Okamžité příměří zabrání ztrátám na životech

ANO: Rusko přišlo podle různých odhadů o tři sta až tři sta padesát tisíc vojáků, i když Kreml přiznává mnohonásobně nižší ztráty. Ukrajinci uvádějí, že jejich padlých je asi desetkrát méně. Údaje o obětech na obou stranách jsou součástí válečné propagandy a nelze je jakkoli ověřit. Faktem je, že umírají civilisté, děti. Ukrajina je zničená a vyčerpaná. Vojenští experti odhadují, že bude čelit ruské ofenzívě. Ničivá válka může trvat léta.
NE: Rusko je jednoznačným agresorem a okupantem. Zahájilo válku v rozporu s mezinárodním právem a Chartou OSN. Otevřená agrese se nesmí stát mezinárodní normou. Ukrajina, která se brání a Západ, který jí podporuje, bojují za právo a spravedlnost. Oběti na lidských životech má bezvýhradně na svědomí Putin a jeho kamarila.

Nahrává se anketa ...

Ukrajina nemůže nikdy vyhrát

ANO: Rusko je největší zemí světa, má čtyřikrát více obyvatel než Ukrajina, obrovské nerostné bohatství. Zatím posílá do boje profesionály, žoldnéřské armády, vězně a vojáky z okrajových částí. Může však případně mobilizovat miliony. Přešlo na válečné hospodářství, vyrábí násobně více zbraní a munice než před válkou i na úkor běžného zboží pro Rusy Velitelé se poučili z chyb a přebírají iniciativu. Západní pomoc Ukrajině vázne.
NE: V únoru 2022 se celému světu zdálo, že Kyjev padne do několika dnů. Přesto byli Rusové s velkými ztrátami odraženi. Ukrajinská armáda pak na podzim dobyla zpět okupovaný Cherson a další rozsáhlá území. Ve válce nerozhodují jen počty, ale kvalita a morálka a ty jsou na straně Ukrajiny. Západ si i přes občasné chyby uvědomuje, že ji nesmí nechat padnout.

Nahrává se anketa ...

Další boje zvyšují riziko jaderné války

ANO: Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv vyhrožuje jadernými zbraněmi každý druhý den. To nemusíme brát vážně. Putinova slova o tom, že je použije, pokud bude ohrožen ruský stát, už ano. Rusko už si protizákonně přisvojilo dobytá území. Je tedy možné, že výhrůžky splní, pokud by jeho protivníci například dobývali Krym.
NE: Jaderné zbraně mají odstrašující účinek. Proto je od Nagasaki nikdo nepoužil. Hrozí totiž odveta, která by zničila celou planetu. Putin sice útokem na Kyjev projevil iracionalitu, nechce však být zapsán do dějin jako ten, kdo nechal zpustošit Rusko. Představovat si že by použití atomové bomby, byť třeba „jen“ taktické, nechal Západ bez odplaty, je absurdní.

Nahrává se anketa ...

Pokud Rusko uspokojí své územní nároky, už nikoho neohrozí

ANO: Putin má představu „nového“ Ruska, kam patří východ Ukrajiny, kde převažují lidé mluvící rusky. Krym byl historicky až do padesátých let minulého století součástí Ruska. Ukrajina k němu přišla administrativním škrtem. Moskva se spokojí s tím, co dobyla, a zbytek Ukrajiny dostane plné bezpečnostní garance včetně členství v NATO.
NE: Ruskému slovu se nedá věřit. Už při rozpadu Sovětského svazu získala Ukrajina bezpečnostní garance výměnou za to, že se vzdá jaderných zbraní. Navíc Putin touží právě po obnovení sovětského impéria. V nebezpečí tedy není jen Ukrajina, ale také Pobaltí i bývalé satelitní státy. Zastavit tuto rozpínavost lze jedině silou. Čím dříve, tím lépe.

Nahrává se anketa ...

Nahrává se anketa ...

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.