Boskovice, Ivančice a Břeclav. Tato tři města si na poslední zářijový víkend připravila pořádný koktejl zábavy. Lidé se mohou těšit na koncerty, trhy, dobré jídlo a pití a doprovodný program.

V Boskovicích se během soboty a neděle budou konat tradiční Husí slavnosti, které připomínají někdejší proslulost boskovických hus. Areál parku u Zámeckého skleníku obsadí po oba dny od devíti ráno trh lidových řemesel a výstava chovatelů drobného zvířectva, dále nebude chybět nabídka husího sádla a dalších pochoutek. Zajímavostí bude kuchařská show Jaroslava Sapíka. Také boskovické restaurace si na celý víkend připravily husí a kachní menu. Husí pečínka bude k ochutnání přímo u skleníku.

Doprovodný kulturní program se bude odehrávat na náměstí a v letním kině. „V sobotu zahraje dechová hudba Boskověnka, vystoupí folklorní soubor Velen a od dvou hodin v letním kině zazpívá Michal Prokop a Frasmus Five. V neděli v ten samý čas ho vystřídá Hradišťan a Jiří Pavlica a od čtyř odpoledne zahraje Pokáč,“ uvedl za pořadatele z Boskovic Ivo Legner. Pro děti jsou připravené dílničky, hravý den i husí radosti.

Má vlast otevřela 17. září šestašedesátou koncertní sezonu Filharmonie Brno.
Dobro v Brně. Popletla si místo koncertu. Neznámé důchodkyni zaplatili taxi

Svatováclavské trhy v Ivančicích zvou v pátek a v sobotu na řemeslný jarmark, burčák, grilované speciality a zábavu pro děti. Součástí býval v minulosti také Grillfest amatérských kuchařů, ten ale pořadatelé pro letošek kvůli covidovým opatřením zrušili. I tak se ale návštěvníci na Palackého náměstí nudit nebudou. Hudební produkce začíná v pátek už v jedenáct dopoledne. „Představí se kapely různých žánrů, vystoupí žáci místní umělecké školy i taneční kroužky a zajímavostí bude od šesti večer talk show s promítáním Posedlí Dakarem, se kterým přijede přímo jezdec Dakaru Martin Macík,“ uvedla Ivana Vilmanová z kulturního a informačního centra Ivančic. V sobotu bude program na náměstí začínat v deset dopoledne a vystoupí například Železný Zekon, představí se rocková kapela Rock String a s ohňovou show vystoupí In Flamenus. Kino Réna nabídne po oba dny spoustu zajímavých filmů.

Tradiční Svatováclavské městské slavnosti pořádá od pátku do neděle také město Břeclav. V areálu pod zámkem v pátek odpoledne vyroste májka, v sobotu v jedenáct začne tradiční jarmark s bohatým doprovodným programem, vystoupí například Jiří Zonyga a Větry z jihu a Queen revival Princess. V neděli projde od dvou odpoledne centrem města hodový krojovaný průvod a o hodinu později začne pod zámkem hodová zábava s vystoupením chasy a folklorních souborů.

DALŠÍ TIPY

Za poznáním

Noc vědců
KDY: pátek od 18.00
KDE: Brno a okolí

Otevřené laboratoře, muzea i cesty vesmírem nabídne letošní Noc vědců v Brně a okolí. Kromě online přednášek a experimentů přivítají návštěvníky v kampusech vysokých škol a dalších výzkumných institucích. Program začne v pátek od šesti hodin v podvečer a tématem je čas. Více je na webu nocvedcu.cz. Zdarma bude otevřený i Zábavní vědecký park VIDA!.

Den národnostních menšin se uskuteční v neděli 19. září na kuřimském zámku.
Tradice. Krasavice v krojích roztančily Kuřim. Ze stánku zavoněly asisjské rolky

Otevřené ateliéry
KDY: sobota a neděle
KDE: různá místa v kraji

V Jihomoravském kraji již po jedenácté otevřou malíři, sochaři, grafici, keramici, kováři, šperkaři, oděvní výtvarníci, mozaikáři a mnoho dalších umělců a výtvarníků své dílny, ateliéry, studia či vystaví své práce v galeriích. Zájemci do nich mohou nahlédnou v sobotu a neděli. Přehled zapojených umělců a jejich ateliérů najdou lidé na www.d-o-a.cz.

Archeologické dny
KDY: sobota a neděle od 10.00
KDE: Mikulčice
ZA KOLIK: zdarma

Víkend plný oživlé historie slibuje Slovanské hradiště v Mikulčicích. Pořadatelé slibují, že k vidění bude velký raně středověký tábor. Návštěvníci tak poznají život a boj v raném středověku. V sobotu je navíc naplánovaný bohatý jarmark středověkých řemesel a hrát bude středověká hudba Bakchus. Vstup do expozic a na vyhlídkovou věž je v sobotu i v neděli zdarma.

Pro gurmány

Čokofest ve Slavkově
KDY: pátek až neděle
KDE: Slavkov u Brna

Víkend s chutí a vůní čokolády si mohou užít všichni milovníci sladké dobroty ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. Akce je jedinečnou událostí pro všechny gurmány a příznivce čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, skvěle si pochutnat a případně se i přiučit vaření s čokoládou. Festival Čokofest začíná v pátek ve tři hodiny odpoledne a trvá až do neděle.

Černovický gulášfest
KDY: sobota od 11.00
KDE: Brno-Černovice

Nádvoří hostince Slunečnice v brněnských Černovicích bude hostit tradiční Gulášfest. Pořadatelé slibují soutěž týmů ve přípravě nejrůznějších gulášů včetně veganského. Připravená bude ochutnávka piv z místních pivovarů, o dobrou náladu se postará cimbálovka i harmonikářka. Příchozí se mohou těšit i na různé hry a soutěže pro děti.

Pro nadšence

Oškorušobraní
KDY: sobota od 13.00
KDE: Tvarožná Lhota

V areálu salaše Travičná u Tvarožné Lhoty na Hodonínsku uskuteční tradiční akce Oskorušobraní. Zájemci na ni mohou vyrazit v sobotu mezi jednou a šestou. Čeká na ně prohlídka areálu, výběrový košt oskorušovic, ochutnávky, prezentace a degustace oskerušových odrůd nebo výstava vzácného ovoce. Chybět nebude ani poradna a prodej stromků. Pro děti jsou připravené hry a soutěže. Zahraje country kapela Savana. 

Festival dračích lodí
KDY: sobota od 10.00
KDE: Znojmo

Sobota bude na Dyji u Louckého kláštera ve Znojmě patřit Festivalu dračích lodí. Hlavní program začne v deset hodin dopoledne, na pořadu budou nejprve závody na trati 160 metrů, finálové jízdy začínají v půl druhé odpoledne. Od půl třetí začínají závody na padesát metrů. Večer zpestří od půl sedmé gladiátorské sprinty na osvětlených desetiveslicích. Do nočních hodin slavnost pokračuje hudebním programem.

Traktoriáda
KDY: sobota od 13.00
KDE: Rajhradice

Sobotní odpoledne s vůní benzínu i guláše mohou zažít všichni nadšenci, kteří dorazí na Rajhradickou traktoriádu. Obec na Brněnsku slibuje atraktivní podívanou. V jednu hodinu je sraz účastníků na fotbalovém hřišti. Následuje spanilá jízda mezi třetí a čtvrtou hodinou odpolední. O občerstvení se postarají místní spolky, jejichž členové uvaří občerstvení v podobě guláše.

Drásovský voříšek
KDY: sobota od 7.00
KDE: Drásov

Soutěž a zároveň přátelské setkání pejskařů i jejich svěřenců se koná v sobotu v Drásově na Brněnsku. Psa jejich majitelé předvedou v pohybu, v klusu a výstavním postoji. Porota bude hodnotit souhru majitele a psa, povahu psa a jeho celkovou kondici. Propozice najdou zájemci na lelevorisek4.webnode.cz. Akce začne již v sedm hodin ráno a potrvá do pěti odpoledne.

V neděli 19. září zažila Břeclav zcela unikátní hokejové utkaní.
U mě dobrý, pomáhám. Hvězdy z Dejdarova týmu se předvedly v Břeclavi

Zábava

Flamenco pro všechny
KDY: neděle od 14.30
KDE: Brno

Milovníci tance se mohou těšit na nedělní odpoledne v Brně. Mezinárodní den tance totiž mohou společně oslavit před Moravskou galerií. Akce nazvaná Flamenco pro všechny začíná o půl třetí odpoledne.

Miss Roma
KDY: sobota od 20.00
KDE: Hodonín

O sobotním večeru se v Hodoníně uskuteční už jednadvacátý ročník akce Miss Roma. Tentokrát se o korunku utká pět dívek z České republiky a šest ze Slovenska a čeká na ně nejen přehlídka ve společenských šatech, ale i ukázka toho, jak jsou zdatné v romském čardáši. Během slavnostního večera vystoupí Jan Bendig, Elis Mraz nebo taneční soubor Šárkózi ze Slovenska.

Atraktivní expozice Archeoparku Pavlov nabízí díky moderním audiovizuálním technologiím možnost putovat do pravěku všem generacím návštěvníků.
Lovci mamutů, pohřby a temné rituály. Lidé se v Pavlově vrátili do minulosti

Za vínem a burčákem

Drnholecké vinobraní
KDY: sobota od 9.00
KDE: Drnholec

Od devíti ráno začíná v sobotu v Drnholci na Břeclavsku desáté vinobraní spojené s otevřenými sklepy. Místní malí vinaři i větší vinařství představí svá vína i čerstvý burčák. Na náměstí budou stánky s občerstvením a řemeslnými výrobky, vystoupí i šermíři. Vstup je volný. Večer následuje hotařská zábava v kulturním domě.

Sedlecké vinobraní
KDY: sobota od 10.00
KDE: Sedlec u Mikulova

Lisování hroznů, ochutnávku vín, prodej burčáku a chutné občerstvení nabídne místním lidem i návštěvníkům v Baště u lisu v Sedleci u Mikulova tradiční Sedlecké vinobraní. K dobré náladě bude hrát cimbálová muzika Jožky Šmukaře a Jiří Zonyga. Vstup je volný.  Akce začíná v deset dopoledne a potrvá do sedmi večer.

Hody

Václavské hody
KDY: pátek až neděle
KDE: Moravský Krumlov, Rakšice

Od pátku do neděle oslaví svoje Václavské hody v krumlovských Rakšicích. V pátek od pěti začne za Orlovnou stavění máje. V sobotu dopoledne bude chasa zvát na hody v místní části Durdice, ve tři začne za Orlovnou zavádění s dechovkou Trenďanka a v osm následuje hodová zábava s kapelou Fantazie. V neděli dopoledne bude chasa zvát na hody po Rakšicích a ve tři následuje zavádění za Orlovnou s Trenďankou.

Svatováclavské hody
KDY: sobota a neděle
KDE: Práče

Krojované hody slaví chasa v Práčích. V sobotu vyjde v deset hodin chasa po vsi a v šest večer zatančí pod májou. V osm začne v kulturním domě zábava s kapelou Klaxon. V neděli hraje cimbálka.

Sraz legendárních traktorů Zetor v Ohnišťanech.
Na sraz traktorů značky Zetor dorazilo téměř šedesát legendárních veteránů

Václavské hody
KDY: pátek až sobota
KDE: Lelekovice

Poslední zářijový víkend v Lelekovicích na Brněnsku bude patřit Václavským hodům. V sobotu program odstartuje o půl deváté zvaním na hody a další program následuje ve dvě hodiny v podobě průvodu stárků. V pět hodin se návštěvníci mohou těšit na českou a moravskou besedu pod májí. Večerní zábavu otevře dechová hudba Rozmarýnka o půl osmé v sokolovně. Vstupné na zábavu je 120 korun.

Věstonické hody
KDY: pátek a sobota
KDE: Dolní Věstonice

V pátek a sobotu slaví chasa v Dolních Věstonicích na Břeclavsku svoje tradiční krojované hody. V sobotu v půl jedné odpoledne chasa převezme na náměstí hodové právo a o půl hodiny později si půjde pro požehnání. V půl druhé vyjde průvod. V osm večer zahájí kapela Javorinka krojovanou zábavu. V deset chasa převede verbuňk.

Petrovské hody
KDY: pátek a sobota
KDE: Petrov

Pátečním stavěním máje odstartují letošní Svatováclavské hody v Petrově na Hodonínsku. Hlavní program se uskuteční v sobotu, kdy požádá krojovaná chasa o hodové právo a poté projde obcí. Hodová zábava začne v osm hodina, a to za hudebního doprovodu dechové hudby Svárovanka a cimbálové muziky Jožky Šťastného. 

Řemesla a historie

Na den kovářem
KDY: sobota od 12.00
KDE: Lipov

Na den kovářem je název akce, kterou v sobotu pořádá kafebar Třetí poločas z Lipova na Hodonínsku. Během akce, která startuje v pravé poledne, se mohou návštěvníci těšit na ukázky dobových zbraní a středověké výzbroje, besedu s kováři a večerní ohňovou show. Především si ale mohou vyzkoušet kovářské řemeslo, a to při výrobě srdíček, hřebíků nebo dalších kovaných výrobků. Vše pod vedením profesionálů z Boršické kovárny. 

Ve čtvrtek 16. září se v brněnském hotelu Barceló uskutečnil druhý ročník benefiční Show and the City.
Jako v Paříži. Chantal před Eiffelovkou i krasavice na mole společně pomohly

Hradní kaprobraní
KDY: sobota a neděle od 9.00
KDE: hrad Bítov

O víkendu uzavře sezonu na hradě Bítově na Znojemsku Kaprobraní. Při prohlídce paláce návštěvníci po oba dny uvidí přípravu a možná i ochutnají vybrané pochoutky v hradní kuchyni. Skupina historického šermu Buhurt předvede historickou scénku. Na neděli je pro děti naplánované oblíbené lovení kaprů z rybníka.

Divadlo a koncerty

Veletoč
KDY: sobota od 19.00
KDE: Velké Opatovice
ZA KOLIK: 450 korun

Ve Velkých Opatovicích se v sobotu mohou lidé těšit na Veletoč, komedii v podání hostů z divadla Kalich. Co se stane, když se do života bratra příliš plete jeho sestra, uvidí v autorské komedii Ivy Janžurové. V hlavních rolích se představí Iva Janžurová, Eva Holubová, Marian Roden a další. Vstupné je 450 korun, začátek v sedm hodin.

Tata Bojs a Hrubá hudba
KDY: pátek od 19.00
KDE: Veselí nad Moravou

Dvě žánrově odlišná uskupení, která však propojuje jeden člověk – Jiří Hradil. Hudebník působící v kapelách Tata Bojs nebo Lesní zvěř, a který začal před lety spolupracovat také s Horňáckou muzikou Petra Mičky. Ze spojení elektronické hudby a cimbálovky pak vznikl originální projekt Hrubá hudba. A právě ten se spolu s legendárními Tata Bojs představí ve Veselí nad Moravou. V pátek od sedmi hodin vystoupí Hrubá hudba a Tata Bojs v zámeckém parku u kavárny. V případě nepříznivého počasí se koncert přesouvá do sálu kulturního domu. 

Lucie Bílá
KDY: sobota od 19.00
KDE: Bzenec

Recitál zpěvačky Lucie Bílé a klavíristy Petra Maláska nabídne v sobotu Bzenec. Příznivci této výjimečné zpěvačky na něj mohou vyrazit do Domu kultury.