VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ALENA GRYCOVÁ

Alena Grycová / Vyškovský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pět přiznaných sestřelů v bitvě o Británii. Stíhacímu esu odhalí pamětní desku

Vyškov – Svými pěti přiznanými sestřely může být právem označený jako stíhací eso. Opatovický rodák Bohumír Fiřt, plukovník in memoriam, se ve čtvrtek dočká odhalení pamětní desky.

Záchrana chátrajícího zámku: na opravenou věž se vrátily hodiny, nově ji nasvítí

Ivanovice na Hané - Střechou zatékalo, poškozené jsou pískovcové reliéfy a arkádový dvůr. Zámek v Ivanovicích na Hané přesto nyní díky soukromé firmě dostává novou šanci.

Zřiďte útulek přemnoženým kočkám, žádají Vyškované v petici

Vyškov – Oldřich Hróza z Vyškova ohlásil tamním strážníkům nález toulavých koček. Odpověděli mu, že zvířata nepřevezmou, protože je nemají kam dát. Muž se proto rozhodl sepsat petici za zřízení kočičího útulku.

Jak se chovat na zebře? Policisté radí dětem u škol

Vyškovsko – Ne všechny děti ví, jak bezpečně přejít silnici. Asi třetina netuší, na kterou stranu se mají podívat a že mají počkat, než auto zastaví nebo přejede. To zjistili policisté, kteří po celý tento týden dohlíží na Vyškovsku na bezpečný návrat školáků do lavic v akci zvané Zebra se za tebe nerozhlédne.

Milešovičtí zateplují hasičskou zbrojnici. Kvůli dobrovolníkům i dětem

Milešovice – Hasičskou zbrojnici opravují v Milešovicích. Vedení obce se rozhodlo hasičku zateplit, aby dobrovolníkům nebyla uvnitř zima.

Vojáci pomohli zraněnému důchodci. Navrhli je na ocenění velitelem

Vyškov, Nemojany – Starší muž spadl na zem a rozbil si hlavu. Než stihli přijet záchranáři, dva muži se mu rozběhli na pomoc. Svědkem události, která se stala v polovině srpna v hotelu Nemojanský mlýn, byl Denis Tureček, který zjistil, že dva zachránci byli vyškovští vojáci. Na Velitelství výcviku-vojenskou akademii poslal děkovný dopis.

Osud pivovaru: soud se táhne. Město chce, ať se znovu vaří

Vyškov – Psal se pátek 15. září loňského roku, když vyškovský soudce Petr Ševčík odložil jednání ve sporu kvůli vyškovskému pivovaru na neurčito. Tehdy odhadoval vypracování potřebného posudku na zhruba šest až devět měsíců. Po téměř roce se však stále neví, zda bylo pasterizační zařízení vadné, a výroba piva tak zůstává dál zastavená. Do jednání se teď chce vložit i vedení Vyškova.

Ve Vyškově jezdí Senior taxi. Důchodce a hendikepované sveze jen za dvacet korun

Vyškov – Na rehabilitaci, k lékaři, na hřbitov nebo na městský úřad. Tam všude můžou jet od pondělí starší Vyškované taxíkem jen za dvacet korun. Právě v pondělí totiž ve městě začala fungovat nová služba Senior taxi.

Školáci z Morávkovy šli do školy bezpečněji. Po novém chodníku za 355 tisíc

Vyškov – Ve větším bezpečí děti navštěvují vyškovskou Základní školu Morávkova. Radnice u ní nechala postavit nový chodník.

Přeložka u Kojátek? Hotovo. Po necelém roce projedou řidiči místem bez omezení

Kojátky – Přípravy trvaly skoro deset let, stavba pak necelý rok. Vyškovští silničáři oficiálně ukončili stavbu zhruba 1,6 kilometru dlouhé přeložky u Kojátek. Od pátku je tak nová silnice pro řidiče plně průjezdná.

Na přechodu srazil dívku na koloběžce. Podle svědků jel řidič na červenou

Vyškov - Mladou dívku na koloběžce srazil na přechodu v Brněnské ulici ve Vyškově řidič mercedesu. Ta s těžkými zraněními skončila v nemocnici.

Mažoretky Angelin jsou druhé vicemistryně evropské soutěže

Vyškov - Dvaašedesát týmů z devíti států. Taková byla konkurence mažoretek Angelin, které působí pod vyškovským Střediskem volného času Maják, na Mistrovství Evropy v Chorvatsku. Z jihu si o víkendu přivezly velký úspěch.

Policisté na Vyškovsku dohlíží na šťastný návrat lidí z dovolených

Vyškovsko – Končící prázdniny a s tím spojený zvýšený provoz. Na bezpečnost na silnicích se rozhodli zaměřit vyškovští policisté. Ve středu tak odstartovali akci nazvanou Šťastný návrat. Potrvá do neděle. „Zaměřujeme na frekventované silnice v okolí Vyškova, Slavkova u Brna, Bučovic i Rousínova, nevynecháme ani silnici I/50,“ přiblížila policejní mluvčí Alice Musilová.

Jak žijí kapři nebo jeseteři? Novinka vyškovského zooparku zavede Pod hladinu

Vyškov /VIDEO/ – Je uzpůsobená k životu v tekoucích vodách, pohybuje se zejména u dna. Má štíhlé, válcovité tělo a živí se larvami vodního hmyzu i drobnými rybami. Parma obecná už spolu s dalšími osmi druhy ryb brázdí vody v nové expozici vyškovského zooparku Pod hladinou. Lidem se oficiálně otevře ve čtvrtek.

Bučovická posádka soutěží: vojáky čeká třiadvacet disciplín

Libavá, Bučovice – Osmnáct soutěžních týmů se účastní Soutěže průzkumných hlídek ve vojenském újezdu Libavá. Své síly v šestietapovém závodu prověří i tým bučovické posádky.

Bezpečněji: opravili úsek mezi Vyškovem a Tučapy

Vyškov - Několikaměsíční omezení je u konce. Takový vzkaz mají vyškovští silničáři pro řidiče využívající silnici II/430. Ta v úseku mezi Vyškovem a Tučapy procházela rozsáhlou rekonstrukcí. „V současné době je stavba hotová a úsek je plně průjezdný,“ řekl za vyškovské silničáře Richard Pokorný. Jak dodal, rekonstrukce vyšla na jednašedesát milionů korun bez daně.

Lidé nahlédnou pod hladinu jezírka. Poprvé už tento týden

Vyškov - Necelé čtyři miliony stálo další lákadlo vyškovského zooparku. Po expozici Austrálie už tento týden jeho pracovníci zvou na otevření nové expozice Pod hladinou.

Seno nad zlato. Krávy nemají co jíst, krmí je slámou. Porážka je poslední řešení

Jižní Morava – Jako zootechnik pracuje Miloslav Přikryl ze zemědělského družstva Skály Benešov na Blanensku už řadu let. Tak suché pastviny jako jsou letos nepamatuje. Důvodem je extrémní sucho. Problémy s ním mají i další chovatelé dobytka v kraji.

Úcta k předkům: v uniformě četník vzdává hold. Dialogfest propojil generace

Vyškov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – „Jsem nevinný!“ volá Vyškovan Jaroslav, který stojí v sevření tří četníků. Ti mu však nevěří, podle nich kradl. Je sobotní odpoledne a v zámecké zahradě ve Vyškově se lidé zrovna přenesli do období první republiky. Vystoupení trojice četníků v dobových uniformách je součástí Dialogfestu. Festivalu, který spojuje všechny generace.

Nový prohlídkový okruh zámku ve Valticích: lidem zpřístupní nové komnaty

Valtice /ANKETA/ – Původně gotický hrad ze 13. století získal dnešní podobu v letech 1643 až 1730. Část zámku ve Valticích na Břeclavsku prodělala rozsáhlou obnovu už v letech 2014 a 2015. A před nedávnem začaly další práce. Tentokrát jsou zaměřené na obnovu čelní fasády hlavního paláce.

Nová hala v Marchanicích: lidé se bojí, že neuvidí oblohu, vadí i kvůli přírodě

Vyškov – Původně měla stát v centru města, nakonec padla volba na odlehlejší část Marchanice. Vyškovská hvězdárna je tak chráněna před světelným smogem. Lidé se ale obávají, že se to změní. Vedle má totiž vyrůst výrobní hala.

Na úřad míří s peticí. Proti kasinu u Holubic se postavili lidé i starostové

Holubice – Na obecní úřad v Holubicích dorazí ve středu v devět hodin ráno petiční výbor. Starostovi obce Stanislavu Přibylovi předá petiční archy s víc než třinácti sty podpisy. Obyvatele i starosty Bučovic, Kobeřic u Brna, Vážan nad Litavou, Otnic, Šaratic, Zbýšova, Rašovic Hostěrádek-Rešova a Velešovic na Vyškovsku a také dalších obcí na Brněnsku spojuje společný cíl. Postavili se proti kasinu, které má vyrůst právě v katastru Holubic.

Okupace? Matka začala usedavě plakat, jako když jí umřela dcera, říká pamětník

Vyškovsko – To krásné, zlo netušící, letní ráno vidím jako dnes. A je tomu už neuvěřitelných padesát let. Tak začíná vyprávění bývalý ředitel vyškovského gymnázia Ivan Pokorný. Vzpomínání to není lehké. „V marasmu lží, přetvářky a beznaděje jsme – tehdejší mladí lidé – postupně ztratili svá nejlepší léta,“ říká Pokorný. Psal se jednadvacátý srpen 1968.

Teplé počasí vyškovskému letnímu kinu přálo. Dorazilo osm set padesát lidí

Vyškov - Díky mimořádně teplému počasí mohli zahájit všech patnáct filmových večerů pod hvězdami. Vyškovské letní kino celkem navštívilo osm set padesát diváků.

AKTUALIZOVÁNO

Při výkopech porušili potrubí. V Nemoticích začal unikat plyn

Nemotice – Pravděpodobně kvůli výkopovým pracím museli v pátek ráno před osmou hodinou do Nemotic hasiči. Z potrubí totiž začal unikat plyn. „Plynovodní potrubí bylo narušené pod cestou, na které se aktuálně pracuje. Na místo vyrazili bučovičtí hasiči, jednotka naměřila vyšší koncentrace plynu,“ popsal mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška.

Fiasko Napoleonských her: lidi odradilo vyšší vstupné, stánkaři vyhazovali jídlo

Slavkov u Brna – Přišli, viděli cenu vstupného a odešli. Na hlavu pořadatelů Napoleonských her, které se o víkendu konaly v zámecké zahradě ve Slavkově u Brna, se snáší kritika.

Do Vyškova míří tisíce punkerů. Město bude opět Pod Parou

Vyškov – Tisíce lidí s barevnými „číry“ a specifickou módou míří na festival Pod Parou. Punkrockový festival se ve čtvrtek počtvrté vrací do Vyškova. Na marchanické letiště, kde se třídenní akce koná, dorazí nejen Češi a Slováci, ale i Izraelci, Britové, Rusové a dokonce i punkeři z Jihoafrické republiky.

Záchranáři odrodili dvě miminka v jeden den. Nádherná služba, rozplývali se

Hodonínsko – Matěj a Mato. Dva chlapečci, kterým ve středu pomohli na svět jihomoravští záchranáři na Hodonínsku.

Výbuch, záchrana lidí, útok. Vyškovské velitelství připravilo vojáky do Mali

Vyškov – Díky dalšímu cvičení Sahel je zhruba tři sta vojáků a sedmdesát kusů techniky certifikováno k plnění úkolů v Mali.

Sinice už někde vyhnaly lidi z vody. Kvalita vody je kvůli horku horší

Jižní Morava – Ze šakvické strany už voda není kvalitní a lidé se v ní raději nekoupou. Tak popsala aktuální situaci na části novomlýnské nádrže Jindra Huszárová, která pracuje v kempu Pálava u Nových mlýnů. „Návštěvníky posíláme na koupaliště nebo do kempu Merkur na druhé straně nádrže,“ řekla.

Jelení trofej? I za půl milionu. Pytláci unikají, ulovit se je daří málokdy

Jižní Morava – Zastřelený muflon, mrtvý trofejní jelen s odřezaným masem nebo zabitý tříletý daněk. S takovými případy pytláctví se v poslední době setkali policisté na Břeclavsku, přesněji v oblasti pod Pálavou.

Deset kilogramů trhaviny vs. průmyslová hala? Budova v UP závodech šla k zemi

Bučovice /VIDEO/ - Dřív se v ní zpracovávala dýhovina, v posledních letech však jen chátrala. Co udělá deset kilo trhaviny semtexu a austrogelu se starou průmyslovou halou? O tom se přesvědčili střelmistři hasičů při svém druhém cvičení v areálu bývalých UP závodů v Bučovicích. Do areálu se po červnovém cvičení tento týden vrátili podruhé. Vrchol programu, demolice staré budovy, se uskutečnila ve čtvrtek.

Na jedno místo jeden uchazeč. Nezaměstnanost je na Vyškovsku stále nízká

Vyškovsko – O desetinu procentního bodu se v červenci zvýšila nezaměstnanost na Vyškovsku. I nadále se však drží pod jihomoravským i celorepublikovým průměrem. Nezaměstnanost k poslednímu červenci v okrese dosáhla 2,2 procent. Na jedno pracovní místo aktuálně připadá v průměru 0,9 uchazeče.

Staré a handicapované začne od záři vozit taxi. Zájemci si musí vyřídit průkazku

Vyškov – Na úřad, poštu nebo do knihovny. Pro řadu starších a handicapovaných Vyškovanů to doposud byla náročná cesta. Ulevit jim má služba Senior taxi. Řidič zájemce odveze až na místo. Jen za dvacet korun.

Žena s prázdným kabátem připomene oběti války. Památník odhalí v půlce září

Vyškov – Nejvýznamnější akcí Vyškova ke stému výročí konce 1. světové války bude odhalení památníku padlým. Jak už Deník Rovnost informoval, vedení radnice na jeho tvorbě dlouhodobě spolupracuje se zlínským akademickým sochařem Radimem Hankem. Žena svírající kabát, připomínající padlého muže, má upozornit na kontrast krásy života a tragiky války.

Vedra ženou k vodě. Rekordní návštěvnost koupališť sráží mizerný start července

Jižní Morava – Veronika Jakubíková z Vyškova už víc než týden vyráží den co den se svým pětiletým synem na koupaliště. „Nic jiného se dělat nedá. V těchto vedrech se nedá být ani doma ani jít třeba na procházku. U vody je nám nejlépe,“ řekla Jakubíková. Je tak jednou ze zhruba dvou tisíc lidí, kteří v uplynulém období vyškovské koupaliště denně navštívili.

Volby? Bez kandidátů. Starosta skončí z osobních důvodů, obec povede správce

Hodějice – Říjnové volby do zastupitelstva se u nás konat nebudou. Nikdo totiž nepodal žádnou kandidátku. Touto informací žijí obyvatelé Hodějic na Vyškovsku.

Proplétají se mezi auty. Rozkopané náměstí ve Vyškově rozčiluje chodce i řidiče

Vyškov - Dopravu na náměstí vpustili v roce 2014. O tři roky později centrum města začali opravovat. A v roce 2018 padají na hlavy představitelů vyškovské radnice nelichotivé poznámky. Kvůli rekonstrukci je totiž neprůchozí chodník ve směru od radnice k výjezdu z náměstí. Stavba pokračuje i v Husově ulici a ulici Jana Šoupala. Lidé, kteří přecházejí z obchodu do obchodu se tak neustále musí vyhýbat autům a řidiči zase chodcům.

Méně odpadu ve vyškovských ulicích: pomůžou kontejnery i četa

Vyškov – Válející se odpadky po zemi, leckdy poletující i daleko od kontejnerů na tříděný odpad. Na nepořádek kolem nich upozorňovali Vyškované pravidelně. „Někdy je to nechutné. Nejhorší je to na sídlištích. Rozhodně by to měla začít radnice řešit,“ okomentoval například Jan Horníček.

V aleji v Ruprechtově postavil muž boží muka. Lidé už se u nich modlí, těší ho

Ruprechtov – Pod Ruprechtovem, v části při cestě na takzvanou Stříbrnou, má stromořadí. Obyvatel obce Jiří Antl se rozhodl, že ho doplní Božími muky.

Bezpečnější laparoskopie: vyškovská nemocnice má 3D systém, jako jediná v kraji

Vyškov – Zhruba pět set laparoskopických operací řeší ročně chirurgové ve vyškovské nemocnici. Jako první pracoviště na jižní Moravě mají od začátku července nový laparoskopický 3D systém. Ulehčí práci lékařům a pacientům přinese větší bezpečí.

Z auta ukral rádio i pojistky. Polovina škody je za poničené dveře a sedadlo

Bučovice – Několik dnů stálo v areálu firmy v bučovických Vícemilicích. Auta si všiml dosud neznámý zloděj a zbavil ho například autorádia.

Parkovat zadarmo načerno? Slavkovští strážníci se zaměřují na nepoctivé řidiče

Slavkov u Brna – Slavkovská městská policie vyřešila od 1. dubna 184 přestupků s celkovou pokutou 27 700 korun. Zaměřuje se především na nezaplacené parkování i na cyklisty, kteří ohrožují chodce.

Cyklista naboural do auta, pak přepadl na chodník. Nadýchal dvě a půl promile

Vyškov – Jel po chodníku a nezvládl řízení. Nejprve bočně narazil do zaparkovaného auta a pak přes kolo přepadl na chodník. Jak se ukázalo, cyklista byl opilý.

Nejdřív alej, potom mošt. Hrušečtí se vrací k tradicím a vysází stromořadí

Hrušky – Návrat starých odrůd do krajiny a také zamezení erozi. To jsou dvě hlavní výhody nové aleje, kterou plánují vysadit v Hruškách na Vyškovsku. Zhruba kilometr dlouhé stromořadí však obci přinese víc. Hrušečtí se plánují vrátit ke kořenům a úrodu hrušek bezezbytku zpracují.

UV lampy zlepší dezinfekci vody. Sníží její spotřebu i množství používané chemie

Vyškov – Zvýšit účinnost systému dezinfekce bazénové vody plánuje Správa majetku města Vyškova ve vyškovském aquaparku. Stávající technologie je totiž stará osmnáct let.

Knihovníci mají prázdniny. Čtenářům tradičně otevřou Hladové tiskové okénko

Vyškov – Je to už tradice. Přestože mají všichni knihovníci dovolenou, čtenáři o svůj pravidelný příděl knih nepřijdou. Jako vždy v době dovolené jim je z okénka podá knihovnice Zdeňka Adlerová.

Letní běh na lyžích a s kulichem vznikl jako protest. Děti si neměly kde hrát

Nemojany /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Pořádně se obléct, nezapomenout kulicha ať neomrznou uši a hurá na lyže. V zimě na sjezdovce celkem běžná věc. Zalyžovat si v červenci, to už by jen tak někoho nenapadlo. Výjimkou jsou Nemojanští. Je sobota dopoledne a v takzvaném Kozím výběhu za obcí se koná sraz veteránů. Doplněný je právě o závody v lyžování.

AKTUALIZOVÁNO

Průzkum jeskyně skončil málem tragicky. Žena spadla, má mnohočetná poranění

Holštejn – Pravděpodobně vyrazila na průzkum jeskyně. Mladá žena však spadla a vážně se zranila. Pro ženu k holštejnské jeskyni musel přiletět vrtulník.

Špatně zabrzdil auto, málem ho utopil. Z rybníka ho vytáhl až jeřáb

Nemojany – Zná to asi každý. Stačí zapomenout zatáhnout ruční brzdu a auto se dá do pohybu. Své o tom ví řidič, který své auto v noci na sobotu málem utopil v nemojanském rybníku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT