Jižní Morava – Víkend plný setkávání, vína i recese si užijí lidé na jihu Moravy. Zavítat mohou na třídenní Slavnosti města Mikulov. Lákat bude jarmark, vystoupení dětí i koncerty kapel nejrůznějších žánrů. „Zahrají For People, Jazzpetit Q, Fleksible, Fast Food Orchestra a sobotní hudební večer zakončí kapela The Gardeners,“ pozvala návštěvníky Petra Eliášová, ředitelka pořádající společnosti Mikulovská rozvojová. Program není soustředěný jen do centra města, ale i do ostatních míst. Na Lormově náměstí bude připravený Fler market, obrázkové divadlo pro děti. Na sídlišti si lidé užijí promítání pod širým nebem a živo bude i v zámeckém parku. Program začíná v sobotu i neděli v deset dopoledne, v pátek v pět odpoledne. Milovníci vína se mohou vydat do Moravské Nové Vsi na oblíbenou akci Moravská v růžovém. Zahraje cimbálová muzika Husaři a nebude chybět ani soutěž o nejvtipnější úbor v růžové barvě. Víno začnou nalévat v pravé poledne.Za vínem i folklorem zve návštěvníky Jaro na Kyjovsku. To nejlepší nabídnou o víkendu lidem sklepy v Kyjově, Miloticích, Vlkoši, Bzenci a Vracově. „Vinaři nabídnou přes tři sta padesát vzorků k ochutnání, jejich seznam je zveřejněný na festivalovém webu. Doporučujeme návštěvníkům udělat si předvýběr už doma a rozmyslet si, které sklepy nesmí vynechat. Stihnout za víkend všech sedmadvacet sklepů vyžaduje dobrou domácí přípravu,“ doporučil za pořadatele Juraj Flamik. Vstupenka na místě přijde na 1 190 korun. Akce je součástí Festivalu otevřených sklepů.

Uplynulý víkend si pozornost návštěvníků užívala všchna zvířata v Zoo Brno.
Lví král i nohatá kráska. Zoo Brno zve do Afriky. Léto prožijí děti se zvířaty

Kdo oceňuje vtip a příjemnou sousedskou zábavu, neměl by si nechat ujít tradiční recesistický cyklistický závod O dušu v Charvátské Nové Vsi. Závod starých kol s pevným převodem se uskuteční v sobotu od dvou hodin odpoledne, start je u hostince U Buvola. Aktivní účastníci musí projít registrací, kterou pořadatelé naplánovali v pravé poledne. Trasa povede Charvatskou Novou Vsí, Poštornou, Valticemi, Lednicí a zpět do Charvatské Nové Vsi. Závodníci, kteří si ze sebe umí udělat legraci, rádi vyrazí v nápaditém kostýmu. V sedm hodin večer se na nádvoří sokolovny uskuteční zábava se skupinou The Teachers.

Vyškovsko

Křižanovická mňamka
KDY: sobota od 8.00
KDE: Křižanovice u Bučovic
ZA KOLIK: 150 korun


Vůně grilovaného masa potěší gurmány v sobotu v Křižanovicích u Bučovic. Na tamním fotbalovém hřišti se koná již třetí ročník Křižanovické mňamky. Klání začne v osm hodin ráno, příchozí mohou po zaplacení vstupného 150 korun ochutnávat výrobky od všech soutěžících. Šťavnaté vzorky masa budou k ochutnání v poledne. Akci hudebně doprovodí skupina SMP+ ze Slavkova u Brna.

Fler jarmark
KDY: sobota od 9.00 do 17.00
KDE: Slavkov u Brna, zámecký park

Zámecký park ve Slavkově u Brna láká na sobotní fler jarmark. K dostání bude spousta zajímavých výrobků. Koho unaví nákupy, může si odpočinout v parku a zároveň zabavit děti při venkovní hře nazvané Zatoulaná loutka. Zámecký park je otevřený denně od šesti ráno do osmi do večera Zámek již vítá návštěvníky také denně, a to od devíti do pěti.

Cyklovyjížďka
KDY: sobota od 9.00
KDE: Ivanovice na Hané

V sobotu v devět hodin ráno startuje cyklovyjížďka z hřiště Rozvíz v Ivanovicích na Hané. Účastníci mají na výběr trasy o délce sedm, patnáct, pětadvacet, pětačtyřicet a šedesát kilometrů. Pořadatelé slibují v cíli bohaté občerstvení včetně grilovaných makrel.

O nejlepší kotlíkový guláš
KDY: sobota od 9.00
KDE: Vážany nad Litavou

Víkend plný masitých dobrot čeká na gurmány na Vyškovsku. Ve Vážanech nad Litavou chystají soutěž ve vaření gulášů. Uskuteční se v sobotu od devíti hodin ráno. Do soutěže se mohou přihlásit minimálně dvoučlenné týmy, které uvaří guláš v kotlíku na ohni. Soutěžící mají za úkol uvařit za tři hodiny guláš, použít mohou již dopředu připravený vývar. Odborná komise i návštěvníci akce budou hodnotit kvalitu hotového guláše. 

DALŠÍ TIPY

Hodonínsko

Lužická míle
KDY: sobota od 13.00
KDE: Lužice

Milovníci letních sportů se mohou již sobotu těšit na sedmý ročník veřejných plaveckých závodů Lužická míle. V lužickém areálu Cihelna budou moci poměřit své síly malí i velcí plavci. Nejmladší kategorie dětí do jedenácti let může plavat nejkratší úsek padesát metrů s rodiči a pomůckami. Sportovci si mohou vybrat trať dlouhou 400, 800 a 1 600 metrů. Registrovat se mohou od jedné hodiny odpolední. Zaslouženou odměnou za sportovní výkon bude večerní rockový koncert.

Letní scéna a Blešák
KDY: od pátku do neděle
KDE: Hodonín
ZA KOLIK: zdarma

V centru Hodonína bude o víkendu živo. V pátek v sedm hodin večer vystoupí na Letní scéně Anežka Binková, v sobotu od devíti ráno se koná na Masarykově náměstí Blešák a v neděli koncertují pod širým nebem Fat Kat. Začátek je v sedm večer.

Muzejní noc
KDY: pátek od 19.00
KDE: Hodonín
ZA KOLIK: zdarma


Tradiční muzejní noc mohou lidé v Hodoníně navštívit v pátek. Letos se uskuteční v zámečku muzea a nově i v budově sálu Evropa. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. Muzejní noc se uskuteční od sedmi do deseti hodin večer, vstup je zdarma. 

Levandulová farma ve Starovičkách brzy vykvete.
Moravská Provence pod Pálavou. Levandule ve Starovičkách brzy rozkvetou

Brněnsko

Burger Street festival 
KDY: od pátku do neděle od 10.00
KDE: Galerie Vaňkovka, Brno
ZA KOLIK: dle konzumace

O víkendu zavítají do Brna food trucky s nabídkou gastronomických pochoutek. Vaňkovka zažije Burger Street Festival. Návštěvníci budou moci ochutnat jídlo z domácí i světové kuchyně, sladkosti, míchané nápoje a pivní speciály. V pátek a sobotu bude otevřeno od deseti hodin dopoledne do deseti do večera, v neděli do osmi.

Ochutnávka malých pivovarů
KDY: pátek až neděle, od 13.00
KDE: Brno, Zelný trh
ZA KOLIK: dle konzumace

Ochutnávku malých pivovarů na brněnském Zelném trhu si lidé užijí od pátku do neděle. Pořadatelé upozorňují na dodržování všech nutných opatření a slibují příjemnou atmosféru v centru Brna.

Mint market
KDY: sobota od 10.00
KDE: Brno, Tržnice Zelný trh

Tři patra budovy Tržnice Brno na Zelném trhu budou opět naplněná designem, módou, doplňky, kabelkami, bio kosmetikou či papírenským zbožím. Kdo má zájem o letní edici MINT Marketu Brno, měl by si v diáři poznačit sobotní datum. Svým nákupem mohou zájemci podpořit české designéry mezi desátou dopoledne a pátou odpoledne.

Akce Česko jde spolu na piknik vyzvala lidi z různých míst naší země, aby pořádali ve stejný čas piknik. Na snímku setkání v Zámecké zahradě v Teplicích roku 2019.
Spolu na piknik. Překonáme loňský rekord? Hlásit se lze ještě do konce července

Blanensko

Kultura pod hvězdami
KDY: pátek až neděle od 20.00
KDE: Boskovice
ZA KOLIK: od 290 korun

Tři výpravná koncertní provedení tří slavných muzikálů chystají na víkend pořadatelé v Boskovicích. Turné Kultura pod hvězdami se tam zastaví s představeními Děti ráje, Čas růží a Dracula. Vystoupí Sagvan Tofi, Daniel Hůlka a další známí zpěváci a zpěvačky.

Jarmark na Novém hradě
KDY: sobota a neděle od 10.00
KDE: Adamov
ZA KOLIK: zdarma

Jarmark plný jídla, pití a tradičních lidových řemesel chystají na tuto sobotu a neděli pořadatelé na Novém hradě. Od deseti hodin ráno do pěti hodin odpoledne bude po oba dny otevřený šenk s pivem, limonádou a teplou či studenou medovinou. Prodejci ve stáncích nabídnou k zakoupení originální zboží. Vstup je zdarma.

Z Mokré se dá vyrazit na výlet kouzelnou přírodou.
Z Mokré vede cesta k jeskyni, kapli i propadání. V Horákově čeká kouzelný pohled

Břeclavsko

Otevřené sklepy
KDY: sobota od 10.00
KDE: Novosedly
ZA KOLIK: 850 korun

Čtrnáct sklepů otevřou v sobotu pro milovníky dobrých vín vinaři v Novosedlech na Mikulovsku. Vedle nejméně osmdesáti vybraných vzorků vín se mohou návštěvníci v jednotlivých sklepech těšit na různá gastronomická lákadla a vystoupení několika kapel. U každého sklepa se zastaví mužácký sbor Pozdní sběr. Vstupné je 850 korun a zahrnuje mimo jiné kupony na nákup vín v hodnotě 500 korun. 

Zámecký košt
KDY: sobota od 16.30
KDE: Valtice
ZA KOLIK: 600 korun

Všichni milovníci moravských vín mohou zavítat v sobotu do Valtic. Koná se zde totiž Zámecký košt vín, který je součástí akce S vínem pěšky i na kole. Připravená bude ochutnávka vín z ročníků 2017 a 2018 z produkce rodinného vinařství Château Valtice a Vinařství Kovacs Novosedly. Začátek je o půl páté pro ty, kdo si chtějí užít kompletní program večera s řízenou degustací. Vstupné je šest set korun. Kdo přijde pouze na „skleničku“ zaplatí sto padesát korun.

Krásy moravské přírody zachycené objektivem naší čtenářky.
Slovácké vinohrady, pole i louky zalilo Slunce. Zvlněná krajina láká k zastevní

Znojemsko

Otevřené sklepy
KDY: sobota od 10.00
KDE: Chvalovice

Do otevřených sklepů lákají v sobotu vinaři návštěvníky ve Chvalovicích. K ochutnání budou vína od více než dvou desítek zdejších vinařů.Zajištěná je bezplatná autobusová doprava ze znojemského autobusové nádraží a zpět. Zahrají cimbálové muziky Antonína Stehlíka Znojmo, Podluží Lanžhot, Varmuža Svatobořice-Mistřín, CM Kapura Valtice a Mužský sbor Žarošané. Začátek je v deset hodin dopoledne.

Hudba na vinicích - Tomáš Klus
KDY: sobota od 18.00
KDE: Dobšice, Lahofer
ZA KOLIK: 490 korun

Druhý ročník koncertů mezi vinohrady pokračuje v sobotu na Znojemsku. Na turné Hudba na vinicích vystoupí v areálu vinařství Lahofer písničkář Tomáš Klus. V sérii koncertů v Dobšicích bude pokračovat kapela Jelen, která dorazí 1. července a Michal Hrůza 2. července. Informace o vstupenkách a dalších koncertech najdou zájemci na hudbanavinicich.cz.