Tragicky skončila cesta na oběd pro partu dělníků, která v pondělí před polednem jela z Vyškova směrem na Pustiměř. Osobní auto, v němž jeli tři muži v montérkách, se poblíž vyškovského letiště střetlo s nákladním automobilem Tatra. Výsledek? Dva mrtví a jeden těžce zraněný.

Podle dostupných informací odbočoval šofér tatrovky z hlavní silnice. Náhle do něj narazil Fiat Brava, v němž cestovali tři dělníci z nedaleké stavby. Střet přežil jen jeden muž.

„Dvacetiletý řidič a jeho sedmapadesátiletý spolujezdec byli na místě mrtví. Třetího muže záchranáři dopravili vrtulníkem do brněnské nemocnice. Řidič tatry vyvázl bez zranění,“ uvedl vyškovský policejní mluvčí Alois Gryc.

Záhadou zůstává, proč mladík za volantem fiatu nereagoval na odbočující nákladní auto. Příčinu neštěstí policisté vyšetřují. Zda mohl při nehodě hrát roli také alkohol, mluvčí zatím nepotvrdil.

„U řidiče Tatry kolegové žádný nenaměřili. Jestli před jízdou pil řidič fiatu, prokáže až nařízená pitva,“ naznačil Gryc.

Z policejních statistik vyplývá, že jih Moravy se stává nejtragičtějším místem v republice. Zatímco v jiných krajích počty mrtvých rostou meziročně jen o několik procent, v Jihomoravském kraji je to ve srovnání s loňskem o více než osmdesát. V okolí silnic tak za prvních osm měsíců letošního roku přibylo přes sto padesát křížků. Zarážející je ovšem skutečnost, že stoupá počet tragických nehod, za které může alkohol.

„Ve srovnání s minulým rokem stoupl jejich počet o bezmála osm procent,“ potvrdil Josef Tesařík z policejního prezidia.

Nejvíce karambolů, při nichž vyhasne lidský život, se stalo mimo obec. „Četnější jsou i noční kolize na silnicích nižších tříd. Věk mrtvých se pohyboval nejčastěji mezi pětadvaceti až třiačtyřiceti lety,“ doplnil Tesařík smutné statistiky. Podle expertů sedají za volant opilí převážně mladší lidé.

Pracovníci brněnského Centra dopravního výzkumu toto téma před časem zkoumali. Zjistili, že skleničku před jízdou si nejčastěji dají mladíci okolo dvaceti let. „Z rozboru také vyplynulo, že s alkoholem v krvi bourají nejčastěji lidé, kteří absolvovali učňovský obor nebo střední školu. Velmi málo jsou zastoupeni vysokoškoláci a lidé se základním vzděláním. Mezi řidiči-opilci je jen osm procent žen,“ uvedla Vlasta Rehnová, která se na výzkumu podílela.