeší tři velké problémy.

Slavkovští strážníci mají dostat nový tester na alkohol

Slavkov u Brna – Nový alkohol tester může v dohledné době obdržet slavkovská městská policie. Rada města totiž odsouhlasila, že do rozpočtu organizace na příští rok zařadí částku ve výši třiašedesáti tisíc korun, za které se má navíc pořídit i nová tiskárna.

Podnikatelka roku je z Drysic. Vyrábí kozí sýry

Vyškovsko – V pořadí druhou Podnikatelkou roku okresu Vyškov se ve čtvrtek odpoledne stala Zuzana Moučková z Drysic, která na své farmě vyrábí kozí sýry. Obstála v konkurenci dalších jedenácti žen přihlášených do soutěže. Pogratuloval jí i premiér Bohuslav Sobotka, který se na vyhlášení v hotelu Allvet zastavil na své jednodenní pracovní cestě po Jihomoravském kraji. „Ocenění pro mě znamená mnoho. Moje krásná růžová farma se určitě ještě víc zviditelní. Růžová a bílá barva na ní totiž převládá, je moderní a pozitivní," usmívala se vítězka.

Policie kontrolovala kamiony. Pokuty za jeden den přesáhly sto tisíc

Vyškovsko – Mimo jiné i na možné přetížení některých nákladních aut projíždějících Vyškovskem se v poslední době zaměřili dopravní policisté z Vyškova. „Například v úterý kontrolovali kamiony u Slavkova u Brna. Celkově za porušení předpisů a za přetížení udělili pokuty celkově přesahující sto tisíc korun," informovala ve čtvrtek mluvčí vyškovské policie Alice Musilová.

Ostatky posledního Mannera uloží po 70 letech do rodinné hrobky

Bohdalice-Pavlovice, Vyškov – Měl to být pouze provizorní hrob, ale nakonec se stal pro doktora Wolganga Mannera místem posmrtného odpočinku skoro na sedmdesát let. Vyzvednutí jeho pozůstatků z vyškovského hřbitova dlouho bránily různé okolnosti. Až teprve toto úterý se občanskému sdružení Manner podařilo ve spolupráci s vyškovskou hřbitovní správou po několika měsících zjišťování a příprav exhumovat ostatky muže, který patřil k poslední generaci někdejšího šlechtického rodu z Bohdalic-Pavlovic.

Povodí Moravy pročistí Kojátecký potok. Za téměř dva miliony

Kojátky – Až do konce roku bude Povodí Moravy pracovat na dvouapůlkilome­trovém úseku Kojáteckého potoka. Výsledkem zásahu, který začne v nejbližších dnech, bude kompletně obnovená kapacita toku. Projekt je jednou z letošních největších prací Povodí na obnově a údržbě koryt řek a potoků v kraji.

S angličtinou na vyškovském gymnáziu pomůže rodilá mluvčí

Vyškov – Ani výborný český učitel cizího jazyka nemůže v určitých ohledech nahradit rodilého mluvčího. Takový názor zastává řada škol a ani vyškovské gymnázium není výjimkou. Proto s povděkem kvituje, že od nového školního roku na něm bude pracovat i americká stipendistka na pozici asistenta pedagoga.

Práci shání handicapovaní těžko, firma ve Vyškově zaměstná další

Vyškovsko – V roce 2006 založila firma H&V recykling ve Vyškově chráněnou pracovní dílnu. Dnes už se jí tak oficiálně říkat nemůže, protože před třemi lety pojem nahradil institut chráněné pracovní místo. Smysl ovšem zůstává úplně stejný: nabídnout možnost práce lidem se zdravotním postižením.

Brněnští filmaři točí dokument o zasloužilém sokolu z Křenovic

Křenovice, Brno – Několik let ho fotografoval, až přišel na nápad natočit o něm film. Řeč je o mladém fotografovi z Brna Romanu Francovi, kterého pojí přátelství s o dvě generace starším Miroslavem Bendou z Křenovic. Dokument o zcestovalém osmašedesátiletém členovi sokola bude mít premiéru příští rok.

Co žák, to počítač. Ve Slavkově na Komenského bude 16 nových přístrojů

Vyškovsko – Něco se podaří stihnout jen za prázdniny, jiné záležitosti jsou během na dlouhou trať: taková je zkušenost řady škol, pokud jde o novinky, s nimiž přichází do nového školního roku. Například v Základní škole 710 v Bučovicích dělníci stihli během prázdnin opravit podlahy několika učeben a přibyla řada nových lavic.

Labutím se ve Slavkově daří. Způsobily i kuriózní zácpu

Slavkov u Brna – Mimořádný počet mláďat vyvedl letos pár labutí velkých, které se uhnízdily u Slavkova u Brna: celkem osm. Průměrně jich přitom bývá čtyři až pět.

AKTUALIZOVÁNO

Z kamionu spadla obytná buňka na dálnici u Rousínova. Zcela ji zablokovala

Vyškovsko – Dálnici D1 uzavřela v pondělí krátce před osmou hodinou večer neobvyklá nehoda. Z nákladního auta spadla na 215. kilometru u Rousínova obytná buňka a zcela tak zablokovala průjezd ve směru na Brno. „V místě se vytvořila zhruba dvoukilometrová kolona," řekla jihomoravská policejní mluvčí Andrea Straková.

Přibude kontejner na elektro. Slavkov vytřídil o dvě tuny víc

Slavkov u Brna – Takřka každý desátý obyvatel Slavkova se loni zbavil televize ekologickou cestou, tedy tím, že ji odnesl na sběrné místo pro elektrozařízení. Vyplývá to z vyúčtování společnosti Asekol, která zajišťuje městu zpětný odběr těchto předmětů. Televizí loni přijala 623. Slavkov má zhruba šest a půl tisíc obyvatel.

Vzácná socha Madony je zpět v Rousínově. Má i svou kopii v kapličce

Rousínov – Čtvrtý měsíc mají možnost farníci a jiní návštěvníci kostela svatého Václava v rousínovské místní části Rousínovec obdivovat historický unikát s jedinečným příběhem. Je jím čerstvě zrestaurovaná, asi metr vysoká dřevěná socha Panny Marie s Ježíškem v náručí, která v současnosti představuje nejvýznamnější movitou památku města.

Potíže s kamiony jsou stále horší, zní z vesnic Vyškovska. Z pokut sešlo

Vyškovsko – Tři čtvrtě roku čekali v Křenovicích na informaci, jestli bude policie vážit kamiony, jež projíždí vesnicí a znepříjemňují místním život. Do toho, že se situace vyřeší díky pokutám, které by řidiči dostávali, když jejich auto překračuje stanovenou nosnost mostu ve Václavské ulici, vkládali velké naděje. Marně.

Za svoz odpadu zaplatí Rousínované elektronicky. Úřad modernizoval i Slavkov

Rousínov, Slavkov u Brna – Doby, kdy se kvůli některým dokumentům museli pracovníci Stavebního úřadu v Rousínově zdlouhavě probírat složkami v kartotékách, mají být brzy pryč. Nově bude stačit jen pár kliků myší, jelikož všechny podklady budou mít úředníci oscanované a přístupné v elektronické podobě. To bude ale jen jedna z výhod modernizace, která se na rousínovské radnici chystá.

Ve Vážanech začaly hody: představí při nich i nové hřiště

Vážany nad Litavou – Bartolomějské hody. Tradiční akce odstartovala ve čtvrtek ve Vážanech nad Litavou, bude mít však letos jednu netradiční vložku. „V neděli v jednu hodinu odpoledne budeme slavnostně otevírat nové multifunkční sportoviště, které se nám podařilo zbudovat díky dotaci ve výši sedmi set tisíc korun od nadace ČEZ," informoval starosta obce Václav Matyáš. Takzvané Oranžové hřiště poslouží pěti sportům: malé kopané, tenisu, nohejbalu, basketbalu a volejbalu.

Rousínovká radnice plánuje rozšířit zeleň. Nejprve u nádraží

Rousínov – Hned několik lokalit v Rousínově se má dočkat obnovy zeleně. Vedení města už vyhlásilo výběrová řízení na zpracování projektů, část jich ale zrušilo.

Spartak Slavíkovice plánuje opravit další část střechy tělocvičny

Rousínov – Bezmála čtvrt milionu korun v dotacích má přislíbených tělovýchovná jednota Spartak Slavíkovice. Klub z místní části Rousínova chce peníze použít na opravu střechy tělocvičny. S žádostí se mu podařilo uspět u Jihomoravského kraje, který přispěje 175 tisíci korunami. Dalších 58 tisíc pak možná dostane od města: s příspěvkem souhlasila rada, ještě ho ale musí posvětit zastupitelstvo.

Benzín bez placení? Zloději častěji ujíždějí na dálnici

Vyškovsko – Na černý Nissan Primera by si v současné době měla dávat pozor obsluha čerpacích stanic na dálnici D1 i D2. Jeho řidič, pravděpodobně Slovák, jak se domnívají policisté, se obohacuje na tom, že po natankování několika desítek litrů nafty nasedne a jednoduše ujede. Bez placení. „V poslední době napáchal škodu za víc než šestadvacet tisíc korun," informovala krajská policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT