Obejít zastupitelstvo a při přidělování zakázky ani neuspořádat výběrové řízení. To se podle sedmi lulečských zastupitelů povedlo přibližně před pěti lety tamnímu starostovi Josefu Vlachovi.

Podezírali ho ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Proto na něj podali na konci srpna loňského roku trestní oznámení.

Policisté už případ uzavřeli. Starosta vyvázl bez záznamu v trestním rejstříku. „Po provedení úkonů bylo trestní řízení ukončeno. Ve věci se nejedná o podezření ze spáchání trestného činu a není na místě věc vyřídit jinak,“ praví zpráva, kterou vydal Alois Žilka z brněnského Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Policie České republiky. Redakce Vyškovského Deníku má dokument k dispozici.

Josef Vlach přibližně před půl rokem slíbil, že se k věci vyjádří, až policie případ vyšetří. Teď ovšem opět odmítl cokoliv uvést. „Rozhodnutí ještě nenabylo právní moci, nebudu o tom tedy mluvit,“ řekl starosta.

O dost sdílnější byl tehdy lulečský místostarosta Jaromír Zbořil. „Doufám, že se prokáže Vlachova vina a přijde o starostovské křeslo. Pokud někdo řekne, že je všechno v pořádku, budeme se s tím muset smířit. Ale spíš věřím v opak,“ svěřil se předčasem Zbořil.

Proto je teď zklamaný ze závěru, který vyplynul z vyšetřování. Připadá mu neuvěřitelný. „Vím, že si policisté pozvali členy minulého zastupitelstva. Ti údajně uvedli, že o zakázce věděli. Prý to jen nezaznamenali do zápisu z jednání. Policie říká, že jde o tvrzení proti tvrzení,“ uvedl lulečský místostarosta.

Jestli bude s ostatními zastupiteli podnikat v případu další kroky, zatím netuší. „Každopádně z toho vyplývá jedno. Každý si tady může krást, jak chce, a stejně vyvázne bez poskvrny. Že policisté Vlacha zbavili viny, naši obec neoddlužilo. Ale nešlo nám o to, aby ho případně zavřeli. Jen jsme chtěli, aby jeho nešvary vypluli na povrch,“ doplnil Jaromír Zbořil.