VYŠKOVSKO:

Noc kostelů
Kdy: pátek 2. června od 16.00
Kde: Zámek Austerlitz Slavkov u Brna
Za kolik: vstupné zdarma

Proč přijít: Noc kostelů tentokrát zavede návštěvníky k objevování zaniklého kostela svatého Jakuba ve Slavkově u Brna. Akce odstartuje v 16 hodin odpoledne v zámeckém parku (vstup od města), kde budou připravené aktivity pro děti, vystoupení žáků ze ZUŠ Františka France, noční meditace nebo pohled do historie kostela i farnosti. Pestrý program si organizátoři připravili také v zámeckém podzemí (vstup z nádvoří) a v zámeckých prostorách (vstup z nádvoří). V podzemí na návštěvníky čekají kostýmované prohlídky, na zámku zase koncert skvostů duchovní hudby.

Výstava slavnostních tabulí
Kdy: pátek 2. června od 10.00
Kde: Integrovaná střední škola Slavkov u Brna

Proč přijít: Integrovaná střední škola Slavkov u Brna zve v pátek 2. června a v pondělí 5. června na závěrečné zkoušky žáků oboru kuchař číšník. Pořadatelé doplňují, že každý den konají zkoušku jiní žáci, takže bude co k vidění. Návštěvníci uvidí zručnost a šikovnost žáků při přípravě slavnostních tabulí, které mnohým poslouží i jako inspirace.

| Video: Youtube

BRNĚNSKO:

Prima Fresh festival Brno
Kdy: pátek 2. června od 14.00, sobota 3. června od 10.00
Kde: Hrad Špilberk
Za kolik: od 150 korun

Proč přijít: Se začátkem června zamíří do Brna, konkrétně do areálu Hradu Špilberk, Prima FRESH festival. Letos návštěvníkům svá menu dovezou legendy české gastronomie v čele s Café Imperial Zdeňka Pohlreicha. Nebudou chybět ani místní či zážitkové restaurace. „Vařit bude ale také například kapitán „nároďáku“ Patrik Bečvář, Pavel Berky, BESKY, šéfredaktorka časopisu Prima FRESH Klára Michalová a také herci ze ZOO," doplňují pořadatelé.

| Video: Youtube

Festival Ghettofest
Kdy: sobota 3. června od 14.00
Kde: brněnská Káznice
Za kolik: vstup volný

Proč přijít: První červnovou sobotu se v ulicích brněnského Bronxu od dvou hodin odpoledne uskuteční dvanáctý ročník Ghettofestu. „Na bohatý program se můžete těšit v parku Hvězdička, Pod platany, v Káznici i Muzeu romské kultury," lákají pořadatelé. Program nabídne produkce ve veřejných prostorech, na ulici, v parku i na nádvoří Káznice, ale třeba i workshopy divadelního lektora a improvizátora Jaromíra Strahovského, který pracuje s bezdomovci v diecézní charitě, nebo venkovní instalace.

| Video: Youtube

Divadelní festival Brnkání Na kolejích
Kdy: čtvrtek 1. června do neděle 4. června od 15.00
Kde: SVČ Lužánky a Divadlo Barka
Za kolik: vstupné zdarma

Proč přijít: Do Brna přijedou 1. června dvě stovky mladých divadelních nadšenců a herců amatérů z celé České republiky i ze Slovenska. Uskuteční se zde 24. ročník nesoutěžní přehlídky dětských a mladých divadelních souborů Brnkání. Ti během čtyř dní od 1. do 4. června zahrají dvě desítky představení. Akce se uskuteční v SVČ Lužánky a Divadle Barka. Pořadatelé doplňují, že diváci se mohou těšit i na doprovodný program.

Festival jak víno
Kdy: sobota 3. června od 12.00
Kde: Náměstí Svobody
Za kolik: vstupné zdarma

Proč přijít: Náměstí Svobody zavoní o první červnové sobotě vínem. Otevřou se vína z Jižní Moravy ale i ze zahraničí. Návštěvníci tak mohou porovnat kvalitu českých vín se světem. K degustaci zahraje příjemná živá hudba a zážitek dotvoří moderní gastronomie a tematické soutěže na podiu," lákají pořadatelé. Vstupné na akci je zdarma, degustační sklenička se účtuje za 100 korun.

BLANENSKO:

Olešnická kytka
Kdy: sobota 3. června od 14.00
Kde: Olešnice na Moravě, zahrada u kulturního domu
Za kolik: 250 korun

Proč přijít: V sobotu 3. června se uskuteční Festival trampských, folkových, country a bluegrassových písní Olešnická kytka. Hlavní hvězdou večera bude zpěvačka Lenka Filipová. Festival se uskuteční už po osmatřicáté v zahradě kulturního domu v Olešnici. Akci zahájí už o den dřív v osm hodin večer tradiční zapálení festivalového ohně. Mimo jiné zde zahraje také kapela Old boys Poutníci, ve které účinkují zakladatelé legendárních Poutníků. Příznivci folku se mohou těšit na koncert formace Sychravo.

| Video: Youtube

Dětský den
Kdy: sobota 3. června od 10.00
Kde: Zámecký park
Za kolik: vstupné zdarma

Proč přijít: Kultura Blansko zve děti i dospělé na tradiční Dětský den, který se koná v sobotu 3. června v Zámeckém parku. Kluci a holky se mohou těšit na stezku plnou úkolů okolo rybníčka, malování na obličej i dětské tetování, kreativní dílny, na stánek s exponáty od VIDA science centrum nebo na koncert Anny Julie Slováčkové & Band. Na nádvoří zámku odehraje Divadlo Kolárka od 13 hodin představení. „Občerstvení jsme zajistili, vstupné je zdarma. Začínáme v 10 hodin dopoledne. Přijďte, jste srdečně zváni," zvou pořadatelé.

| Video: Youtube

BŘECLAVSKO:

Národopisné slavnosti Podluží v Písni a tanci
Kdy: pátek 2. června, sobota 3. června od 10.00
Kde: obec Tvrdonice

Proč přijít: Obec Tvrdonice nabídne hned na začátku června akci s velmi bohatým programem. Konat se zde budou národopisné slavnosti Podluží v Písni a tanci. V pátek 2. června je na programu koncert pro žáky Základní školy Tvrdonice, koncert dechové hudby Kosárek v přírodním amfiteátru i samotné Slavnostní zahájení slavností. V sobotu akce pokračuje. Nabídne sjíždění přespolní chasy na vozech tažených koňmi, přehlídku dětských souborů z Podluží a hostů nebo výtvarné dílny pro děti.

| Video: Youtube

Letní slavnosti vína a jídla
Kdy: sobota 3. června od 14.30
Kde: Château Valtice
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Hlasité cinknutí skleniček s valtickým vínem, kterým si dospělí účastníci vesele připíjí na zdraví, bohatá vinařská tombola, zajímavá prohlídka historického sklepa spojeného s moderním chrámem vína, radostné výskání soutěžících dětí, lákavé vůně dobrot nesoucí se areálem vinařství, i ty nejlepší hity v podání hudebních hostů. Na to všechno zvou pořadatelé Letních slavností vína a jídla ve Valticích. Návštěvníci se mohou těšit také na cimbálovou muziku, kulinářské speciality a na večerní vystoupení hudebních kapel Fleret a The Teachers.

HODONÍNSKO:

Vinné trhy Čejkovice
Kdy: sobota 3. června od 10.00
Kde: V prostorách zámecké zahrady
Za kolik: 700 korun

Proč přijít: V sobotu 3. června od 11.00 hodin budou pro návštěvníky v zahradách zámku v Čejkovicích připravené tradiční Vinné trhy. Na místo zavítá celkem 28 vinařství a organizátoři lákají také na relax zónu, foodtrucky, které se postarají o vaše chuťové pohárky nebo zábavu pro děti. O hudební doprovod se postará cimbálová muzika NEOVESKÁ nebo mužský sbor Révokaz. Večer si pak na nádvoří zámku mohou lidé zatančit s kapelou Kanci paní nadlesní.

| Video: Youtube

Český šampionát v rental kartingu
Kdy: sobota 3. června, neděle 4. čevna
Kde: Hodonín – Pánov

Proč přijít: Druhý ročník Českého Mistrovství v rental kartingu a oficiální kvalifikace na Mistrovství Světa KWC pro nejlepší jezdce z Česka i zahraničí zavítá o víkendu do Hodonína. Šampionát podle pořadatelů nabídne zajímavý závodní formát, spravedlivé propozice, kvalitní motokáry i pěknou venkovní trať. Soutěžit se bude celkem v šesti soutěžních kategorií - pro amatérské jezdce i ostřílené profesionály.

ZNOJEMSKO:

Dny otevřených sklepů Šatov
Kdy: pátek 2. června od 16.00, sobota 3. června od 10.00
Kde: Sklepní ulice Šatov
Za kolik: 300 korun

Proč přijít: První červnový víkend bude tradičně patřit otevřeným sklepům v Šatově. Tentokrát mohou návštěvníci sklepy vinařů šatovského spolku navštívit v pátek 2. června i v sobotu 3. června. Otevřeno bude mít 19 malých i větších vinařů, kteří přivítají milovníky vína ve 20 sklepech. V pátek je mohou přítomní navštívit od 16.00 do 20.00, v sobotu od 10.00 do 20.00. Cena vstupenky je 300 korun. Ta zahrnuje katalog, skleničku, poukaz na víno v hodnotě 100 korun i neomezenou přepravu mezi sklepy vláčkem nebo koňským povozem.

| Video: Youtube

Farmářský den v muzeu ve Znojmě
Kdy: neděle 4. června od 10.00
Kde: v areálu minoritského kláštera
Za kolik: vstupné dobrovolné

Proč přijít: První červnovou neděli se uskuteční již pátý ročník Farmářského dne. Ten je naplánovaný na neděli 4. června od 10.00 do 16.00 hodin v areálu minoritského kláštera. Součástí bude bohatý doprovodný program, kde vystoupí Neoveská cimbálová muzika. Děti se zabaví různými aktivitami aktivity a všechny zřejmě potěší zejména farmářský trh s produkty regionálních pěstitelů a výrobců. Letos se mohou přítomní těšit na paštiky, sirupy i na marmelády z Venkovské zahrady.