„Na neohlášenou návštěvu přišel přesně v poledne do bytu dvou důchodců v brněnské Bystrci přibližně pětapadesátiletý muž. Majitel bytu se s ním před časem seznámil v menze v centru Brna, když mu předal leták s nabídkou fyzioterapeutických služeb,“ konstatoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Zedník bez peněz

Podvodník tvrdil, že je zedník a bydlí v brněnských Řečkovicích. Měl zájem o masérské služby pro manželku, vystupoval slušně a dokonce se zajímal o problémy a starosti obou důchodců. Nabídl jim i zprostředkování opravy digitálního tlakoměru. Na tu však požadoval dvousetkorunovou zálohu. Mezitím se také stačil zmínit, že je bez peněz. Důchodkyně mu půjčila dva tisíce korun, což byla část státního příspěvku na nedávný pohřeb syna.

„Jakmile muž dostal peníze, viditelně znervózněl a s tím, že už spěchá, překotně z bytu odešel. Podezřelé chování přimělo oba důchodce ke kontrole úspor. Ty však byly pryč. Muž odcizil téměř čtyřicet tisíc korun,“ přiblížil podvodníkovo jednání jeden z kriminalistů, který na případu pracuje.

Důvěřivé důchodce bez skrupulí okrádá i muž, který se představuje jako policista.

„Vyšetřujeme několik případů, kdy se neznámý muž vydával za policistu. Navštívil starší Brňany například v ulicích Závodní, Klímova, Zborovská a Botanická,“ řekla brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková. Podvodník lidem bere peníze a šperky. Policisté sice mají popis pachatele, ale ten zatím uniká. „V poslední době se po něm slehla zem. Buď si dal pokoj nebo vyčkává na další příležitost,“ doplnila Procházková.

Zmizely prsteny

Falešný policista se poprvé vetřel do bytu důvěřivého osmasedmdesátiletého muže v brněnské Závodní ulici. V nestřeženém okamžiku mu sebral tři zlaté prsteny za zhruba devět tisíc korun a utekl. Okradení důchodci ani v nejmenším netušili, že by muž mohl být zloděj nebo podvodník. „Neměla jsem důvod mu nevěřit,“ přiznala jedna z obětí, která si přála zůstat v anonymitě. Je jí už skoro devadesát let a netouží prý po žádné popularitě.

Staří lidé jsou podle psychologa Jiřího Brančíka snadnou obětí. „Starší generace se za celý život nesetkala s rafinovaností, vlezlostí a lidmi, kterým není nic svaté,“ řekl psycholog. Podle něj jsou důchodci přespříliš důvěřiví, ale nepoučitelní. „Starý člověk je nevyzpytatelný. Byť se mu neustále opakuje, aby v žádném případě neotevíral cizím lidem, slíbí to, ale nakonec otevře stejně,“ dodal Brančík.