Oboje bylo věnováno osudům Stanislava Slezáčka, rodáka z Hamilton u Vyškova, který v letech 1943 až 1945 létal jako palubní mechanik na Liberatorech 311. čs. bombardovací perutě RAF. Jako jediný Čechoslovák se vypracoval do funkce velitele palubních mechaniků. Současně kniha přináší také medailonky všech dalších třiapadesáti letců, kteří zdárně absolvovali výcvik palubního mechanika pro Liberatory a nezapomíná ani na ty, kteří ho nedokončili.

Děsivá výzdoba ozdobila podzemí na Zámku Slavkov. Bubák strašil na dýňobraní
Děsivá výzdoba ozdobila podzemí na Zámku Slavkov. Bubák strašil na dýňobraní

Odpolední přednášky, křtu knihy a autogramiády se mimo jiné zúčastnili další rodinní příslušníci z „české linie“. Mnozí z nich se se svými britskými příbuznými viděli vůbec poprvé.

Knihu si již brzy budete moci vypůjčit ve vyškovské knihovně.

Pavel Vančata je uznávaný český letecký historik, spisovatel a novinář specializující se na Čechoslováky, kteří sloužili v RAF ve 2. světové válce. Jeho knihy jsou známé pečlivým a rozsáhlým výzkumem, který často odhaluje nová fakta. Mezi jeho badatelské zdroje patří rozsáhlý soukromý archiv, osobní kontakt s mnoha z těch, kteří sloužili v RAF nebo s jejich rodinami, ať už v České republice nebo jinde ve světě, a také archivy v České republice, Velké Británii, Kanadě a Spojených státech. Zdroj: https://cz-raf.webnode.cz/