Pro ty, kteří nesledují Facebook, máme pár informací: Sabina Zelená žije se svým synem již osm let v Austrálii. Předtím cestovala po Novém Zélandu a po Evropě. Pro Austrálii se rozhodla pro její poklidnou atmosféru a krásnou přírodu. Není sice tak "živá" jako na Novém Zélandu, ale i tak je velmi působivá.

Je autorkou čtyř románů, určených zejména pro ženy, ale číst je mohou i muži. Dva - Tisíc východů slunce a Nejdelší cesta domů - jsou k dispozici v naší knihovně. Třetí - Stmívá se dřív - nabídla autorka zdarma ke stažení na svých stránkách. Z nejnovějšího románu Dívka s labutí, který vyšel minulý týden, si zatím můžete poslechnout dva úryvky na Youtube kanále Knihovny karla Dvořáčka. Inspirací jí bývají náhodně spatřené fotografie, rozhovor s kamarádkou.

Je velkou čtenářkou. V Austrálii sice nejsou k mání knihy v češtině, ale ty si vozí z domova, nebo čte místní autory. V poslední době ji nejvíce oslovila Hana Aleny Mornštajnové a těší se na její další knihy. Mezi její oblíbené spisovatelky patří Jojo Moyesová. Doporučuje také knihu Charlese Martina Hora mezi námi. Kromě literatury se věnuje přírodě. A to nejen jako její milovnice, ale také jako ekoložka. Na jejím profilu můžete často vidět příspěvky, které zobrazují současný - často velmi tragický - stav našeho životního prostředí.

Témat k povídání by bylo více, ale necháme si něco na příště, na dobu, kdy pandemie ustoupí, bude se opět moci cestovat a Sabina Zelená se na čas vrátí do své vlasti.

ZDEŇKA ADLEROVÁ

Knihovna Karla Dvořáčka, Vyškov