Podle vyškovských policistů Tomáš Vašek jedenáctého listopadu loňského roku v šest hodin ráno napadl a pokusil se znásilnit asi pětačtyřicetiletou ženu u Mateřské školy Palánek ve Vyškově. Když se mu pokus nezdařil, utekl.

K vzetí do vazby nebyly důvody

Policisté případ prošetřili, přizvali také znalce z oboru sexuologie a psychiatrie. „Na základě posudku jsme se potom dohodli se státním zástupcem, že nedáme návrh na vzetí do vazby. K tomu musí být důvody podle trestního řádu a ty v té době nebyly. V dubnu jsme potom vypracovali návrh na obžalobu,“ vysvětlil tiskový mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Dvaadvacetiletý obžalovaný se však nedostavil k hlavnímu líčení, které se mělo uskutečnit ve středu ve třináct hodin v jednací síni Okresního soudu ve Vyškově. „Poškozenou jsme vyslechli za přítomnosti obhájce a státního zástupce mimo hlavní líčení. Nový termín jsme stanovili na šestého června.

Jestliže se podaří zajistit účast obžalovaného, buď bude stačit výpověď poškozené přečíst, nebo ji znovu musíme zavolat a provést výslech,“ vysvětlila postup předsedkyně senátu Zdeňka Kalová. Zdůraznila, že vzhledem ke zdravotnímu stavu poškozené ženy nebude průběhu líčení přihlížet veřejnost ani novináři.

Přivede ho policie?

Redakci se včera podařilo kontaktovat babičku a také známou obžalovaného. „Já o tom ale moc nevím, mě se na to neptejte. Vnuk bydlí v Brně, takže nemám o ničem ponětí,“ řekla příbuzná.

Jeho známá byla o něco sdílnější. „Tomáše znám docela dlouho a nikdy by mě nenapadlo, že by byl něčeho takového schopný. Myslím, že to zaskočilo hodně jeho přátel. Na druhé straně není žádný svatoušek. Neviděla jsem ho už hodně dlouho, vlastně od té doby, kdy se pokusil o znásilnění. Že nešel k soudu, to mě ani moc nepřeklvapilo. V podstatě se to dalo čekat,“ řekla Vaškova známá, která si přála zůstat v anonymitě.

Zúčastnit se jednání u soudu je podle Kalové Vaškovou povinností. „Protože se však jedná o první hlavní líčení, tak musíme akceptovat, že předvolání nebylo doručeno a snažit se o to stále, přes policii, a tak dále. Předpokládám, že pokud ho budou shánět policisté, tak si vše uvědomí a dostaví se,“ objasnila Kalová.

Podotkla ještě, že pokud i přes doručení předvolání Vašek k hlavnímu líčení nepřijde, soud bude trvat na jeho předvedení. Jestliže se tak nestane, hrozí mu vzetí do vazby. „K tomu však musí být důvody. Ty zatím nebyly. Je to první jednání, k němuž nepřišel. Až tak za dva tři měsíce se ukáže, jak to s ním vlastně je,“ řekla předsedkyně.