Nedat si během dovolené v Chorvatsku zmrzlinu se i v ateistickém Česku dá považovat za hřích. Zdejší zmrazená pochutina se totiž v mnohém vymyká českým reáliím a spolu s italskou patří k těm nejlepším. Svědčí o tom i fakt, že v roce 2019 dvě společnosti Ledo a Podravka vytvořily zmrzlinu Lino Lada, která ve světové soutěži International Ice Cream Consortium získala prvenství.

Chorvatské deníky navíc pravidelně zveřejňují, které zmrzliny jsou na jejich území nejlepší. Reportéři Deníku při svých toulkách po nejoblíbenějších destinacích českých turistů tento fenomén nemohli opominout a zmrzlinu ochutnali nejenom v severní Dalmácii u Šibenického zálivu na plážích Jaderského moře, ale také pod středověkou tvrzí na ostrově Krk.

Vybrat tu nejlepší zmrzlinu není jednoduché. Každý si najde svou favoritku: 

| Video: Youtube

Na obou místech zjistili, že zdejší zmrzliny jsou sice návykové, ale také nejsou nejlevnější. Nabídky se zde pohybují od 1,30 do čtyř eur za kopeček. Za líznutí nicméně stojí.

Vyplatí se hledat

O tom, že se nevyplatí dát si hned první zmrzlinu, na kterou narazíte, se cestovatelé z Deníku přesvědčili právě na Krku. Ještě ve stínu zdejšího hradu z 15. století se cena ledové pochoutky pohybovala kolem 3,50 eura. Stačilo však kousek popojít ke stánku s usměvavou Marijou, která nabízela hned 22 různých příchutí. A to za 2,40 eura za kopeček.

Ovšem v případě Chorvatska je slovo kopeček, v konfrontaci s českými cukrárnami, dost podhodnocené přízvisko. Potvrdila to i Marija. Ona sama i turisté mají prý nejraději pistáciovou příchuť.

close Je libo kopeček velikosti kulturistovy pěsti? info Zdroj: Deník/Petr Vaňous zoom_in Je libo kopeček velikosti kulturistovy pěsti?

„Když jsem byla nedávno u vás v Čechách a dala si kopeček zmrzliny, tak jsem ji v kornoutku jen marně hledala. A dala jsem za něj asi tolik, co dáte vy u mě,“ řekla žena a na kornout „přišpendlila“ kopeček velikosti kulturistovy pěsti. Kromě pistáciové Deník ochutnal i Ferrero. Obě příchutě za tu cenu stály.

Kvalitní suroviny

Devizou chorvatské, potažmo jugoslávské zmrzliny je i její ekologická čistota. Do té pravé totiž nepatří žádné chemikálie ani „éčka“. To ostatně nedávno Deníku potvrdil i chorvatský zmrzlinář Šaban Aslany který před lety zakotvil v jihomoravské Břeclavi.

„Lidé mají rádi zmrzlinu z kvalitních surovin a ne prášků, které se koupí v pytlících. Na kvalitě a spokojených zákaznících totiž záleží nejvíc,“ zdůraznil zmrzlinář.

Svůj pohled na fenomén chorvatské zmrzliny přidal i známý gastronaut Pavel Maurer. „Oblíbenost chorvatské zmrzliny vidím v oblíbenosti této destinace, kterou ročně navštíví na milion českých turistů. A zdejší zmrzlina jim přirostla k srdci. Navíc je tu to již věky dané spojení, kdy Chorvaté využívají svoji blízkost k Itálii, kde je také zmrzlina pojem. V tomto ohledu mají obě cukrařiny k sobě velmi blízko,“ uvedl Maurer.

close Soutěžte s Deníkem. info Zdroj: Deník zoom_in