Festival jídla v Pohořelicích


KDY: sobota a neděle od 10.00
KDE: Pohořelice
ZA KOLIK: vstup zdarma, platí se konzumace

Vyzkoušet gastronomii hned několika kontinentů u rozmanitých food trucků a pojízdných bister mohou o víkendu návštěvníci prvního ročníku V Poho Food festu v Pohořelicích na tamním vojenském hřišti.
Organizátoři se pro první oficiální ročník rozhodli po loňské zkoušce. „Nultý ročník se nám osvědčil, proto jsme se rozhodli jít do toho letos znovu s prvním oficiálním ročníkem. Některé plány jsme sice museli kvůli covidu trochu omezit, ale i tak máme potvrzených třicet foodtrucků a dalších účastníků, kteří budou nabízet jídlo a pití. Chystáme i další doprovodný program,“ uvedl hlavní organizátor Michal Lesnek.
Rozmanitá pojízdná občerstvení a jejich obsluhy se budou návštěvníky opět snažit přesvědčit, že i v pojízdném stánku na ulici dokáží připravit zajímavé pochoutky. „Letos jezdím po festivalech méně, ale v Pohořelicích jsem byl už loni a protože to skutečně byla pohodová akce, tak se tam chystám i letos. Nabízet budeme samozřejmě naše speciality jako je tvarůžkový tataráček, trhané hovězí v medu, hovězí krk s koprovým přelivem,“ uvedl Lukáš Janota, který se do Pohořelic chystá se svým truckem To chcešš.

V neděli 12. září 2020 se v Čechách pod Kosířem konal z jara odložený Empírový den.
Návrat do dob Austenové. Empírový den lákal na piknik i tanec před oranžerií

Naproti tomu Anna Babjáková se svým Anne's foodtruck je na cestách každý víkend. „Po festivalech jezdím pravidelně týden co týden, o Pohořelicích jsem slyšela chválu od kolegů, tak tam vyrážím poprvé taky. Mojí specialitou pocházející z Quebecku jsou poultine, což jsou domácí hranolky s omáčkou z hovězího vývaru a sýrem,“ lákala Babjáková.
Pořadatelé slibují i další zajímavé speciality. „Snažíme se, aby naše nabídka byla co nejpestřejší. Přijedou foodtrucky s nabídkou italských, španělských, asijských, mexických i amerických specialit. K ochutnání budou burgery, ale určitě nezůstane jen u nich,“ řekl Lesek.
Pořadatelé připravili i doprovodný program. „Na hudebním podiu vystoupí v sobotu pohořelický Red Sock Orchestra, v neděli bude hrát regionální kapela Hrad92,“ informoval Lesnek.
Protože v areálu hřiště je dirt park pro odvážné jezdce na BMX kolech, mohou si malí návštěvnici vyzkoušet i svoje dovednosti v sedle. „Na místě budou instruktoři i několik kol k zapůjčení,“ doplnil Lesnek.
Děti se zájmem o klidnější zábavu budou mít také několik příležitostí k vyžití. „Na místě budou dva řetízkové kolotoče a skákací hrad. Tvořivé děti mohou navštívit také halloweenský koutek, kde si vydlabou dýně,“ pokračoval Lesnek.
Pořadatelé podle jeho slov budou dbát i na zvýšenou opatrnost v souvislosti se současnou epidemickou situací. „Máme výhodu, že vojenské hřiště je rozhlehlé. Proto stánky a foodtracky rozmístíme s většími odstupy a na všechny návštěvníky budeme apelovat, aby se chovali v souladu s pravidly a byli vzájemně ohleduplní, abychom si mohli víkend na prvním V Poho festu všichni v klidu a bezpečně užít,“ zdůraznil hlavní organizátor pohořelického svátku uliční gastronomie Michal Lesnek.

Areál bude připravený na novou sezonu.
Opravený akvapark ve Vyškově láká na nový rekreační bazén

Tipy z Vyškovska

Drakiáda na letišti
KDY: sobota od 10.00
KDE: Vyškov, letiště Marchanice
ZA KOLIK: zdarma

Užít si sobotu plnou zábavy a na čerstvém vzduchu mohou rodiny s dětmi ve Vyškově na letišti Marchanice. Díky dílničce brněnského Technického muzea si děti vyrobí draka a zapojí se do soutěže. Zájemci si prohlédnou letadla Aeroklubu Vyškov nebo navštíví Letecké Muzeum. Chybět nebudou ani ukázky techniky armády, policie a hasičů. Odvážlivci si mohou vyzkoušet let na kluzácích a motorových letadlech. Začátek je v deset hodin dopoledne, vstupné se neplatí.

Sklizeň na Hanáckém statku
KDY: sobota od 14.30
KDE: Vyškov, Hanácký statek
ZA KOLIK: obvyklé vstupné

Vrátit se do časů dávno minulých a užít si babí léto na statku mohou všichni milovníci tradic ve Vyškově. Hanácký statek v tamním ZooParku totiž zve na akci nazvanou Sklizeň na Hanáckém statku. Příchozí zjistí, jak zužitkovat všechno ovoce a připravit si pravidelný přísun vitamínů v zimě. Uvidí moštování jablek, výrobu křížal nebo se dozví, jak připravit zelné placky. Začátek je v sobotu o půl třetí odpoledne a akce se koná pouze za příznivého počasí. 

Václavský jarmark ve Slavkově
KDY: sobota od 9.00
KDE: Slavkov u Brna, zámecký park
ZA KOLIK: zdarma

Podzimní slunce i vůně burčáku lákají k procházce návštěvníky slavkovského zámeckého parku. Navíc se zde v sobotu 19. září koná Václavský jarmark. Organizátoři slibují spoustu gastronomických specialit k ochutnání i pěkné rukodělné výrobky k zakoupení.

Vyškovskou rally ovládli Petr Semerád s Jiřím Hovorkou na voze Škoda Fabia R5.
Rekordně krátkou Rally Vyškov opanoval Semerád. Rozhodl v kukuřicovém tunelu

Bučovická padesátka
KDY: sobota od 6.30
KDE: start Bučovice, bistro U Draka
ZA KOLIK: startovné 30 nebo 60 korun, děti do 6 let zdarma

Projít se na čerstvém vzduchu a setkat se s přáteli mohou lidé v sobotu v Bučovicích. Pro pěší jsou připravené trasy o délce pět až padesát kilometrů, cyklisté urazí až sto kilometrů. Pořadatelé připravili i trasy kombinované, kde účastníci mohou využít částečně autobus.

 

Výstava ovoce, zeleniny a květin
KDY: neděle od 14.00
KDE: Kloboučky
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Pochlubit se svými výpěstky mohou zahrádkáři v Kloboučkách, a to na nedělní výstavě. Ovoce či zeleninu mohou donést od deseti do dvanácti hodin do sálu místního pohostinství. Výstava začne ve dvě odpoledne. Součástí akce je ochutnávka burčáků i dílnička pro děti. Zájemci si vyzkouší zdobení dýní. Akce potrvá do šesté hodiny v podvečer.


DALŠÍ TIPY

Brněnsko

Eurobikefest
KDY: do neděle
KDE: Pasohlávky
ZA KOLIK: 950 korun

Festival Eurobikefest mohou navštívit zájemci v Pasohlávkách. V ATC Merkur potrvá až do neděle. Kromě motorek si účastníci užijí kaskadérská vystoupení, freestyle motocross, wakeboard show, vyhlídkové plavby s degustacemi, lety vrtulníkem i oblíbený Zombie run. Na dvou pódiích zahrají Doga, Rybičky 48, AC/DC Tribute, Alkehol či Tanja. Vstupné je 950 korun.

Blanensko

Pivní pouť
KDY: sobota od 13.00
KDE: Černá Hora
ZA KOLIK: 350 korun

Tradiční Pivní pouť chystají na sobotu pořadatelé v Černé Hoře na Blanensku. Areál pivovaru bude otevřený od jedné hodiny odpoledne, ve dvě zahraje oblíbená kapela No Name, po nich vystoupí revival Pink Floyd – Distant Bells, Doktor PP a po sedmé večer hudební program uzavřou Support Lesbiens, vstupné na místě je 350 korun, kapacita akce je tisíc lidí.

Čokoládový festival ve Slavkově u Brna, 12. a 13. 9. 2020.
OBRAZEM: Milovníci čokolády v sedmém nebi. Na čokofestivalu ve Slavkově

Hodonínsko

Oskorušobraní v Tvarožné Lhotě
KDY: sobota od 13.00
KDE: Tvarožná Lhota, salaš Travičná
ZA KOLIK: 40 korun

Oslavu stromu oskoruše s jeho plody v různém zpracování, ale i folklor si užijí návštěvníci Oskorušobraní v Tvarožné Lhotě. Začíná v sobotu od jedné hodiny na Salaši Travičná. Lidé se mohou těšit na košt pálenek z oskoruší, výstavu ovoce, poradnu a prodej stromků oskoruší, soutěže a hry, shánění ovcí i projížďky na koních. Hrát bude Savana a Fčeličky. Za vstupné zaplatí návštěvníci 40 korun. 

Břeclavsko

Zarážení hory a burčák
KDY: sobota od 16.00
KDE: Velké Pavlovice
ZA KOLIK: 120 korun

Vinařský rituál Zarážení hory nebo-li zavírání vinohradu si užijí příznivci vína v sobotu ve Velkých Pavlovicích. V areálu za sokolovnou si od čtyř hodin odpoledne vychutnají vína i burčák od tamních vinařů, zahraje Lašár a Kožuch – Kabát revival. 

Znojemsko

oslavy 800 let v Mašůvkách
KDY: sobota od 10.00
KDE: Hluboké Mašůvky
ZA KOLIK: zdarma

Výročí 800 let od první písemné zmínky si v sobotu připomenou lidé v Hlubokých Mašůvkách na Znojemsku. V deset ráno začne slavnostní mše, v jedenáct následuje odhalení zvoničky na náměstí. Hlavní program oslav začne ve dvě hodiny odpoledne, ve čtyři následuje zasazení pamětního stromu , v pět zazpívá v kostele znojemský sbor Carmina Clara a v osm začne zábava se skupinou Bagr a Michalem Šafratou na Mariánském náměstí.