Kromě těžkého pancéřování, které má pro uživatele takového vozu řadu souvisejících omezení, a které se montuje přímo u výrobce, nabízí od nynějška české zastoupení značky Audi také nižší stupeň balistické ochrany.

Na to, jak takový vůz vypadá, se můžete podívat do komentované fotogalerie.

„Začínáme s modelem Q7, ale není problém vybavit stejným způsobem i další modely. Kromě těch, která mají v bočních dveřích okna bez rámů," vysvětlil šéf divize Audi v České republice Marcel Archleb.

Speciální výbavu, která zajistí ochranu posádky uvnitř vůči střelám z pistolových zbraní, montuje do vozu firma SVOS Přelouč. Ta má s pancéřováním osobních i jiných vozidel více než třicetileté zkušenosti.

Speciální edice modelu TT RS ke 40 letům Quattra
Quattro je pojem. Audi už má ale celkem sedm typů pohonu všech kol

Výhodou je, že hmotnost vozidla se díky použití kompozitních materiálů zvýší jen o cca 75 kilogramů, což samozřejmě jen minimálně ovlivňuje spotřebu a jízdní vlastnosti.

Specialisté ve SVOS instalují do výplní dveří desky z obdobného materiálu, jaký se používá do neprůstřelných vest. Okna jsou pak vyrobena z laminovaného vrstveného skla a mají tloušťku 14 milimetrů. „Okna si vyrábíme sami a vlastně celý proces probíhá v našich prostorách," říká Ladislav Pék z této firmy.

A co třeba speciální lak?

Podle něho také pro uživatele zůstane zachován veškerý komfort. Třeba čelní i zadní sklo můžou být i nadále s funkcí vyhřívání. Jediným omezením je po instalaci materiálů do vozu, čímž vznikne stupeň odolnosti BR2, nemožnost spouštění skel v zadních bočních dveřích. Navíc tento typů pancéřování nezmenšuje vnitřní prostor pro cestující.

Kromě této speciální výbavy si lze také v rámci proramu Audi Exclusive objednat další prvky a záležitosti, které jednak ten který model ozvláštní a jednak zlepší jeho komfortní nebo i jízdní vlastnosti. Velmi často jde o lakování karosérie některou barvou ze speciálního vzorníku. Těch je v něm 35 a dostupné jsou pro všechny modely v nabídce značky, s výjimkou nejmenšího A1. „Navíc si ale zákazník může objednat prakticky libovolnou další barvu a my se mu snažíme vyhovět," informuje Archleb.

Pobřeží kolem Mysu Dobré naděje nabízí mnoho skvělých výhledů
Jemné cizelování, více nebylo třeba. První africké seznámení s novým Audi Q8

Ještě širší paleta doplňků je pro interiér. Tam si na potahy na sedačky vybírají zákazníci ze dvou typů kůže. Vždy jde výhradně o kůži ze samců, kteří předtím přišli o život kvůli svému masu.

Kůže se barví osmi odstíny a je samozřejmě možné je vzájemně kombinovat, stejně jako s různými barvami prošívání. Typů dřev, kterými se obkládá palubní deska nebo boční dveře, je nyní celkem pět.