Obžalovaný je vinen z pokusu trestného činu znásilnění. Tento rozsudek zazněl včera z úst předsedkyně senátu Okresního soudu ve Vyškově. Stanul před ním třiadvacetiletý Vyškovan Tomáš Vašek, který se jedenáctého listopadu loňského roku pokusil znásilnit pětačtyřicetiletou ženu u Mateřské školy Palánek ve Vyškově.

Poškozená se vzhledem ke svému psychickému stavu včerejšího hlavního líčení neúčastnila. Soud její výpověď znal již z šestnáctého května, kdy se obžalovaný Tomáš Vašek k soudu nedostavil. Nyní ho však doprovázela i jeho rodina.

Ke kauze se nevyjádřili. „Jak jste si mohli dovolit napsat do novin jeho jméno? Rozeštvalo to celou rodinu!“ rozčilovala se matka obžalovaného Renata Vašková před jednací síní. Redaktorku pak odháněla za použití nepublikovatelného výrazu.

Zástupkyně obžaloby Martina Klvačová nicméně jasně popsala, co se vloni v listopadu na Palánku odehrálo. „Vašek zakrýval poškozené ústa, dvakrát ji kopnul do obličeje. Když se mu snažila utéct, srazil ji na zem, dusil ji a obnažil jí spodní část těla. Lehl si na ni a chtěl ji donutit k souloži. To se mu nepodařilo a z místa činu utekl. Způsobil jí pohmoždění hlavy a krční páteře, podvrtnutí krčních obratlů, krevní výron na krku a očním víčku,“ uvedla státní zástupkyně při čtení obžaloby.

Podle senátu se tak tedy Vašek dopustil jednání, které je nebezpečné pro společnost. „Odsuzuje se k trestu odnětí svobody v délce dva a půl roku. Výkon trestu se podmíněně odkládá na zkušební dobu čtyř let za současného stanovení dohledu. Ukládá se mu ochranné psychiatrické a sexuologické léčení v ústavu,“ přečetla rozhodnutí soudu předsedkyně senátu Zdeňka Kalová.

Doplnila, že Vašek je povinen zaplatit bolestné necelých třináct tisíc korun poškozené ženě a necelé dva a půl tisíce zdravotní pojišťovně.

Důvodem podmíněného trestu je podle senátu duševní porucha a sexuální deviace obžalovaného. „Ta způsobila podstatné snížení ovládacích schopností. Ty rozpoznávací však byly zachovány. Nebyl nepříčetný, jak se domáhala zástupkyně obhajoby. Vzhledem k částečné nepříčetnosti a psychickému traumatu poškozené je tedy podmíněný trest přiměřený,“ řekla předsedkyně.

Soud podle všeho rozhodl podle očekávání obou stran. Každá se hned zřekla možnosti odvolání. „Jsem bez výhrad spokojená. Výrok o vině souhlasí s obžalobou, i návrh trestu soud plně akceptoval. Nejdůležitější je fakt, že Vaškovi byla uložena léčba, protože je vlastně nemocný,“ vysvětlila Klvačová.