VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ALENA GRYCOVÁ

Alena Grycová / Vyškovský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dřevěný betlém zaujal. Míří do Prahy na mezinárodní výstavu

Vyškov – Dřív na vyškovském Masarykově náměstí stával ve vánočním čase slaměný betlém s papírovými figurami. To ale přinášelo kvůli počasí řadu nepříjemností. Před třemi lety ho tak nahradil dřevěný betlém vyškovského řezbáře Tomiše Zedníka. Dílo nyní umělec představí na mezinárodní výstavě v Praze.

Napoleonské akce: příběh dělostřelce Prokeše nebo oživené noční prohlídky zámku

Vyškovsko – Rakouský dělostřelec Jan Nepomuk Prokeš pocházel z chudých poměrů. Jeho příběh bude nosné téma vzpomínkových akcí nazvaných Tenkrát ve Slavkově. Město si o víkendu na přelomu listopadu a prosince opět připomene atmosféru roku 1805.

Vinařství Veritas uspělo v mezinárodní konkurenci. Odvezlo si zlaté medaile

Bošovice – Přes tři sta šedesát vzorků vín od téměř sto padesáti vinařů ze sedmnácti zemí se utkalo v Mezinárodní soutěži vín PIWI Weinpreis. O přízeň poroty se ucházelo i bošovické vinařství Veritas, úspěšně.

Do zázemí dopravního hřiště zatéká. Radnice objekt srovná se zemí

Vyškov – Využívají ho děti a školy z celého okresu. Dopravní hřiště ve Vyškově je totiž jediné v celém regionu. Jeho zázemí je však už v nevyhovujícím stavu. Objekt, kde se koná výuka, není zateplený, opravu potřebuje i sociální zařízení. Zázemí postavené v roce 1978 tak půjde k zemi. Nahradí ho systém montovaných buněk.

Ve Vyškově od loňského ledna třídí olej. Nyní přidají nové nádoby

Vyškov - Dosud je Vyškované najdou na deseti místech. Nádoby sloužící ke sběru použitého oleje se vedení Vyškova rozhodlo umístit i do dalších lokalit. Zelené nádoby o objemu 240 litrů jsou v ulicích od ledna loňského roku.

Přebujelá byrokracie? Výsměch starostům malých obcí, poukazují někteří z nich

Jižní Morava – Administrativa, to je v naší zemi věc neskutečná a asi i zakletá. Tvrdí to starosta Kozlan na Vyškovsku Karel Pospíšil. Narůstající byrokracii nekritizuje sám. Starostové menších obcí v kraji poukazují, že kvůli papírování nemají čas ani na to, aby řešili problémy obyvatel. „Na vše musí být papír a nejlépe ještě několik kopií, formuláře, tabulky. Někdy nad některými dotazy a úkoly zůstává zdravý rozum stát,“ řekl Pospíšil.

Policisté upozorní na důležitost reflexních prvků. Zvou i na laserovou show

Vyškov – Otestovat své znalosti v dopravě, vyzkoušet si základy první pomoci nebo projít slalom se speciálními brýlemi, které navozují stav jako by byl člověk opilý. To si budou moct děti i dospělí vyzkoušet na tradiční preventivní akci vyškovských policistů Je nás vidět!

Plakáty nedrží. Kulturní středisko odmítá nové sloupy používat

Vyškov – Jsou vyšší, takže nahoře nikdo nic nepřečte. Jsou plechové, takže plakáty na nich nedrží. Nové plakátovací plochy, které se před časem objevily na Masarykově náměstí, jsou podle vedení Městského kulturního střediska Vyškov nevyhovující.

Okresní města stárnou. Chybí mladí lidé

Jižní Morava – O miliony korun ročně přicházejí okresní města v kraji. Kvůli stěhování lidí jinam. Jen z Vyškova za posledních pět let odešlo téměř pět stovek obyvatel.

Rána do oka? Nevadí. Chuť žonglovat byla na Kejklích silnější

Vyškov /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Do hlavy, do nohy i do oka. Tam všude už se bouchla devítiletá Justina Trefilíková mezitím, co se snaží ovládnout své poiky. Tedy punčošky s balonkem nebo jinou zátěží. Spolu s ostatními dětmi se učí žonglovat na nedělním workshopu vyškovského Majáku nazvaném Kejkle. „Nijak extra mi to nejde. Pořád se bouchám. Je to tady ale super,“ nevzdává se devítiletá dívka.

Z pěti dnů jen na tři. Vánoční trhy ve Vyškově? Kratší a navíc pozdě, vadí lidem

Vyškov – Z původních pětidenních vánočních trhů si letos Vyškované užijí jen třídenní. Konat se budou od 19. do 21. prosince. A to se některým nelíbí. „S takovou tendencí se za chvíli nebudou konat žádné,“ okomentovala Vyškovanka Anna Polášková.

Začala rekonstrukce vyhořelého kulturního domu. Do zimy bude mít novou střechu

Drnovice – Několikamilionová škoda, propadlá střecha, zůstaly jen obvodové zdi. Tak dopadl požár kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku, který vypukl 21. září. Několik týdnů po neštěstí situace vypadá nadějněji. Vedení obce už zahájilo rekonstrukci.

Zimní tématiku kreslířka přenesla na pohledy. Nabízí je turistické centrum

Vyškov – Dosud si zájemci v Turistickém informačním centru ve Vyškově mohli koupit kreslený pohled Vyškova a k němu tři magnety s různými motivy. Nyní městský úřad nabídku rozšířil o dva nové motivy pohledů.

Dušičky: policisté zvýší dohled, návštěvu hřbitovů ale může ohrozit vítr

Vyškovsko – Starší žena zamířila v pondělí na hřbitov v Ivanovicích na Hané. Místo toho, aby mohla důstojně uctít památku svých blízkých, byla okradena. „Zloděj si všiml kabelky v autě na podlaze. Stačilo mu jen rozbít okénko. Žena přišla o doklady i peníze. Předběžná škoda se vyšplhala na téměř deset tisíc korun,“ přiblížila policejní mluvčí Alice Musilová.

Rozhodnuto. Vyškov povede Jurka, nový třetí místostarosta vyjde na pět milionů

Vyškov – Vyškov má nového starostu. V čele města bude další čtyři roky stát dosavadní místostarosta, občanský demokrat Karel Jurka. Rozhodlo o tom na středečním zasedání sedmnáct zastupitelů ze sedmadvaceti. Stejný počet jich pak odsouhlasil, že Vyškov bude mít poprvé v novodobé historii tři uvolněné místostarosty.

Studenti navrhli přechod, vyhráli s ním krajskou soutěž

Vyškov - Deset tisíc korun na projektovou dokumentaci i zájezd do Evropského parlamentu ve Štrasburku získali studenti Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické Vyškov za svůj projekt Zebra bezpečí. S tím se zúčastnili workshopu Jihomoravského kraje, po prezentaci na brněnské konferenci se stali jeho vítězi.

Vyšetřovali nehodu, když do nich naboural další řidič. Vezl suroviny na drogy

Trnové Pole /FOTOGALERIE/ – Ve Volkswagenu Transporter policisté přijeli k dopravní nehodě na silnici I/53 u Trnového Pole na Znojemsku. Byla úterní noc, krátce po jedenácté hodině, když jim do dodávky narazilo jiné auto. Náraz policejní auto odmrštil osm metrů daleko. Zranilo se při něm několik lidí včetně policistů.

Na dálnici otočené auto na střechu: vrtulník letěl zbytečně, zranění byla lehká

Luleč – Na střeše skončilo osobní auto, které v pondělí směřovalo po dálnici D1 směrem z Brna na Vyškov.

Říjen 1918 ve Vyškově: Lidé přestali pracovat, z oken vyvěsili české vlajky

Vyškov – Psal se 28. říjen 1918. Ve Vyškově to byl všední válečný den. O tom, že se mění budoucnost celé země, neměli obyvatelé ani potuchy. Zprávy o převratu se jim donesly o den později. Díky agrárnickému politikovi Isidoru Zahradníkovi, který spěchal na pražské vlakové nádraží, aby informaci rozeslal železniční poštou.

Žila ve výkalech a mezi mrtvolami. O prasata se nikdo nestaral, neměla ani vodu

Křižanovice – Bez přístupu k čerstvé vodě, ke krmení a mezi mrtvolami. Ve velmi špatných podmínkách našli zaměstnanci státní veterinární správy téměř osm set prasat v areálu bývalého JZD v Křižanovicích u Bučovic. Velká část z nich má podle zjištění odborníků značně narušený zdravotní stav.

Nová rada v Rousínově? Podobná předchozí. Lukášek bude opět starosta

Rousínov – Podobu koalice pro následující čtyři roky už znají i v Rousínově. Zůstává velmi podobná té dosavadní.

Auto převážející pneumatiky začalo hořet. Požár zablokoval dopravu na dálnici

Rousínov – Čtyři jednotky hasičů vyjížděly ve čtvrtek o půl šesté ráno k požáru na dálnici D1. Na 214. kilometru nedaleko Rousínova začalo hořet nákladní auto převážející pneumatiky. „Přestože auto stálo v odstavném pruhu, bylo nutné uzavřít celý směr na Vyškov,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška.

Na památkách přibyly nové skleněné tabulky. Lidé se z nich dozvědí víc informací

Vyškov – Besední dům, farní kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo bývalá synagoga. Památky ve Vyškově jsou nyní čitelnější. Doslova. Díky novým tabulkám, které na ně nechalo umístit vedení města, se Vyškované i turisté dozví o zajímavých objektech víc informací.

Při couvání srazil staršího muže. Policisté hledají svědky nevyřešené nehody

Rousínov – Řidič osobního auta při couvání narazil do staršího muže, který upadl. Událost, která se stala před měsícem na Sušilově náměstí v Rousínově, stále není vyřešená. Policisté proto žádají svědky o pomoc.

Opilý řidič způsobil dominový efekt. Výsledek? 3 nabouraná auta, škoda 200 tisíc

Vyškovsko – Nejdřív řidič fordu narazil do zaparkovaného seatu. Ten zase narazil do dalšího zaparkovaného auta. Tři zničená auta tak má na svědomí právě muž za volantem fordu, který totiž při své nedělní jízdě Slavkovem u Brna nebyl zrovna v kondici. Nadýchal 2,3 promile alkoholu.

Zapomněl sklopit korbu návěsu. Strhl elektrické vedení, sloup osvětlení i komín

Olšany – Na roztržitost doplatil řidič nákladního auta, který zapomněl sklopit korbu návěsu. Při vyjíždění z kamenolomu u Olšan jí pak zachytil o drát elektrického vedení.

Vyškovští vojáci se přihlásí k dárcům kostní dřeně. Tři už zachránili život

Vyškov – Až dvě stě třicet žen a mužů z řad vojáků z Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově si v úterý nechá odebrat krev pro Český národní registr dárců dřeně.

Daň za vedra: hrady a zámky lákaly letos méně

Jižní Morava - Největší nepřítel jihomoravských památek? Letos jednoznačně vedro. Vysoké letní teploty se promítly i do návštěvnosti zámku v Lednici na Břeclavsku. Ten sice s dosavadními čtyřmi sty tisíci vstupy zůstává i nadále jasně nejnavštěvovanější památkou v kraji, podle tamní kastelánky Ivany Holáskové ale lidí oproti loňsku zhruba o třicet tisíc ubylo.

Na faře vznikne komunitní centrum. Musí ji ale opravit

Vyškov- Místo aby byla ozdobou centra města, je rok od roku sešlejší. Oprýskané omítky nejsou tím nejhorším, co faru sousedící s kostelem Nanebevzetí Panny Marie ve Vyškově trápí.Jak už Deník Rovnost před lety informoval, potřebná je rekonstrukce za miliony.

Nabídnou dětem přehled dalšího vzdělání. Zvou na veletrh

Vyškov – Už dvaadvacátý ročník Veletrhu vzdělávání a pracovních příležitostí bude ve čtvrtek hostit Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Sochorova ve Vyškově. Akci navštíví čtyřicet zástupců středních škol a učilišť a devět zaměstnavatelů z Vyškovska a okolí.

Zloba voličů: Proč dělají z lidí blbce? komentují koalice

Vyškov, Břeclav – Výsměch. Podraz. Můj hlas už nedostanete. Kromě pozitivních ohlasů se vyškovská ODS v čele s Karlem Jurkou dočkala i nadávek. Kvůli nové koalici. Vítěz voleb, ČSSD, v ní není. Občanští demokraté uzavřeli dohodu s ANO 2011, lidovci, Volbou pro město a Naším Vyškovem.

Rozryli louku, odváží se dokonce až do vesnice. Obrana proti divočákům? Odstřel

Jižní Morava – Rozryli nám celou louku, dokonce se nebojí přijít až do vesnice. Na divočáky si stěžuje jednatel zemědělské společnosti Agris Jedovnice Jaromír Janíček. Škody firmy z Blanenska jdou podle něj do statisíců. „Nevíme, co s tím budeme dělat. Situace je čím dál horší, neexistuje žádná účinná obrana kromě odstřelu,“ je přesvědčený.

Nová koalice ve Slavkově u Brna? Pro občanské demokraty zklamání

Slavkov u Brna – Je podepsáno. To hlásí staronová koalice ve Slavkově u Brna. Po jednoznačné výhře u voličů se hlavní slovo podařilo udržet sociálním demokratům v čele se starostou Michalem Boudným. Koalici partaj uzavřela s lidovci a TOP 09.

Obce vedou desítky let. Nyní znovu získali nejvíc hlasů

Vyškovsko - Někteří starostové Vyškovska už ve vedení obcí stojí desetiletí. A jak ukázaly komunální volby, obyvatelé na tom nehodlají nic měnit.

AKTUALIZOVÁNO

Při odbočování do ní narazilo předjíždějící auto. Řidička je vážně zraněná

Nesovice /FOTOGALERIE/ – Vážná zranění mladé řidičky si vyžádala nehoda, která se stala v neděli o čtvrt na deset dopoledne na silnici I/50 v Nesovicích. „Řidič audi jedoucí od Uherského Hradiště začal v Nesovicích předjíždět před ním stojící auto. To stálo proto, že Škoda Octavia před ním odbočovala doleva. Řidič audi do octavie narazil,“ popsala policejní mluvčí Alice Musilová.

Sto let stará elegance: v knihovně si lidé užili Noc pro republiku

Vyškov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Adina Mandlová, Zita Kabátová nebo třeba Lída Baarová. Dámy, které jsou dodnes považovány za vzor elegance. Móda první republiky nenechává chladné ani ženy současnosti. Svědčí o tom akce vyškovské Knihovny Karla Dvořáčka Noc pro republiku. Je páteční večer a prostorami knihovny se místo čtenářů bažících po nové literatuře pohybují knihovnice a návštěvnice v dobových róbách.

Bučovičtí přivítají Masaryka po desítkách let zpět. Stejný plán mají i v Rudici

Bučovice, Rudice – Bustu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka plánují po desítkách let vrátit na své místo, před bučovickou sokolovnu, tamní sokoli. A to při příležitosti stého výročí vyhlášení Československa.

Bučovice: mohli vládnout sami, přesto přizvali i další. Chtějí mít širší podporu

Bučovice – Získali pohodlných osm mandátů v patnáctičlenném zastupitelstvu. Přesto se bučovičtí lidovci rozhodli vyjednávat o koalici. Několik dní po volbách už mají jasno. „Dohodli jsme se, že pozveme do rady ještě zástupce dalších dvou stran,“ informoval starosta Jiří Horák.

AKTUALIZOVÁNO

Pila, řídila a bourala. V autě žena vezla dvě děti, nadýchala skoro dvě promile

Pustiměř – Do auta sedla, i když předtím pila. Navíc si do něj přibrala i své dvě děti. A pak žena způsobila nehodu na dálnici D46. „Řidička jela v levém jízdním pruhu ve směru na Olomouc. Před ní byla kolona aut, ona nedobrzdila a narazila nejdřív do osobního a poté do nákladního auta,“ popsala případ z pátečního odpoledne policejní mluvčí Alice Musilová.

Někteří starostové vesnic Vyškovska končí. Přenechají místo mladým

Vyškovsko – Nejméně devět vesnic Vyškovska bude mít nového starostu. Například Křenovice, v jejichž čele stál Jan Mozdřeň. Sice kandidoval, do zastupitelstva se však nedostal. „Všechno je, jak má být. Od počátku jsem říkal, že jsem na kandidátce jen jako podpora,“ vysvětlil.

Části vyškovského náměstí stále chybí dlažba. Hotovo má být v listopadu

Vyškov /FOTOGALERIE/ – Bušení, řezání, spousta prachu a nepohodlná chůze. Tak to na vyškovském Masarykově náměstí vypadá už dlouhé měsíce. Rekonstrukci centra dělníci nestíhají. „Už mi to vážně vadí. Nedá se tam normálně chodit, do řady obchodů nelze civilizovaně vejít,“ zlobila se třeba Vyškovanka Anna Orálková.

Koalice? Ve městech stále jednají, některé rozladila situace ve Vyškově

Vyškovsko - Trvalo jen několik hodin, než ve Vyškově vznikla nová koalice. Tov ostatních městech Vyškovska tvrdí, že nechtějí nic uspěchat. Jednání jsou stále v běhu a zcela jasno ještě nikde nemají.

Dočká se i poslední část nemocnice. Opraví nevyhovující prostory neurologie, ORL

Vyškov – Pacientům ani personálu příliš komfortu neposkytuje. Budova neurologie a ORL je poslední část nemocnice ve Vyškově, která není zrekonstruovaná. Čekání na její lepší časy je u konce. V pondělí jihomoravští krajští politici oznámili, že se region jako zřizovatel zdravotnického zařízení pustí do oprav objektu.

Případ ukradených peněz z bankomatu: policie pátrá po důležité svědkyni

Vyškov – Mohla být svědkyní krádeže a policii tak může poskytnout důležité informace. Ta však po ženě už několik týdnů pátrá, zatím bez úspěchu. Policisté tak prosí veřejnost o pomoc.

AKTUALIZOVÁNO

Goldemund: Od ODS je to podraz. Jurka bude starostou, ČSSD jde do opozice

Vyškov – Velké překvapení si na dosavadního starostu Vyškova Karla Goldemunda (ČSSD) připravili jeho koaliční partneři. Občanští demokraté, lidovci a Volba pro město utvořili koalici s nově vzniklým Naším Vyškovem a ANO 2011. V pondělí to potvrdil dosavadní místostarosta Karel Jurka (ODS). ČSSD i přesto, že ve volbách získala nejvíc hlasů, skončí v opozici.

Rošáda ve vyškovském zastupitelstvu. Víc než třetina členů do něj zamíří poprvé

Vyškov - Koaliční vyjednávání budou složitá, předpovídá Vyškovu jeho místostarosta Karel Jurka za ODS. „V zastupitelstvu jsou zastoupené všechny strany po pár mandátech. Jednání o koalici tak určitě budou náročná,“ řekl Jurka.

Lidovci drtivě zvítězili v Bučovicích, ve Vyškově počítá ztráty vítězná ČSSD

Vyškovsko – Drtivé vítězství a také obrovské překvapení. Tak jde popsat volební výsledek v Bučovicích. Lidovci tam získali 41,67 procent hlasů. V pořadí druhá Volba pro město má o téměř třicet procent hlasů méně. „Takový výsledek jsme opravdu nečekali, jsme rádi a děkujeme všem voličům,“ vzkázal starosta Bučovic Jiří Horák.

AKTUALIZOVÁNO

Větší zájem než před čtyřmi lety: volební účast na Vyškovsku přesáhla 50 procent

Vyškovsko – Kdo bude v následujících čtyřech letech stát ve vedení měst a obcí? O tom od pátku rozhodovali také obyvatelé Vyškovska. Do sobotní jedné hodiny odpolední vhodilo do urny svou obálku přes 51 procent lidí. Je to výrazně víc než v komunálních volbách před čtyřmi lety. Tehdy na Vyškovsku odvolilo 44,6 procent lidí. Aktuálně už jsou volební místnosti uzavřené.

Odmítám odpovědnost za bezpečnost lidí na mé cestě, tvrdí Krutílek. Odvolá se

Vyškov – Víc než pět let trvá spor mezi zemědělcem Jiřím Krutílkem a Vyškovem. Týká se příjezdové cesty k zahrádkářské kolonii ve vyškovských Dědicích. Ta totiž vede přes Krutílkovy pozemky. Muž postupně cestu rozoral, později na ni umístil balvany. A přestože minulý týden vyškovský soud žalobu města zamítl, Krutílek spokojený není.

Před muzeem přibyly nové pěší trasy, ještě vysadí stromy. Nejvíc lípu a habr

Vyškov - Revitalizace předmuzejního prostoru ve Vyškově je u konce. Kromě nových pěších tras přibyla příjezdová cesta pro Muzeum Vyškovska a plocha se celkově víc přizpůsobila k odpočinku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT