Ragby se v Česku hraje od roku 1926 a za rozvoj na našem území vděčí absolventu vyškovského gymnázia, spisovateli, ilustrátorovi a muži mnoha dalších profesí, Ondřeji Sekorovi. Autor známého Ferdy Mravence přeložil pravidla a v prvním zápase plnil funkci rozhodčího i trenéra obou mužstev.
Historie vyškovského ragby se datuje do 50. let. První velký úspěch se dostavil v roce 1958, kdy se vyškovský oddíl stal vítězem přeboru dorostu Československé republiky. V roce 1960 postoupili do 1. ligy, v roce 1968 získali titul mistrů republiky v dorostu a v roce 1974 první titul mistrů republiky.

Pan Mazal nás mimo jiné seznámil se zakladateli vyškovského ragby. Bohumil „Milin“ Janča začal hrát ragby se svými spolužáky jako student vyškovského gymnázia v roce 1952. Po krátké hráčské kariéře se začal věnovat výchově mládeže. Jako první v tehdejším Československu v roce 1960 zavedl a organizačně zajišťoval žákovské ragbyové soutěže okresního charakteru. Se svými svěřenci získal mnoho titulů mistrů republiky od žáků až po seniory.
Miroslav Cupák 37 let trénoval A mužstvo mužů. Společně s Bohuslavem Slámou trénovali vyškovský tým mužů v době jeho největších úspěchů, kdy Vyškov opakovaně od roku 1974 do roku 1981 získal nepřerušeně mistrovský titul. Tuto rekordní šňůru dosud žádný jiný klubový tým nepřekonal.

Vzpomínající Jan Mazal začal ragby hrát v šesté třídě základní školy a tato vášeň pro sport ho provází dodnes. Stal se nejen oblíbeným středoškolským profesorem, ale i uznávaným metodikem ragby. Jeho absolventské práce jsou dodnes cenným materiálem pro trénování mládeže. Nyní se rozhodl předat své bohaté zkušenosti a lásku k ragby dalším generacím. Jeho přednáška byla nejen oslavou minulosti, ale také prostředkem, jak vést sport do budoucnosti a inspirovat další generace k úspěchům a vytrvalosti ve světě ragby.