VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MARTINA HAŠKOVÁ

Martina Hašková / Vyškovský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zajímavé dokumenty a zábava pro děti. Knihovny zvou na středeční promítání

Vyškovsko- Na běžné starosti nemá studentka z Chicaga čas, prostřednictvím notebooku totiž organizuje revoluci v Sýrii. Dokumentární film #Chicagogirl můžou ve středu lidé zhlédnout v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově. „Rozhodli jsme se pro pravidelnou projekci dokumentárních filmů z projektu www.promitejity.cz. Každý měsíc představíme jeden,“ uvedla knihovnice Zdeňka Adlerová. Začátek je o půl páté. Užít si den v knihovnách můžou ve středu i děti. 

Spisovatelka Castillo: Zajímavých příběhů je dost. Záleží na úhlu pohledu

Ivanovice na Hané – Šlo o docela náhodné setkání. Poznaly se v čekárně u plastického chirurga a příběh, který si spisovatelka Zora Castillo žijící v Ivanovicích na Hané od ženy s popálenou polovinou obličeje vyslechla, vydal na knihu. „Když narazíte na někoho se zajímavým příběhem, je potřeba, aby se o něm dozvěděli i ostatní,“ je přesvědčená žena, která procestovala desítky zemí.

Materiál odlétl z náklaďáku a poškodil protijedoucí auto. Policie hledá svědky

Vyškovsko – Bylo pár minut před jednou odpoledne, když na silnici I/50 ve Slavkově u Brna směrem na Uherské Hradiště odlétl z projíždějícího nákladního auta stavební materiál. Poškodil přední část protijedoucího Manu s návěsem.

Na D46 u Želče hoří kamion. Na dálnici na Olomouc stojí kolona až k Drysicím

Drysice – Požár nákladního auta komplikuje od čtvrteční třetí hodiny odpoledne provoz na dálnici D46 směrem z Vyškova do Olomouce. Přestože se kamion vznítil u Želče, vyrazili k němu i hasiči z Vyškovska.

Procházku vyškovským zooparkem provoněl čerstvě upečený chléb

Vyškov /REPORTÁŽ, VIDEO/ – Z čeho se dělá chléb? „Z mouky, vajíček,“ odpovídá jeden z chlapců, který se co nevidět pustí do pečení, na otázku pracovnice vyškovského zooparku Marcely Kopřivové. Ta v sobotu provází akcí Upeč třeba chleba…, která se odehrává v kuchyni tamního Hanáckého statku. Skupinku dětí, kterou má právě na starosti, překvapivě tvoří samí hoši.

Sloužit pohotovost je záležitost etiky, je přesvědčený zubař Jiří Wolf

Vyškov /ROZHOVOR/ – V oboru lékařství pracuje přes čtyřicet let a jak tvrdí, ve Vyškově byl první, kdo si otevřel soukromou praxi ve svém oboru. Známý je tak především jako zubař, má však za sebou i zhruba dvouletou zkušenost z pozice ředitele vyškovské nemocnice. Vrátit by se ale na tuto pozici vyškovský stomatolog Jiří Wolf nechtěl. „Šlo o krátkou epizodu v mém odborném životě. Další ambice na podobné posty jsem už potom neměl,“ usmívá se Wolf, který je také šéf oblastní stomatologické komory.

OBRAZEM: Vyškovské centrum opět patřilo vojákům. Hostilo přísahu

Vyškov /FOTOGALERIE/ – Obdivovat obrněná kolová vozidla mohli ve čtvrtek dopoledne lidé na Masarykově náměstí ve Vyškově. Ukázka předcházela slavnostní vojenské přísaze, která se tam po několika měsících opět uskutečnila.

OBRAZEM: První vysvědčení? Samé jedničky, radovali se žáci 1.B z Nádražní 5

Vyškov – Odměnu za půlroční snahu, tedy pololetní prázdniny, budou mít až v pátek. Vysvědčení ale žáci Základní školy Nádražní 5 ve Vyškově, stejně jako většina dalších dětí v regionu, dostávali ve středu. Radost vyzařovala z očí všech prvňáčků z tamní hudební třídy. Všichni měli odshora dolů samé jedničky.

Spojím díla tří generací Kachlíků, láká vnučka vyškovských malířů

Vyškov /ROZHOVOR/– Lásku k umění v ní vzbudil dědeček. Talent se ale v rodině projevil ještě o generaci dřív. Její pradědeček byl Josef Kachlík, učitel a malíř zachycující tvář měst a vesnic nejen na Vyškovsku. Aktuální díla Barbory Kachlíkové, která v současné době žije ve Finsku, jsou také dokumentem krajiny. „Zatímco pradědeček a v případě spousty obrazů i dědeček zachycovali objekty realisticky, já upřednostňuji jiné přístupy,“ konstatuje mladá výtvarnice, která přijela do rodného Vyškova zorganizovat výstavu tří generací Kachlíků.

Bučovice kupují zchátralý objekt UP. Půjde k zemi

Bučovice – Stahují se tam bezdomovci a přitahuje také děti, které si do něj občas chodí hrát. Že areál bývalého nábytkářského gigantu UP v Bučovicích není vhodné místo pro trávení volného času, o tom svědčí třeba incident z předloňska. Zřítila se tam štítová zeď, poškodila zásobník dusíku a narušila také ten na propan. Majitelem je soukromá firma, se kterou vedení Bučovic v několika uplynulých měsících jednalo o odkupu. V pondělí záměr schválili bučovičtí zastupitelé. Jednomyslně.

Strakáči i raritní králíci. Vyškovská výstava ukázala na dvacet různých plemen

Vyškov /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ – Jde o jedno z nejnáročnějších plemen na chov. Vzniklo kdysi dávno, ještě když hospodáři chovali svá zvířata ve společných chlévech, zkřížením černého a bílého králíka. Od té doby se český strakáč zušlechťuje. Aby ho dnes mohl majitel vystavovat, musí králík splňovat náročné předpisy. 

OBRAZEM: Vyškovská knihovna představuje bezdomovce očima Jindřicha Štreita

Vyškov /FOTOGALERIE/ - Nesnaží se analyzovat příčiny bezdomovectví, „pouze“ přináší zasvěcenou, obrazově silnou zprávu ze světa, do kterého se neodvažujeme ani v myšlenkách dobrovolně vstoupit. Tak komentuje projekt Kde domov můj předního českého fotografa Jindřicha Štreita Jiří Siostrzonek, který je mimo jiné zástupce vedoucího Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Štreitovy snímky lidí bez střechy nad hlavou nyní můžou obdivovat návštěvníci Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově.

U cizince podezřelého z krádeže policisté našli 19 balíčků. Asi s marihuanou

Vyškov – 1,65 promile alkoholu měl v krvi šestadvacetiletý cizinec, kvůli kterému ve čtvrtek pozdě večer vyrazili do jednoho z vyškovských obchodních domů jak strážníci, tak i policisté. „Městská policie do prodejny vyjela, protože dostala hlášení o krádeži. Muž, který z ní byl podezřelý, byl nejen opilý, ale strážníci u něj našli několik sáčků se sušenou rostlinou, pravděpodobně marihuanou,“ přiblížila vyškovská policejní mluvčí Alice Musilová.

Patnáctiletou dívku srazilo ve Vyškově auto. Na přechodu překvapila řidiče

Vyškov – Záchranka vyrazila ve čtvrtek krátce po poledni do Nádražní ulice ve Vyškově. U obchodního domu Kojál srazilo auto patnáctiletou dívku.

Situace na silnicích: kvůli sněhu na Vyškovsku uvízlo několik kamionů

Vyškovsko – Autobus s bagrem se srazily ve středu o půl osmé ráno v Račicích-Pístovicích. Nehoda se obešla bez zranění. U kruhového objezdu u prodejny Penny překáží v jízdě odstavený kamion. Nepojízdný kamion se pak nachází také na dálnicí D46 u Vyškova ve směru na Olomouc. To je výčet několika problémů, které ve středu ráno komplikují provoz na silnicích Vyškovska. Trvat by měly přibližně do deseti hodin dopoledne.

AKTUALIZOVÁNO

U Drnovic pozor na náledí, varují policisté. Provoz blokují uvízlé kamiony

Vyškovsko – Provoz na silnici II/379 na vjezdu do Ježkovic v úterý ráno komplikovalo náledí. U obce před devátou hodinou dopoledne uvízla dvě auta, která blokovala dopravu. Nyní se problém s náledím přesunul k Drnovicím.

Přehnali to s alkoholem a byli agresivní. Tři muži skončili na záchytce

Vyškovsko - Na záchytce skončil v sobotu večer opilý muž z Vážan nad Litavou, který nadával a vyhrožoval své rodině. Nepřestal totiž být agresivní ani po příjezdu policejní hlídky. „Na záchytce mu naměřili skoro 1,9 promile alkoholu,“ uvedla vyškovská policejní mluvčí Alice Musilová.

Hráli fotbálek, poté si z přístroje udělali bankomat. Mladíci poputují k soudu

Vyškov – Do hodiny se podařilo policistům vypátrat mladíky, kteří se v sobotu po půlnoci vloupali do automatu v jednom vyškovském podniku. Strážce zákona přivolala obsluha restaurace, kde hráli takzvaný fotbálek. Z něj následně ukradli peníze.

Prezident pro obyvatele Vyškovska? Nejčastěji hlasovali pro Miloše Zemana

Vyškovsko – Kompletně sečteno je také na Vyškovsku. Volba tamních obyvatel kopíruje celostátní výsledek, jen s odlišnými čísly: pro současného prezidenta Miloše Zemana hlasovalo v regionu 43,97 procenta lidí, Jiří Drahoš získal 23,64 procenta.

Hlas dám tomu, kdo se nebojí říct svůj názor, říká starosta Vyškova

Vyškov - Druhé kolo bude velmi zajímavé, půjde o boj všech proti jednomu. Tak okomentoval už jasný výsledek prvního kola historicky druhé přímé prezidentské volby starosta Vyškova Karel Goldemund. Ve městě už je kompletně sečteno. Stejně jako ve zbytku republiky jeho obyvatelé poslali do dalšího boje současného prezidenta Miloše Zemana a vědce Jiřího Drahoše. „Není to žádné překvapení,“ konstatoval Goldemund.

Propojíme popravčí vrch s šatlavou, říká ředitelka zámku. Chystá novou expozici

Slavkov u Brna – Stísněné, nevytápěné prostory, ve kterých vězni opravdu trpěli. Ti, kteří se ke svým činům nechtěli přiznat, na vlastní kůži vyzkoušeli, co dokáží mučidla. Nahlédnout do historie útrpného práva, které Slavkov u Brna získal na konci patnáctého století, budou mít možnost už za několik málo měsíců návštěvníci slavkovského zámku. V jeho podzemí právě vzniká nová expozice věnující se tomuto tématu. „Chceme ji provázat s nedávno zpřístupněným popravčím vrchem v Křenovicích,“ objasňuje ředitelka slavkovské památky Eva Oubělická.

AKTUALIZOVÁNO

Lidé ve Vyškově hlasovali i v plesovém. Zatím přišla k urnám polovina voličů

Vyškovsko /FOTOGALERIE/ – Méně voličů než v prvních hodinách po zahájení prezidentských voleb hlásily v sobotu ráno komise, do kterých zavítala redakce Vyškovského deníku Rovnost. Na nudu si ale lidé, kteří v nich sedí, rozhodně nestěžovali.

Na Vyškovsku odvolilo 42 procent lidí. Někteří místnosti složitě hledali

Vyškov /FOTOGALERIE/ - Volit hlavu státu vyrazili mezi prvními manželé Leflerovi z Vyškova. „Chodíme tak pokaždé. Později se tvoří fronty,“ shodli se. S výběrem si prý hlavu dlouho nelámali. „Konkrétní jméno neřekneme. Ale když prozradíme, že jsme volili prezidenta, každému to dojde,“ smáli se manželé.

Neznámá látka vytvořila na řece Litavě v Bučovicích povlak

Bučovice – Znečištění řeky Litavy ve Ždánské ulici v Bučovicích brání od čtvrtečního odpoledne norné stěny a další sorbční materiál. Z areálu už nefungujícího podniku tam druhý den uniká neznámá látka.

AKTUALIZOVÁNO

Při nehodě u Křižanovic se zranilo pět lidí, při jiné ve Slavkově dva

Vyškovsko – Pět zraněných si vyžádala nehoda dvou osobních aut, která se stala v pondělí před druhou hodinou odpoledne u Křižanovic u Bučovic. „Řidička nedala přednost při odbočování doleva. Zranění, která lidé v autech utrpěli, byla lehká,“ sdělila vyškovská policejní mluvčí Alice Musilová. Při kolizi podle ní nehrál roli alkohol. 

Čtyřkolkáři se už tradičně rozloučí s uplynulým rokem

Bučovice – Vytvořili tým a vyrazili na mezinárodní závod do Itálie. Tam trojice čtyřkolkářů Jiří Kašpar, Zdeněk Koláček a Marian Klíč skončila osmá z osmnácti družstev. První dva jmenovaní jsou i dvojnásobní mistři republiky v jízdě na čtyřkolkách, třetí je vicemitr. V poslední den roku se s nimi můžou seznámit lidé v Bučovicích. A to díky Moto klubu Vícemilice, který je pozval na už tradiční Silvestrovský sraz čtyřkolek a moto na náměstí Svobody.

Na D46 leží velké kusy sněhu. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností

Vyškovsko – Velké kusy sněhu komplikují jízdu v okolí třetího kilometru D46 ve směru z Vyškova na Olomouc, upozorňují policisté na svých webových stránkách. Problém má trvat přibližně do čtvrt na deset ráno. Před namrzlou vozovkou pak varují silničáři, znepříjemňuje jízdu v lesních úsecích Vyškovska.

Cukrovar ve Slavkově u Brna si vyhlédl Lidl. Kutilové z Letovic na obchod čekají

Blanensko, Vyškovsko – Dopis od řetězce Lidl dostala v uplynulých dnech radnice ve Slavkově u Brna. Chce postavit prodejnu v areálu bývalého cukrovaru.

Sváteční zoo: básně mezi zvířaty i odpočinek u animovaného betlému

Vyškov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Dva hlasy pro Santu, víc než deset pro Ježíška. O tom, kdo nosí dárky, mají české děti ještě stále jasno. Alespoň to vyplývá z jejich odpovědí na archu v Hanáckém statku vyškovského zooparku. Jde o jednu z hříček, kterou si jeho pracovníci pro návštěvníky na několik následujících dnů připravili. Usedlostí znějí koledy, i ji ovládá pohodová atmosféra. Je sobota dopoledne a v areálu potřetí startuje program Sváteční zoo.

AKTUALIZOVÁNO

Dva dny hasiči likvidovali požár kozlanské skládky. Už ji předali správci

Kozlany /FOTOGALERIE/ –  Až v osmimetrové hloubce se nacházela ohniska požáru, ke kterému v pátek krátce po osmé hodině ráno vyjely čtyři jednotky hasičů z Vyškovska do Kozlan. „Kolegové zasahovali v dýchacích přístrojích, práci komplikoval vítr,“ informoval mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT