VYŠKOVSKO:

Zámecké dýňobraní
Kdy: neděle 8. října od 13.00
Kde: Palackého náměstí 1, Slavkov u Brna
Za kolik: vstup do podzemí 50 korun

Proč přijít: Nádvoří zámku ve Slavkově pohltí oranžová barva. V neděli 8. října se bude oslavovat podzim v plné kráse. Na programu dne je vyřezávání dýní a tvoření. Návštěvníci si mohou na akci přinést své vlastní dýně, nebo si je zakoupit přímo na místě. Kromě vyřezávání je připravený i pestrý doprovodný program, který zahrnuje minijarmark, kreativní dílničky nebo cimbálovou muziku Pazúr.

Den zvířat
Kdy: sobota 7. října od 14.00
Kde: Zoo park Vyškov
Za kolik: dle ceníku Zoo parku

Proč přijít: V Zoo parku ve Vyškově se uskuteční akce s názvem Den zvířat. V sobotu 7. října si tak návštěvníci v Zoo parku ve Vyškově užijí odpoledne plné aktivit a tvořivých dílniček. Letošní motto akce zní: „Děkujeme, že nám pomáháte“. Cílem bude uvědomit si, kolik užitku a radosti nám zvířata přinášejí. Pestrý program nabídne i jízdu na koních. V případě nepříznivého počasí bude akce zrušena.

| Video: Youtube

Výlov rybníka ve Slatinkách
Kdy: sobota 7. října od 14 hodin
Kde: Rybník, Slatinky
Za kolik: vstupné zdarma

Proč přijít: Ochutnat smaženého kapra nebo pstruha, k tomu domácí bramborový salát? Taková příležitost se naskytne v sobotu 7. října při tradičním výlovu rybníka ve Slatinkách. Začátek je naplánovaný na druhou hodinu odpolední. Hudební doprovod zajistí skupina s názvem Nepijou. 

BRNĚNSKO:

Vokolo Priglu
Kdy: sobota 7. října od 10.45
Kde: Brněnská přehrada (Kozí horka)
Za kolik: na místě 799 korun

Proč přijít: Běžecký závod Vokolo Priglu, ve kterém se bude sportovat kolem Brněnské přehrady, je ideální událostí pro všechny běžecké nadšence, od profesionálů až po úplné hobíky. Trať o délce 14,1 km nabídne v sobotu 7. října nádherné scenérie a lahodné občerstvení. Letos se jedná již o 12. ročník tohoto tradičního závodu.

| Video: Youtube

Noc vědců
Kdy: pátek 6. října od 18.00
Kde: na vybraných fakultách v Brně a dalších institucích, více zde
Za kolik: vstupné zdarma

Proč přijít: Jedinečná akce s názvem Noc vědců přivádí v Brně na jediný večer k životu několik vědeckých budov, do kterých se běžně veřejnost nedostane. Lidé tak dostanou první zářijový pátek příležitost proplout laboratořemi, přednáškovými místnostmi nebo sledovat vybuchující experimenty. At' už se jedná o malé objevitele, dospělé badatele nebo seniory s vědeckou zvědavostí, každý, kdo má zájem o svět vědy, je vítán.

Charitativní akce - Běhejme a pomáhejme útulkům
Kdy: neděle 8. října od 13.00
Kde: brněnský park Lužánky
Za kolik: startovné 200 korun

Proč přijít: Organizátoři charitativní akce Běhejme a pomáhejme útulkům s radostí spouští již 7. ročník této akce a srdečně zvou všechny milovníky zvířat k účasti. Jedná se o událost, která spojuje sportovní nadšení s láskou ke čtyřnohým kamarádům. Tento běh je výjimečný - nejde totiž o rychlost, ale o pomoc. Celý výtěžek totiž putuje na opuštěná zvířata. Konkrétně do pěti zvířecích organizací. Pro účastníky jsou připravené dva okruhy - běžecký na 3,5 km a pěší na 1 km pro ty, kteří chtějí zažít jen poklidnou procházku.

Ohana Horor cirkus
Kdy: od pátku 6. října od 19.00
Kde: Brno- Komárov, ulice Hněvkovského (naproti Lidlu)
Za kolik: 390 korun, 450 korun

Proč přijít: Lidé zažijí v Brně nevšední zážitek. Ohana Horor cirkus si pro všechny odvážlivce připravil nabitou show, která nese název "Poslední nádech". Ta diváky přenese do postapokalyptického světa plného boje o přežití a morálních dilemat. Letos se také lidé mohou těšit na mezinárodní program s umělci z Mongolska a Česka. Připravené budou také nové výstupy hororového klauna Špíny, sprostého pink klauna Huga i nové aranžmá tradiční show. Představení je vhodné pro publikum od 10 let.

| Video: Youtube

BLANENSKO:

Drnovické jablkobraní
Kdy: sobota 7. října od 13.30
Kde: v Drnovicích na návsi
Za kolik: vstupné dobrovolné

Proč přijít: Nadešel čas na další ročník Drnovického jablkobraní, které se koná v sobotu 7. října od 13.30 v Drnovicích. Tato akce je nabitá bohatým programem, který potěší všechny věkové kategorie. Lidé se mohou těšit na ochutnávku kalvádosů a štrůdlů. Dále také na prodej regionálních produktů, domácí zabíjačku i na chutný zvěřinový guláš. Hudební program bude zastoupen vystoupením zpěváka Davida Deyla a kapely NELL. Navíc zde své kulinářské dovednosti předvede oblíbená herečka Markéta Hrubešová. Výtěžek z dobrovolného vstupného půjde na výstavbu hospice pro onkologicky nemocné děti Dům pro Julii.

Vyřezávání dýní v Boskovicích
Kdy: sobota 7. října od 9.00
Kde: Arboretum Šmelcovna, Boskovice
Za kolik: vstupné dobrovolné

Proč přijít: Boskovice ovládne oranžová barva. V sobotu 7. října se totiž v Arboretu Šmelcovna uskuteční 6. ročník Dýňování. Lidé tak zažijí nabitý den plný tvůrčích aktivit, mezi které bude patřit vyřezávání dýní. Pro případ, že si návštěvníci nepřinesou vlastní, jsou připravené i dýně k zakoupení, ale jejich množství bude omezené. Akce je skvělou příležitostí oslavit podzim a užít si den plný zábavy a dobrého jídla.

| Video: Youtube

BŘECLAVSKO:

Tradiční krojové hody Charvátská Nová Ves
Kdy: od soboty 7. října do pondělí 9. října
Kde: Charvátská Nová Ves

Proč přijít: S láskou k tradicím zve Charvátská chasa na tradiční krojové hody, které se budou konat 8. a 9. října v prostorách místní sokolovny. Lidé se mohou těšit na víkend plný radosti a veselí. Připravený je bohatý program, který začne už v sobotu 7. října stavěním máje. Nedělní program odstartuje v 9.45 mší svatou, po které bude následovat odpolední průvod pro stárky. Ve čtyři hodiny odpoledne si pak návštěvníci vychutnají zábavu plnou tance a hudby, která potrvá až do večera. Pondělní program se zahájí opět mší svatou a průvodem na sokolovnu. Večer slavnosti uzavře zábava spojená se scénkami.

| Video: Youtube

Valtické vinobraní
Kdy: pátek 6. října od 16.00, sobota 7. října od 11.30
Kde: nám. Svobody, zámek a Vinařská 407, Valtice
Za kolik: páteční vstupné 350 korun, sobotní vstupné 600 korun, dvoudenní vstupné 700 korun

Proč přijít: Město Valtice zve na tradiční podzimní akci roku - Valtické vinobraní, které se uskuteční 6. a 7. října. Oslava vína, burčáku a dobré nálady, která se každoročně těší velké oblibě, nabídne bohatý program plný hudby, tance a kulinářských zážitků. Hlavními tahouny hudebního programu budou koncerty oblíbených kapel Slza a O5 & Radeček. Na své si ale přijdou i milovníci folklórní muziky či krojovaných sborů. Kromě hudby si lidé pochutnají na tradičních pokrmech i místních vinařských specialitách.

| Video: Youtube

Vinobraní v muzeu
Kdy: sobota 7. října od 9.00
Kde: Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích

Proč přijít: Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích otevírá v rámci vinobraní brány všem milovníkům vinné révy. Tato unikátní akce, která je součástí Valtického vinobraní, se bude konat 7. října od 9 hodin. Na místě čeká návštěvníky bohatý program, který si užijí jak děti, tak dospělí. Na programu nebude chybět ochutnávka různých odrůd hroznů, včetně tramínu červeného a frankovky, přímo od místních vinařů. Kromě ochutnávky budou pro děti připraveny soutěže a tvořivá „hroznová“ dílnička.

Burčákové slavnosti
Kdy: od čtvrtka 5. října do soboty 7. října
Kde: Dukelské náměstí, Dům U Synků, ulice Mrštíkova, vinařská ulice na Hradbách - Střelnice
Za kolik: jednodenní vstupné na místě 200 korun, 300 korun

Proč přijít: Hustopeče zvou na oblíbené Burčákové slavnosti. Na návštěvníky čeká řemeslný jarmark, historický průvod, koncerty a samozřejmě mázhausy, ve kterých poteče burčák proudem. Zahájení slavností se uskutečnilo ve čtvrtek, kdy večer vystoupila kapela Kanci hrají. V pátek se na podiu představí kapela INEKAFE. Sobota nabídne spoustu zábavy pro celou rodinu, včetně koncertů Marie Rottrové a Xindla X.

HODONÍNSKO:

Tublatanka "Dobrí priatelia" tour
Kdy: pátek 6. října od 19.30
Kde: Kulturní dům Hodonín
Za kolik: Vstupné 1490 korun, Dítě do 12 let (včetně) 745 korun

Proč přijít: Tublatanka slaví 40 let na hudební scéně novým albem a velkolepým turné. Tato legenda československé rockové scény během podzimu 2023 zavítá i do Hodonína. Návštěvníci mohou toto výročí oslavit nezapomenutelným hudebním zážitkem v pátek 6. října v Kulturním domě Hodonín. Jako speciální host na všech koncertech vystoupí skupina Argema.

| Video: Youtube

Pochod slováckými vinohrady
Kdy: sobota 7. října od 08.00
Kde: Hotel Grand v Hodoníně nebo Kulturní dům Dolní Bojanovice

Proč přijít: Milovníci vína, pozor. Další ročník oblíbeného Pochodu slováckými vinohrady se koná druhou říjnovou sobotu. Účastníci odstartují od hotelu Grand v Hodoníně a z Dolních Bojanovic. Čeká na ně degustace burčáků a vín od místních vinařů a bohaté občerstvení. „Přijďte se s námi projít krásnou vinohradnickou krajinou a užít si nezapomenutelný den," lákají pořadatelé.

ZNOJEMSKO:

Drakiáda
Kdy: neděle 8. října od 15.00
Kde: v Jevišovicích u vodojemu
Za kolik: vstupné zdarma

Proč přijít: Jevišovice zvou na tradiční Drakiádu u vodojemu. Tato rodinná akce, která nabízí soutěže o nejhezčího, nejoriginálnějšího a nejvýše létajícího draka, je určena pro všechny, kdo milují podzimní radovánky. Každé dítě, které se zúčastní, bude odměněno drobnou pozorností. Kromě soutěží a vzletů draků bude na místě zajištěn prodej občerstvení, takže nikdo nezůstane hladový ani žíznivý. Vstup je zdarma. V případě deštivého počasí se akce neuskuteční.

FOOD Festival Moravský Krumlov
Kdy: sobota 7. října od 10.00
Kde: náměstí T. G. Masaryka, Moravský Krumlov

Proč přijít: Moravský Krumlov zve na festival regionálního jídla a pití. Lidé si užijí den plný neodolatelných místních dobrot, melodických tónů a radostné atmosféry. Tento festival nabízí nejen gastronomické zážitky, ale také širokou paletu aktivit pro děti a hudební vystoupení místních talentů. Kulinářské speciality jsou certifikované značkou Regionální produkt Znojemska, takže lidé budou mít příležitost ochutnat to nejlepší z regionální kuchyně.

Bohutické podzimní slavnosti
Kdy: sobota 7. října od 10.00
Kde: Bohutice, areál zámku

Proč přijít: Na Bohutických podzimních slavnostech vstoupí lidé do světa plného vůní a chutí zabijačkových specialit, lákavého burčáku, výborného vína a medoviny. Tato akce je ale mnohem více než jen kulinářský zážitek. Na návštěvníky čeká bohatý program, při kterém se budou moci zaposlouchat do šermířských soubojů, obdivovat vystoupení kejklířů a také se seznámit s ukázkami starých řemesel. Pro ty nejmladší je připravena řada atrakcí a zábavy. Zkrátka, akce pro celou rodinu je naplánovaná na sobotu 7. října.