Procházku začneme na hranicích. Česká republika jako vnitrozemský stát má podle internetové encyklopedie Wikipedia hranice dlouhé 2 326 kilometrů a 871 metrů a je osazena celkem 38 643 hraničními znaky.

Přírodní krásy České republiky:

| Video: Youtube

Nejdelší část státních hranic má Česko s Německem, a to téměř 818,9 kilometru. Tato část je podle práce Zdeňka Šmída s názvem Státní hranice a pohraniční turistika osazena 16 236 hraničními znaky. Druhá nejdelší hranice je s Polskem (795 kilometrů), následuje Rakousko (460,4 kilometru). Nejkratší je pak hranice se Slovenskem (251,8 kilometru), která je osazena jen 4 152 hraničními znaky.

Autor píše, že číselné údaje byly vypočteny z aplikace statnihranice.cz k 1. únoru letošního roku.

Na sever, na jih, na západ i na východ

Jistě každý tuší, že historické území zabírající největší část České republiky jsou Čechy. Na druhém místě je Morava a na třetím Slezsko, uváděné též jako České Slezsko.

Nejsevernější město najdeme v Ústeckém kraji. Je jím Šluknov, ležící přibližně uprostřed Šluknovského výběžku v rozsáhlém údolí v oblasti mírné pahorkatiny. Žije tam přibližně 5 774 obyvatel. Nejsevernější obcí je Lobendava s 251 obyvateli, ležící v nadmořské výšce 344 metrů v údolí Lučního potoka. Nachází se 4 328 kilometrů od severního pólu. Oficiální web obce uvádí, že její součástí je i nejseverněji položená osada v České republice – Severní.

Naproti tomu nejjižněji položeným městem v Česku je Vyšší Brod ležící na řece Vltavě na nejvýchodnější výspě Šumavy. „Je zároveň i nejjižnější obcí republiky. Nejjižněji položený bod se totiž nachází v katastru místní části Dolní Drkolná a je vzdálený 5 396 kilometru od rovníku," píše se na Wikipedii.

Směrem k západu je nejblíže město Hranice s 2 100 obyvateli, nacházející se v Karlovarském kraji. Nejzápadnější obcí je pak Krásná na Chebsku, která má podle Českého statistického úřadu 626 obyvatel.

Nejvýchodnějším městem je Jablunkov, nacházející se na soutoku řek Olše a Lomné v Moravskoslezském kraji. Žije zde přibližně 5 300 lidí. Značnou část obyvatel tvoří početná polská menšina. Nejvýchodnější obcí je Bukovec na Frýdecko-Místecku.

Fascinující vzdálenosti

Nejzápadnější a nejvýchodnější bod našeho státního území od sebe dělí 493 kilometrů. Vzdálenost mezi nejsevernějším a nejjižnějším bodem státního území je 278 kilometrů.


Nahrává se anketa ...

Nejkratší vzdálenost nejsevernějšího bodu České republiky od moře, míněn je Štětínský záliv v Blatském moři, je 290 kilometrů, uvádí to Jan Hocek na webu i60. Nejkratší vzdálenost nejjižnějšího bodu od moře, přičemž se počítá Terstký záliv v Jaderském moři, je podle webu zemepis.eu 313 kilometrů.

Nahoru a dolů

Nejvyšším přírodním bodem na našem území je bod na na česko-polské státní hranici. Leží 3,5 metru od polského vrcholu Sněžky v Krkonoších, ve výšce 1 603,2 metru nad mořem. Nejvýše položeným umělým bodem je vrchol vysílače na Pradědu v Jeseníkách, který ční ve výšce 1 638 metrů nad mořem. Uvádí to web Treking, zaměřený na outdoor, hory a turistiku.

Praděd:

Přírodní bod s nejmenší nadmořskou výškou nalezneme podle portálu Treking na hladině řeky Labe na hranici s Německem u Hřenska. Má hodnotu 115 metrů nad mořem. Umělý bod na povrchu země s nejmenší nadmořskou výškou je v Česku dno hnědouhelného lomu Bílina na Teplicku s hodnotou 20,4 metru nad mořem.

Web Treking dále uvádí, že nejvýše ležící obcí podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela je Kvilda na Prachaticku, a to s polohou 1 065 metrů nad mořem. Nejvýše ležícím sídlem pak je Filipova Huť na Klatovsku s 1 093 metry nad mořem. A nejníže ležící obcí je severočeské Hřensko se 130 metry nad mořem.

V podzemí

Nejhlubší důl v České republice a zároveň i nejspíše nejnižší dosažené místo v České republice je Jáma 16 bývalých Uranových dolů Příbram. Ta je v hloubce 1 838 metrů pod povrchem.

Nejhlubší vrt se nalézá u obce Jablůnka ve Zlínském kraji. Dosahuje hloubky 6 506 metru a byl podle wikipedie proveden v roce 1982.

Na vodě

Nejdelší řekou na českém území je Vltava dlouhá 430,2 kilometru. Nejdelší řeka tekoucí z Česka je Labe.

Soutok Vltavy a Labe:

| Video: Youtube

Podle přehledu s názvem Labe a jeho povodí, který vydala Mezinárodní komise pro ochranu Labe v roce 2005, je jeho celková délka od pramene v Krkonoších až po ústí do Severního moře v Cuxhavenu 1 094 kilometrů. Jak uvádí Lukáš Zadek ve své publikaci (Zeměpis České republiky v přehledu pro ZŠ a SŠ. MC nakladatelství, 2008 – pozn. red.), její kratší část – 357 kilometrů – protéká Českou republikou, delší část pak Německem.

Labe je zároveň nejvodnatější řekou s průměrným ročním průtokem v Hřensku 308 m3 za sekundu.

Jezera a rybníky

Největší přírodní jezero najdeme na Šumavě a je jím Černé jezero s plochou hladiny 18,4 hektaru. Černé jezero je zároveň nejhlubším přírodním jezerem u nás. Jeho hloubka je podle Zeměpisu České republiky 39,8 metru.

Černé jezero:

Největším uměle vytvořeným jezerem je Medard na Sokolovsku s rozlohou 493,44 hektaru. Nejhlubším umělým jezerem je Jezero Most v Ústeckém kraji s maximální hloubkou 71 metrů.

Rybník s největším objemem vody je Staňkovský rybník, dříve známý pod názvy Velký Soused a Velký Bystřický rybník, v Jihočeském kraji. Vladimír Vlček v publikaci Vodní toky a nádrže (Academia, 1984) udává, že je v něm 6 630 000 metrů krychlových vody. Zároveň je nejdelším (6 kilometrů) a nejhlubším (18 metrů) českým rybníkem.

Rybníkem s největší plochou hladiny je jihočeský Rožmberk u Třeboně. Ten je s plochou 4,89 kilometru čtverečních (objem je 6 200 000 metrů krychlových vody) podle Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (text je dostupný na webu ptejteseknihovny.cz)  dokonce rybníkem s největší plochou hladiny na světě.

Na přehradách

Přehradní nádrží s největším objemem vody je proslulý Orlík na řekách Vltava a Otava s 716 600 000 metry krychlovými vody. Orlík má zároveň nejvyšší betonovou přehradní hráz s výškou 91,5 metru.

Přehradní nádrží s největší plochou hladiny je Lipno na řece Vltavě s plochou 48,7 kilometru čtverečního a objemem  309 502 000 metrů krychlových vody.

Nejvyšší přehradní hrází jsou Dalešice na řece Jihlavě se sypanou hrází a výškou 100 metrů. Nejdelší sypaná přehradní hráz je na severočeských Nechranicích, Wikipedie udává délku 3 280 metrů. Nechranice mají i přehradní hráz s největší šířkou základů, a to 800 metrů.

Pančavský vodopád:

| Video: Youtube

Krkonošský Pančavský vodopád, nacházející se v Labském dole, je nejvyšším vodopádem v České republice. Jeho výška je 148 metrů.

Nejteplejší minerální pramen je v Karlových Varech, a to známé Vřídlo. „Jeho teplota je 73,4 stupně Ceslia,“ informuje oficiální web města

Přírodní úkazy

Nejdelší jeskynní systém, kterým je Amatérská jeskyně, se nachází v Moravském krasu. Jeho délka je 34,9 kilometru. Amatérská jeskyně také patří s 200 metry k nejhlubším jeskynním systémům.

Nejhlubší propastí je Hranická propast u města Hranice v Olomouckém kraji. Celková její hloubka není známa, protože je částečně zatopena Hranickým jezerem. Na Wikipedii se lze dočíst, že v srpnu 2022 speleologové dosáhli měřením hloubky 519,5 metru, aniž by bylo dosaženo dna. Hloubka suché části je 69,5 metru.

Propast Macocha z ptačí perspektivy:

| Video: Youtube

Nejmohutnější propastí je Macocha nacházející se v Moravském krasu. Hloubka její suché části je 138 metrů. Web Propast Macocha udává, že Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů. Také informuje o tom, že je největší propastí svého druhu – takzvaná Light hole – na světě. Pojem Light hole znamená, že jde o mohutnou přírodní prohlubeň, na jejíž dno dopadá sluneční světlo a obvykle je porostlá vegetací.

Podzemním tokem s největší délkou je Punkva v okrese Blansko, která má 10 kilometrů v podzemní části. Největší jeskynní dóm je Obří dóm v Moravském krasu. Jeho rozměry jsou 150 × 40 × 70 metrů.

Pravčická brána:

Největší skalní brána se nachází v Národním parku České Švýcarsko a jedná se o Pravčickou bránu. Ta je 25 metrů vysoká a 16 metrů široká.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.