Vysoká návštěvnost s sebou přinesla někdy delší čekání u stanovišť s úkoly. „Půjdeme se s holkama projít a přijdeme za půl hodinky,“ říká mi čarodějnice Tereza s malými dvojčaty.

Jedno ze stanovišť obsluhují ježidědek Roman s ježibabou Hankou. Jako by vypadli z pohádky o Mrazíkovi. Hraje tu hudba, stanovišti dominuje obývákový lustr zavěšený mezi stromy. Malí čarodějové a čarodějnice si zde mohou vyzkoušet létání na koštěti, na stanovištích panuje i díky perfektnímu počasí úžasná atmosféra.

Na některých stanovištích se setkáváme s pro české prostředí netypickými keltskými čarodějnicemi.

„Chtěli jsme to trochu ozvláštnit a proto se už druhým rokem stylizujeme do pohanských čarodějek. Abychom trochu rozšířili povědomí, že čarodějnice nejsou jen stereotypní bradavice na nose a pruhované punčochy,“ říká čarodějka Alice, která s dětmi trpělivě už hodinu a půl vaří bublající lektvary. V civilu je místostarostkou obce.

Výpomoc přijela až z Brna

Na stanovišti, kde se chytají pavouci, žáby a hadi stojí s vysokým zelený čarodějem čarodějka Adélka v dlouhém plášti. Přijela na výpomoc až z Brna.

„Na čarodky sem jezdím od narození. Jsem místní dvojnásobná Miss čarodějnice a tak se ráda letos zapojím už jako pořadatelka,“ komentuje Adélka. Zelený čaroděj přitakává.

Rodinky s dětmi na stanoviště proudily něco přes dvě hodiny. Pak se v sokolské zahradě slavnostně zapálila vatra, na které seděla jako vždy stará čarodějnice a společně opekly špekáčky, které děti dostaly zdarma oproti vyplněnému dokladu o průchodu kompletní čarodějnou stezkou.

Miss Čarodějnice se už v Račicích nevolí, protože všechny jsou přeci ve svůj svátek nejkrásnější.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nablýskaná americká auta navštívila slavkovský park. Podívejte se

Tradiční májová Tour de Morava odstartovala ve středu dopoledne v zámeckém parku ve Slavkově u Brna. | Video: Zámek Slavkov – Austerlitz