První dva projekty navázaly na zkušenosti z roku 2020 a přesunuly se do on-line podoby. Díky obětavé práci paní Zdeňky Adlerové získaly literární streamy v jejím podání oblibu a značné množství sledovatelů. Dokázala přitáhnout pozornost i k dalším on-line pořadům, které už nebyly v režii Klubu přátel (například k pořadu Vyškovsko má talent). Všechna videa můžete zhlédnout na Youtube kanále KKD.

Mohli jsme se tak setkat, byť jen virtuálně, např. se zahraničním zpravodajem a publicistou Jakubem Szántó, s českou herečkou, hudebnicí, režisérkou, moderátorkou a autorkou dětských knih Markou Míkovou, s emeritním kriminalistou a spisovatelem Ladislavem Beranem, s českou spisovatelkou, hispanistkou a novinářkou Markétou Pilátovou, se spisovatelkou a publicistkou Zuzanou Maléřovou a dalšími.

Ve druhé polovině roku se již mohly konat, za dodržení aktuálně platných hygienických opatření, „živé“ akce. Využili jsme této situace a v říjnu jsme přivítali českou spisovatelkou s bulharskými kořeny Biancu Bellovou. V listopadu se v literárně-hudebním pořadu Hrobař tour představil olomoucký nezávislý spisovatel Jaroslav Irovský. Jeho autorské čtení bylo doprovázeno koncertem dvou členů legendární pop rockové kapely Premier ze Zlína.

V září jsme se vypravili na Literární toulky. Navštívili jsme zrekonstruovaný Památník Jana Amose Komenského ve Fulneku a absolvovali s průvodcem krátkou procházku tímto malebným městečkem. V Hradci nad Moravicí jsme si prohlédli tzv. Bílý zámek, jehož dějiny jsou spojeny s řadou významných osobností. Pobýval v něm a tvořil např. i slavný Ludwig van Beethoven. Poslední zastávka byla na hradě, tyčícím se nad Moravskou bránou, Helfštýně.

Komponovaným pořadem jsme vzpomněli 10. výročí založení Klubu přátel KKD. Potěšila nás účast nejvyšších představitelů města, starosty i všech tří místostarostů a vedoucí odboru školství a kultury. V kulturním pořadu se představila operní pěvkyně Viera Gulászi-Maňásková, jejíž krásný zpěv všechny přítomné zaujal a okouzlil. Příjemnou atmosféru navodila vokální skupina Za5 pod vedením Ondřeje Vašíčka.

V letošním roce jsme již přivítali herce Michala Isteníka a spisovatele Karla Kostku, Čecha s naměřeným nejvyšším IQ, známého pod pseudonymem Karel Cubeca. V následujícím období se těšíme mimo jiné na spisovatelky Lenku Chalupovou, Pavlu Horákovou a Michaelu Klevisovou. Vzácným hostem bude v červnu architekt, herec a spisovatel David Vávra. Ani letos nevynecháme Literární toulky či návštěvu divadla.

Věříme, že činnost našeho spolku je pestrá a v budoucnu přiláká mezi naše členy další milovníky literatury a kultury vůbec.

Libuše Procházková

předsedkyně Klubu přátel KKD